Tisztul az ég, egyre jobb a levegő a világ nagyvárosaiban. A koronavírus elősegítette klímaintézkedéseket
Fotó: 123RF
Lehangoló hírek egyre-másra a koronavírus-fertőzés okozta felfüggesztésekről, elhalasztásokról, bezárásokról – erről szól manapság minden. Viszont ha eltekintünk a humán jelenlétet érő mellékhatásoktól és a természet irányából közelítjük meg a problémát, már sokkal derűsebb a kép.
2020. március 28., 21:482020. március 28., 21:48
Elsőként vegyük górcső alá Kínát. Az orvostudomány magas szintű igénybevétele mellett a Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatalnak (NASA) is bőven adott munkát a járvány. A műholdak segítségével megállapították:
Leginkább a légköri nitrogén-dioxid koncentrációban javult a helyzet, amelynek elsődleges „forrása” a közlekedés és az ipar. A leállított ipari tevékenység, a korlátozott szárazföldi és légi közlekedés nyomán
A kutatók szerint a 2008-as gazdasági világválság szintén „jólesett” a természetnek, de akkoriban csupán egy fokozatos csökkenést figyeltek meg, amely idővel a visszájára is fordult.
A Norvég Klímatudomány Intézet (CICERO) előrevetítette: amennyiben egy évig kitartana ez a tisztaság,
Amint Marshall Burke, a Stanford Egyetem környezettudósa fogalmazott, „a január-február időszakban mintegy 4 ezer öt éven aluli és 73 ezer hetven év feletti idős maradhatott életben”. A korlátozott tevékenységek miatti levegőtisztulás azt eredményezheti, hogy az ázsiai ország éves károsanyag-kibocsátása 1 százalékkal fog csökkenni, amit semmilyen más módon nem tudtak volna előidézni – mutatott rá a tudós. Más országok tekintetében is történtek gyökeres változások.
A tengerentúlról is jótékony hatásokról számolt be a Columbia Egyetem. A kutatók szerint a majdnem kilencmilliós New York-i lakosság 35 százaléka letett a személyautó használatáról, ez pedig látványosan a felére csökkentette a szén-dioxid-kibocsátást a városban.
Az EU Föld-megfigyelési programja (Copernicus) bevetette a Sentinel-5P műholdat a mérések nyomon követésének érdekében. Marco Percoco milánói közlekedés-gazdaságtani kutató úgy nyilatkozott, hogy
Az Olaszországban fokozatosan bevezetett korlátozások a Kínához hasonló levegőminőség-javulással jártak. Az ipar leállása és a mobilitás drasztikus csökkenése szintén a nitrogén-dioxid erőteljes visszaesését produkálta az északi részen, amely nem mellékesen Európa egyik legszennyezettebb levegőjű vidéke.
Milánó sűrű gépjárműforgalma miatt (52 személyautó jut 100 főre) kritikus pontja a légszennyezettségnek. Általánosságban véve az év ezen időszakában a szmog miatt teljesen szürke az égbolt, viszont a járvány hozadékaként az utóbbi hetekben teljes kitisztult a városi légtér.
A brit főváros levegőjét is lényegesen tisztábbnak mutatták a műszerek: Londonban a múlt hétfői csúcsszennyezés közepette az egy héttel korábbi, kritikusnak mondható 96-os besorolás lecsökkent 20-ra. Hasonló eredményeket produkáltak a francia, spanyol, svájci és csehországi nagyvárosok is.
XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.
XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
1 hozzászólás