• Infografika: Tóth Szilárd • Forrás: eMarketer.com
Napjaink jelentős részét valamilyen képernyő előtt ülve töltjük egy friss kutatás szerint: a legtöbb időt számítógép-, laptop- vagy táblagéphasználatra fordítjuk, majd az okostelefonok következnek, de televíziózásra is több mint két órát szánunk naponta. A közel tízórás képernyők előtt töltött időnek számos egészségügyi kockázata lehet.
2020. december 19., 08:592020. december 19., 08:59
2020. december 19., 09:012020. december 19., 09:01
Tizedik alkalommal állította össze médiafogyasztási szokásait vizsgáló nemzetközi felmérését az eMarketer piackutató. A világszerte 42 országot vizsgáló átfogó kutatás főként az első félév adataira alapoz, azonban még így is meglepő, hogy az adatokból az látszik: a koronavírus-világjárvány hatására nem alakult át jelentős mértékben a digitális eszközök használata. Mi több, az országok zömében a várt növekedés helyett sok esetben csökkenés tapasztalható, a képernyők előtt eltöltött idő viszont így is nagyon magas.
Romániában is érdekesen alakultak a médiafogyasztási szokások az első félévében. A kutatás szerint a 16 és 64 év közötti internethasználók 96,3 százaléka rendelkezett okostelefonnal, 86,8 százalékuknak pedig asztali- vagy hordozható számítógépe is volt. A táblagépek esetében viszont visszaesés volt megfigyelhető: a tavalyi 45,2 százalékról 41,1 százalékra csökkent az ilyen eszközt birtoklók száma. Okos televízióval a megkérdezettek 56,3 százaléka, játékkonzollal pedig 16,2 százalékuk rendelkezett.
A legtöbb idő, átlagosan négy óra számítógép-, laptop- vagy tablethasználatra megy el, ez viszont húsz perccel kevesebb, mint 2019 első félévében. Az okostelefonokra átlagosan három órát és harminchat percet fordítunk naponta, ez 15 perccel több a tavalyi értékhez képest. Televíziózással átlagosan 2 óra 29 percet töltünk naponta, ami enyhe csökkenést jelent a 2019-es 2 óra 35 perchez képest. Naponta tehát közel 10 órát töltünk a képernyők előtt, de az is sokat elárul, hogy mit teszünk ez idő alatt.
Rádióhallgatással átlagosan 1 óra 16 percet töltünk, nyomtatott sajtó olvasásával viszont csak napi 23 percet. Utóbbi kapcsán az is kiderült, hogy a lakosság 46,3 százaléka olvas rendszeresen magazinokat, újságokat pedig 41,7 százalékuk. További érdekesség, hogy miközben a lakosság 92,5 százaléka néz rendszeresen televíziót, a hagyományos, élő követés mellett egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az alternatív megoldások is.
A 16 és 64 év közötti internethasználók 60,5 százaléka előfizetett valamilyen havidíjas streaming szolgáltatásra (például Netflix), és ezek műsorait követi a televízión. Mások rögzítik az élő adásokat, hogy később visszanézhessék (32,3 százalék), illetve olyanok is vannak, akik a különböző televíziócsatornák saját oldalain nézik vissza a műsorokat (például RTL Most). Az okosórák viszont nem túl népszerűek az országban, a megkérdezett korosztály képviselőinek mindössze 14,9 százaléka rendelkezett ilyen eszközzel.
A képernyők előtt eltöltött idő egy része szükséges munka, oktatás, esetleg kapcsolattartás céljából, de sok esetben csak pótcselekvésként fordulunk a digitális eszközökhöz, és ennek az egészségünk is kárát láthatja – hívta fel a figyelmet megkeresésünkre Pázmán Enikő háziorvos. Mint mondta,
Ha sok időt töltünk a képernyők előtt, szemproblémákat is okozhat, illetve lelki panaszokat, sőt a memóriánk is gyengülhet. A szakember szerint egyébként a reflexeink már a járvány előtt kialakultak arra vonatkozóan, hogy folyamatosan digitális eszközöket használjunk.
– sorolta a tudnivalókat a háziorvos. Hozzátette: tudatos tervezésre van szükség ahhoz, hogy el tudjunk határolódni a digitális eszközök túlzott használatától. Első lépésként ajánlott lejegyezni egy nap, hogy mennyi időt fordítottunk erre, és az eredmény már önmagában beszédes lesz. Ezt követően érdemes megvizsgálni, hogy az adott időből mennyit töltöttünk el hasznosan, és mennyit tettek ki a pótcselekvésként elvesztegetett percek, órák. Utána lehet tervezni, felmérni, hogy hogyan tudnánk csökkenteni a képernyők előtt töltött időt, és hasznosabban felhasználni azt saját testi és lelki egészségünk érdekében. Azt is le lehet írni, hogy milyen lenne az ideális médiahasználat számunkra, majd határokat szabni magunknak, és tiszteletben tartani ezeket, annak ellenére is, hogy nagyon nagy a kísértés.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.
A világegyetem várhatóan tíz a hetvennyolcadik hatványon év múlva pusztul el, sokkal hamarabb, mint azt korábban gondolták, amikor az univerzum végét tíz az ezeregyszázadik hatványon év múlvára jósolták – közölték egy friss számítás alapján.
Elutasította kedden a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban többek között azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek.
XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.
XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
szóljon hozzá!