Eltűnt a személyes tér. Megpróbáltatások elé állítja a szűk lakásokban élőket a kijárási tilalom (Képünk illusztráció)
Fotó: Balázs Attila/MTI
Romániában élnek a legtöbben zsúfolt lakásokban az Európai Unióban: a lakosság közel felének otthonában nem áll rendelkezésre elégséges szoba a háztartások mérete, valamint tagjaiknak kora és családi állapota szempontjából. Ennek az átlagos mindennapokon is számos kedvezőtlen hatása lehet, a jelenlegi járványhelyzetben viszont még fokozottabb nehézséget jelent.
2020. május 04., 08:562020. május 04., 08:56
2020. április 22., 20:462020. április 22., 20:46
Évek óta sereghajtónak számít Románia a túl szűk lakásokban élők aránya szempontjából, a legfrissebb adatok szerint első helyen áll az ország ebben a tekintetben az Európai Unióban – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat napokban közzétett, 2018-as adatokra alapozó összesítéséből.
Az Eurostat évek óta vizsgálja a túl szűk lakásban élők arányát. A zsúfoltsági arányt a háztartásban rendelkezésére álló szobák száma, a háztartás mérete, valamint tagjainak kora és családi helyzete alapján határozzák meg.
Két fiatal lány vagy fiú viszont osztozhat egy szobán, amíg be nem töltik a 18. életévüket. A tizenkét évnél fiatalabbak nemtől függetlenül osztozhatnak egy szobán. Magyarán egy négytagú családnak, amelyben a gyerekek ellenkező neműek, kezdetben két szobára van szüksége, miután azonban a gyerekek elmúlnak 12 évesek, már háromra, 18 éves koruk után pedig négyre (feltéve, hogy senki sem hagyja el a szülői házat). Ha az említett feltételek nem teljesülnek, zsúfolt lakásról beszélünk, ezekből pedig nincs hiány Romániában.
Második helyen Lettország található 43,3 százalékkal, harmadik pedig Bulgária 41,6 százalékkal. A lista ellentétes oldalának első helyén Ciprus szerepel, ahol a lakosság mindössze 2,5 százaléka él túl zsúfolt lakásban, majd Írország (2,7%) és Málta (3,4%) következnek a sorban. Romániában egyébként lassan, de biztosan javul a helyzet: 2010-ben még a lakosság 52 százalékának otthona volt túlzsúfolt, azóta pedig évről évre kevéssel csökkent az arány.
A zsúfolt lakásoknak számos kedvezőtlen hatása lehet a háztartás lakóinak mindennapjaira, ezek pedig még fokozottabbá váltak a jelenlegi járványhelyzetben.
Szalay Zsuzsanna pszichológus elmondása szerint ez egy rendkívül megpróbáló időszak azok életében, akiknek kevés tér áll rendelkezésükre. A fő probléma az, hogy
Fotó: Haáz Vince
Megtörténhet, hogy a kijárási tilalom előtt sem volt megoldható a személyes idő biztosítása a lakásban, de házon kívül igen. „Most viszont házon belül kell megoldani ezt, éppen ezért fontos, hogy
Ha ez nem megvalósítható, az sok feszültséget, frusztrációt és ebből fakadóan konfliktusokat eredményezhet” – mutatott rá a szakember. Hozzátette: ennek elkerülése érdekében érdemes bizonyos szabályokat lefektetni, és megfogalmazni az igényeket a háztartásban élők irányába. „Fontos továbbá, hogy ezt ne vádaskodóan, bántóan, másokat hibáztatva tegyük, hanem próbáljuk azt kifejezni, miért van nekünk szükségünk erre.
– sorolta a példákat a pszichológus. A másik kényes kérdés az otthoni munka, ami szintén nagyon nehéz, főként ha kisebb gyerekek élnek a háztartásban. A harmadik szempont pedig, ami tovább fokozhatja a feszültséget egy szűk lakásban, az a fertőzésveszély.
„Jó, ha elfogadjuk, hogy noha sok mindent tehetünk a biztonságunk érdekében, teljesen nem tudjuk elkerülni a veszélyt. Akármennyit mossuk a földet, áztatjuk klóros vízbe a lábtörlőket, illetve maszkot és kesztyűt viselünk, úgysem tudjuk irányítani a történéseket. Arra kell figyelni, hogy amit tudunk, tegyünk meg, de ne essünk túlzásokba, mert ha a gyerek azt látja, hogy a szülő pánikba esik, rá is átragad” – zárta Szalay Zsuzsanna.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a bonyhádi evangélikus temetőben több százan kísérték utolsó útjára.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya. A romániai elnökválasztás első fordulóját november 24-én tartják, a második fordulóra december 8-án kerül sor.
A kormány szerdai döntése értelmében 14 köztisztviselővel és 3 szerződéses alkalmazottal bővítik ki az Országos Állampolgársági Hatóság álláshelyeinek számát.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be Marcel Ciolacu.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Katonai tiszteletadással vonták fel a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten, az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter az italcsomagolás-visszaváltó automaták központilag megszervezett elhelyezését javasolta falvakon és kisvárosokban a nehézkes kézi visszaváltás helyett.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A tervezet a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
5 hozzászólás