
A regisztrációtól sokan idegenkednek, a vendégek adatait azonban csak az egészségügyi szakhatóság kérheti ki indokolt esetben
Fotó: Haáz Vince
Vannak, akik a kerthelyiséggel rendelkező vendéglátóegységekre vonatkozó adatgyűjtési kötelezettség miatt nem látogatják a teraszos lokálokat, sokan azt sem tudják, mi célra gyűjtik az adataikat, másoknak az intézkedés törvényességével kapcsolatban is aggályaik vannak. A Hargita megyei prefektusi hivatal szóvivőjének és ügyvédnek tettük fel a témával kapcsolatban felmerült kérdéseket. Utóbbi szerint jogilag már ott elkezdődik a problémák sora, hogy Romániában elfelejtették hivatalosan kihirdetni a járványhelyzetet.
2020. június 03., 22:062020. június 03., 22:06
2020. június 03., 22:102020. június 03., 22:10
Már a teraszok újranyitásának első napján előfordult, hogy
A regisztrációs kötelezettséget a vendéglátásban dolgozók sem támogatják, az Udvarhelyszéki Vendéglátók Szövetségének elnöke is elhamarkodott hatósági döntésnek nevezte az intézkedést lapunknak adott korábbi nyilatkozatában, megjegyezve azt is, hogy a személyzetnek nem is áll jogában igazoltatni a vendégeket.
Az intézkedéssel kapcsolatban törvényességi aggályai is vannak egyeseknek, sokakat pedig az érdekel, hogy miért kell megadják nevüket és telefonszámukat, és mi lesz a sorsa adataiknak. A vendégek nevüket és telefonszámukat kell megadják, szó sincs arról, hogy személyi számukat vagy más érzékeny adatot kellene kiadjanak.
– tájékoztatott Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője. A regisztrált adatokat tehát csak az egészségügyi szakhatóság kérheti ki a kerthelyiség működtetőjétől, az adatbázist pedig úgy kell megőrizni, hogy az ne sértse a GDPR-törvény (európai általános adatvédelmi rendelet) előírásait.
– hívta fel a figyelmet a szóvivő. Az adatok tárolási idejére vonatkozó kérdésünkre Adrian Pănescu azt mondta, noha az nincs megszabva, véleménye szerint 30-45 napnál tovább nem kell megőrizzék azokat a kerthelyiségek működtetői, azt követően pedig
Fotó: Haáz Vince
Meglátása szerint több probléma is felmerül a kerthelyiségekben történő regisztrációs kötelezettség törvényességével kapcsolatban – mondta el megkeresésünkre Marosi György székelyudvarhelyi ügyvéd. „Én az elmúlt két és fél hónapban nem láttam, hogy megszületett volna az a jogszabály, amely kihirdeti a járványhelyzetet Románia területén. Lehet, hogy ez meglepően hangzik, de ellenőrzéseim szerint nincs.
– vázolta a legfőbb problémát a szakember. Megjegyezte ugyanakkor, hogy Románia ugyan azon kevés országok közé tartozik, amely a járvány kialakulásakor felfüggesztette az Emberi Jogok Európai Egyezményének az alkalmazását, viszont az ország alkotmányát nem lehet felfüggeszteni, és amint az utólag beigazolódott,
Ebbe a tárgykörbe tartozó probléma továbbá, hogy az alkotmánynak az utóbbi időben sokat idézett 53-as paragrafusa értelmében az alapvető emberi jogokat csak különleges esetekben lehet korlátozni, csakis törvény – azaz a parlament által meghozott jogszabály – által, és a korlátozás arányos kell legyen az azt kiváltó okkal. Ezzel szemben
Romániában mindenféle korlátozások lépnek érvénybe, amelyek nem törvény, hanem rendeletek, határozatok formájában születnek meg, másrészt arányosság tekintetében is eltúlzottak, különösen abban a vonatkozásban, hogy
– magyarázta az ügyvéd. Szerinte a személyes adatok védelmére vonatkozó jogszabály előírásaival is ütközik a kerthelyiséget működtető vendéglátóhelyekre vonatkozó adatgyűjtési kötelezettség.
– fogalmazott, nem kívánva kitérni részletesebben arra, hogy miként lehet személyes adatokkal visszaélni.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy az általános adatvédelmi rendeletre (GDPR) vonatkozóan az Európai Adatvédelmi Testület (European Data Protection Board) is állást foglalt közleményben: ebben a szakhatóság azt írja, hogy nem ütközik a személyes adatvédelmi jogszabály előírásaiba a járvány visszaszorítása érdekében elrendelt adatgyűjtési intézkedés, de kihangsúlyozzák, hogy az adatok szigorú védelmét járvány idején garantálnia kell annak a félnek, amely azokhoz hozzájut.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Hőhullám sújtja Európát, szerdán megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában. Az elmúlt napokban Spanyolországban is megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord.
Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson – írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
Összeütközött pénteken két vasúti szerelvény a dél-angliai Bedford városának közelében. A brit közlekedési rendőrség péntek esti beszámolója szerint a szerencsétlenségben egy ember életét vesztette, sokan megsérültek.
Egy oroszországi bíróság jogerősen 15 év börtönbüntetésre ítélt egy román állampolgárt Ukrajna javára folytatott kémkedés miatt.
Majmot akart csempészni Olaszországba autójában az a román férfi, aki ellen természetkárosítás miatt emeltek vádat – tájékoztatta a Zala Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője szerdán az MTI-t.
Hat, alig néhány hetes tacskót találtak a magyarországi pénzügyőrök egy kisbusz rejtett rekeszében. Az állatok chippel, oltással és útlevéllel sem rendelkeztek – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
Hamufelhőt ereszt ki magából az Etna több mint 3 ezer méteres magasságban, emiatt közepes készenlét lépett életbe Catania repülőterén hétfőn, egyelőre jelentősebb késések nélkül.
5 hozzászólás