Összecsaptak a tüntetők a csendőrökkel Bukarestben
Fotó: Agerpres
Hivatalból bűnügyi kivizsgálást indított a katonai ügyészség a péntek esti bukaresti tüntetésen történt incidensek, valamint a csendőrség közbelépése kapcsán – írja az Agerpres hírügynökség a legfőbb ügyészség tájékoztatására hivatkozva.
2018. augusztus 11., 14:462018. augusztus 11., 14:46
2018. augusztus 11., 15:142018. augusztus 11., 15:14
A közlemény értelmében a katonai ügyészek begyűjtik a kerületi rendőrkapitányságoktól a péntek este, illetve szombatra virradóan történtekkel kapcsolatban tett minden feljelentést, és közös iktatószámmal regisztrálják ezeket.
Felszólította szombaton Klaus Johannis államfő Augustin Lazăr legfőbb ügyészt, hogy haladéktalanul indítsanak kivizsgálást a csendőrség péntek esti közbelépésének módjával és körülményeivel kapcsolatban – tájékoztat közleményében az Államelnöki Hivatal.
E szerint az elnök azt kéri a legfőbb ügyésztől, vizsgálják ki a „közbelépések törvényességét”, azonosítsák mindazokat, akik részt vettek az erőszakos incidensekben, és állapítsák meg, milyen mértékben tehetők felelősekké a történtekért.
Péntek este Klaus Johannis egy Facebook-bejegyzésben azt írta, határozottan elítéli a csendőrségnek a bukaresti Victoriei téren tüntetőkkel szembeni „brutális közbelépését”. Rámutatott,
„Határozottan elítélem a csendőrség brutális, a Victoriei téren tüntetők többségének viselkedéséhez képest aránytalan közbelépését. Elítélendő megoldás erőszakkal kísérelni meg legyőzni az emberek akaratát” – fogalmaz bejegyzésében az elnök, aki szerint a belügyminiszternek mielőbb magyarázattal kell szolgálnia a történtek kapcsán.
A csendőrség péntek esti közbelépései „teljes mértékben indokoltak” voltak – nyilatkozta egy szombati sajtótájékoztatón Marius Militaru csendőrségi szóvivő.
A bukaresti kormányellenes demonstráción történtekről beszélve a szóvivő azt mondta, a csendőrség úgy szervezte meg csapatait, hogy bármilyen helyzetben, „fokozatosan, a megnyilvánuló erőszak mértékével arányosan” tudjon fellépni. Válaszreakciót csak akkor adott, amikor „a rendfenntartókat megtámadták”.
A szóvivő szerint a csendőrség közbelépései „teljes mértékben indokoltak és védekező jellegűek” voltak. Militaru úgy véli,
szerinte erre enged következtetni az, hogy a délutáni órákban, amikor még nem volt olyan népes a tömeg, hogy ne fért volna el a Victoriei téren, több demonstráló hirtelen kilépett a forgalmas útra, az autók közé, majd rögtön ezután megkísérelték áttörni a kormányépület köré vont kordonokat.
Militaru hangsúlyozta, a médián és a közösségi médián keresztül is figyelmeztették a tüntetésen résztvevőket, hogy az első sorokban lévők, akik a csendőrök és a rendbontásokat kezdeményező, agresszív demonstrálók között helyezkedtek el, nagy veszélynek vannak kitéve, hiszen hátulról állandó jelleggel tompa tárgyakat dobáltak előre, a csendőrök felé.
– magyarázta Militaru. Hozzátette, az erőszakos tömegoszlatásról szóló parancsot a főváros prefektusa adta ki 23 óra 11 perckor, miután a demonstrálók közül többen is rendkívül agresszívan léptek fel a rendfenntartókkal szemben. Ezt követően minden intézkedést meghoztak annak érdekében, hogy a jóhiszemű tüntetők, akik között számos nő és gyermek is volt, biztonságban elhagyhassák a teret.
„Utólag bebizonyosodott, hogy az erőszakos tüntetők csoportja jól szervezett volt, és jól meghatározott céljuk volt: az, hogy káoszt okozzanak a Victoriei téren” – mondta Militaru. A szóvivő szerint 33 személyt állítottak elő a rendbontások nyomán, és eddig nyolc személy ellen indult eljárás.
Több százan szorultak ellátásra
Több mint 450 személy, köztük 35 csendőr szorult orvosi ellátásra a péntek este a bukaresti Victoriei téri tüntetésen történt erőszakos incidensek nyomán – közölte szombaton a román csendőrség szóvivője. Marius Militaru szerint a 452 személy közül 70-et vittek kórházba, köztük 11 csendőrt. „Köztük van brutálisan megvert kolléganőnk is, akit nyakigerinc-törés gyanújával szállítottak kórházba” – mondta.
Az Országos Börtönigazgatóság pénteken közzétett adatai több mint 20.500 fogvatartott kérvényezte, hogy szavazhasson az elnökválasztás első fordulójában.
Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult mintegy 19 millió román állampolgárt, hogy megválasszák Románia elnökét.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.
A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
1 hozzászólás