Az igazolt fertőzések számához képest kevés, a különböző vírusvariánsok azonosításra szolgáló laborvizsgálatot végeznek Romániában. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Az aggodalomra okot adó vírusvariánsok – azaz a koronavírus brit, dél-afrikai és a brazil változatának – kimutatására irányuló, Romániában idén elvégzett célzott laboratóriumi vizsgálatoknak majdnem a fele a brit variáns jelenlétét igazolta a mintákban. Az Országos Közegészségügyi Intézet elemzése szerint széles körű terjedést jelez a brit változat régiónkénti előfordulása.
2021. március 18., 13:152021. március 18., 13:15
Az év eleje óta elvégzett célzott laboratóriumi vizsgálatoknak, azaz a különböző vírusvariánsok azonosítására szolgáló genomszekvenálásoknak majdnem a fele a brit vírusváltozat jelenlétét igazolta az országszerte begyűjtött mintákban, és február második fele óta ennek az előfordulási aránya 18 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet frissen közzétett elemzéséből, amely a SARS-CoV-2 aggodalomra okot adó vírusvariánsainak (variant of concern – VOC) a romániai jelenlétét taglalja.
Egyelőre az igazolt koronavírus-fertőzések számához képest nagyon kevés szekvenálást végeznek országszerte, így a különböző, aggodalomra okot adó vírusvariánsok (VOC) – a brit, a dél-afrikai és a brazil – előfordulásának inkább az aránya lényeges, semmint a száma.
A legtöbb, azaz a 385-ből 381 esetben a brit variáns jelenlétét igazolták a mintákban, továbbá 2–2 esetben a dél-afrikai, illetve a brazil variáns jelenlétét. Március első hetében mutatták ki a legtöbb pozitív eredményt a változatokra (166 eset), igaz, az nem derül ki az elemzésből, hogy akkor több szekvenálást végeztek-e a laboratóriumok.
Annál is inkább, mivel ez a megoszlás leginkább csak a megyék tesztkéréseit tükrözi (ahonnan nem kértek célzott tesztelést, ott nincsenek VOC-pozitív esetek), így az intézet megállapítása szerint minden valószínűség szerint sokkal kiterjedtebb a brit vírusvariáns terjedése.
Ezt erősíti ugyanakkor az is, hogy a pozitív esetek 62 százalékában semmilyen járványügyi összefüggést nem talált a fertőzés forrására vonatkozóan az egészségügyi szakhatóság. Mindössze az esetek 29 százalékában állapították meg, hogy az illető a brit vírusvariáns által megfertőződött személlyel állt kapcsolatban, további alig több mint két százalék esetében pedig külföldi utazással volt kapcsolatba hozható a megfertőződés, az esetek öt százalékában pedig nem kaptak információkat a fertőzöttektől.
A vizsgált esetekben a brit variáns előfordulása a férfiak körében volt gyakoribb, a 45–54 év közti korosztályban, de az elemzés készítői felhívják a figyelmet arra, hogy ez alapján nem lehet általános következtetéseket levonni, ez csupán a mintabeli arányokat tükrözi. A brit változat által megfertőződöttek közül 10-en vesztették életüket, mindannyian 63 évesnél idősebbek voltak, nyolcvan százalékuknak alapbetegségei voltak, két betegnek nem, de koruk (71, 91 év) ők is a veszélyeztetett csoportba tartoztak – ismerteti az elemzés.
Egyébként a három variáns valamelyikében megfertőződött 385 személy közül 16 már be volt oltva: heten az első oltás, kilencen pedig a második oltás után betegedtek meg. Utóbbiak közül heten átlagban a második oltás után három héttel mentek el tesztre – volt, aki 11, de olyan is, aki 34 nappal az oltás után –, amely igazolta a fertőzést.
Az elemzés készítői szerint utóbbira az lehet a magyarázat, hogy az említettek azok közé tartoznak, akiknek a szervezete általában nem reagál a védőoltásokra, esetleg abba az 5 százalékba, akiknél nem vált ki immunválaszt az az oltás, amit kaptak, vagy az, hogy a vakcina kevésbé hatékony a vírus brit variánsával szemben – utóbbival kapcsolatban azonban megjegyzik, megalapozott tudományos bizonyítékok hiányában ezt egyelőre korai lenne állítani. Egyébként egy, az Országos Közegészségügyi Intézet által frissen közzétett másik jelentés szerint
Ausztria pénteken jelezte, hogy kész feloldani a Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásával szembeni vétóját, és ezzel hosszú várakozás után elhárul az utolsó akadály a két kelet-európai ország előtt.
Az Országos Börtönigazgatóság pénteken közzétett adatai több mint 20.500 fogvatartott kérvényezte, hogy szavazhasson az elnökválasztás első fordulójában.
Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult mintegy 19 millió román állampolgárt, hogy megválasszák Románia elnökét.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.
A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
szóljon hozzá!