Naponta közel tíz órát tölt képernyők előtt egy romániai lakos

• Infografika: Tóth Szilárd • Forrás: eMarketer.com

• Infografika: Tóth Szilárd • Forrás: eMarketer.com

Napjaink jelentős részét valamilyen képernyő előtt ülve töltjük egy friss kutatás szerint: a legtöbb időt számítógép-, laptop- vagy táblagéphasználatra fordítjuk, majd az okostelefonok következnek, de televíziózásra is több mint két órát szánunk naponta. A közel tízórás képernyők előtt töltött időnek számos egészségügyi kockázata lehet.

Iszlai Katalin

2020. december 19., 08:592020. december 19., 08:59

2020. december 19., 09:012020. december 19., 09:01

Tizedik alkalommal állította össze médiafogyasztási szokásait vizsgáló nemzetközi felmérését az eMarketer piackutató. A világszerte 42 országot vizsgáló átfogó kutatás főként az első félév adataira alapoz, azonban még így is meglepő, hogy az adatokból az látszik: a koronavírus-világjárvány hatására nem alakult át jelentős mértékben a digitális eszközök használata. Mi több, az országok zömében a várt növekedés helyett sok esetben csökkenés tapasztalható, a képernyők előtt eltöltött idő viszont így is nagyon magas.

Romániában is érdekesen alakultak a médiafogyasztási szokások az első félévében. A kutatás szerint a 16 és 64 év közötti internethasználók 96,3 százaléka rendelkezett okostelefonnal, 86,8 százalékuknak pedig asztali- vagy hordozható számítógépe is volt. A táblagépek esetében viszont visszaesés volt megfigyelhető: a tavalyi 45,2 százalékról 41,1 százalékra csökkent az ilyen eszközt birtoklók száma. Okos televízióval a megkérdezettek 56,3 százaléka, játékkonzollal pedig 16,2 százalékuk rendelkezett.

A hazai lakosság napja jelentős részét képernyők előtt tölti az adatok szerint.

A legtöbb idő, átlagosan négy óra számítógép-, laptop- vagy tablethasználatra megy el, ez viszont húsz perccel kevesebb, mint 2019 első félévében. Az okostelefonokra átlagosan három órát és harminchat percet fordítunk naponta, ez 15 perccel több a tavalyi értékhez képest. Televíziózással átlagosan 2 óra 29 percet töltünk naponta, ami enyhe csökkenést jelent a 2019-es 2 óra 35 perchez képest. Naponta tehát közel 10 órát töltünk a képernyők előtt, de az is sokat elárul, hogy mit teszünk ez idő alatt.

A legtöbb időt, 2 óra 21 percet a közösségi médiára (például Facebook) fordítjuk, zenehallgatásra 1 óra 13 percet, online televíziózásra 56 percet, online hírek olvasására 54 percet, játékokra pedig 39 percet szánunk.

Rádióhallgatással átlagosan 1 óra 16 percet töltünk, nyomtatott sajtó olvasásával viszont csak napi 23 percet. Utóbbi kapcsán az is kiderült, hogy a lakosság 46,3 százaléka olvas rendszeresen magazinokat, újságokat pedig 41,7 százalékuk. További érdekesség, hogy miközben a lakosság 92,5 százaléka néz rendszeresen televíziót, a hagyományos, élő követés mellett egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az alternatív megoldások is.

A 16 és 64 év közötti internethasználók 60,5 százaléka előfizetett valamilyen havidíjas streaming szolgáltatásra (például Netflix), és ezek műsorait követi a televízión. Mások rögzítik az élő adásokat, hogy később visszanézhessék (32,3 százalék), illetve olyanok is vannak, akik a különböző televíziócsatornák saját oldalain nézik vissza a műsorokat (például RTL Most). Az okosórák viszont nem túl népszerűek az országban, a megkérdezett korosztály képviselőinek mindössze 14,9 százaléka rendelkezett ilyen eszközzel.

A képernyők előtt eltöltött idő egy része szükséges munka, oktatás, esetleg kapcsolattartás céljából, de sok esetben csak pótcselekvésként fordulunk a digitális eszközökhöz, és ennek az egészségünk is kárát láthatja – hívta fel a figyelmet megkeresésünkre Pázmán Enikő háziorvos. Mint mondta,

az ülő életmód sok esetben elhízáshoz vezet, ami számos betegség kialakulásának kockázatát növeli, mint például a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az ízületi panaszok vagy a trombózis.

Ha sok időt töltünk a képernyők előtt, szemproblémákat is okozhat, illetve lelki panaszokat, sőt a memóriánk is gyengülhet. A szakember szerint egyébként a reflexeink már a járvány előtt kialakultak arra vonatkozóan, hogy folyamatosan digitális eszközöket használjunk.

Idézet
Könyvek helyett már online is olvasunk, és a hosszú szövegek helyett inkább csak rövid híreket, egyiket a másik után. Nem tudunk egy dologra huzamosabb ideig koncentrálni, emiatt sérülhet az emlékezetünk. Mindenről, amit gyorsan elolvasunk online, később csak rémlik, hogy hallottunk már róla, de nem maradnak meg úgy az információk, mint egy könyv elolvasása után. Ma már ott tartunk, hogy zaklatottá válik az ember, ha nincs semmilyen digitális eszköz a közelében, ha egyedül marad a gondolataival. Szorongunk, és rögtön arra gondolunk, hogy kellene valamilyen pótcselekvés, ilyenkor nyúlunk a telefon után vagy kapcsoljuk be a televíziót. Egyfajta hamis biztonságérzetet nyújtanak ezek az eszközök

– sorolta a tudnivalókat a háziorvos. Hozzátette: tudatos tervezésre van szükség ahhoz, hogy el tudjunk határolódni a digitális eszközök túlzott használatától. Első lépésként ajánlott lejegyezni egy nap, hogy mennyi időt fordítottunk erre, és az eredmény már önmagában beszédes lesz. Ezt követően érdemes megvizsgálni, hogy az adott időből mennyit töltöttünk el hasznosan, és mennyit tettek ki a pótcselekvésként elvesztegetett percek, órák. Utána lehet tervezni, felmérni, hogy hogyan tudnánk csökkenteni a képernyők előtt töltött időt, és hasznosabban felhasználni azt saját testi és lelki egészségünk érdekében. Azt is le lehet írni, hogy milyen lenne az ideális médiahasználat számunkra, majd határokat szabni magunknak, és tiszteletben tartani ezeket, annak ellenére is, hogy nagyon nagy a kísértés.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját

A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját
2025. június 26., csütörtök

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén

Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén
2025. június 25., szerda

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti

Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti
2025. június 25., szerda

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától

Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától
2025. június 25., szerda

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat

A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat
2025. június 25., szerda

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump

Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump
2025. június 24., kedd

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok

A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok
2025. június 24., kedd

Kárpát-medence kincsei: a simontornyai vár

A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.

Kárpát-medence kincsei: a simontornyai vár
2025. június 24., kedd

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után

Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után
2025. június 24., kedd

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal

Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal