Kelemen József, a Magyar Honvédség katonájaként 2010 első felében teljesített szolgálatot Afganisztánban
Fotó: Kelemen József
Kelemen József 2010 első felében fél éven át teljesített külszolgálatot Afganisztán északi részén, Pul-e Homriban. A Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoport (MH PRT) összekötő csoportparancsnokaként Baglan tartomány három járásában infrastrukturális projektek ellenőrzése és járőrözés volt a feladata. Tíz éve szerelt le, már nincs hivatásos állományban, jelenleg külföldön él családjával. A Székelyhon megkeresésére számolt be saját afganisztáni tapasztalatairól, illetve arról, hogyan látja ő, volt-e értelme az elmúlt húsz évnyi nyugati katonai jelenlétnek Afganisztánban.
2021. augusztus 29., 11:132021. augusztus 29., 11:13
– Mi volt a dolga a magyar katonáknak 2010-ben Afganisztánban, amikor ön ott külszolgálatot teljesített a Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoport összekötő csoportparancsnokaként?
– A hollandoktól vettünk át egy területet mi, magyarok 2006-ban, vagyis egy Tartományi Újjáépítési Csoportnak az irányítását. Ez 2013-ig tartott, én fél évig voltam ott Baglan tartományban, Észak-Afganisztánban.
A tartományon belüli infrastrukturális projekteket kellett kivitelezni a helyieknek, ezt kellett koordinálnunk, illetve a biztonságot kellett megteremtenünk. Az én felelősségi területem az iskolaépítés és orvosi rendelők építése volt. Összekötő csoportparancsnok voltam, így az én dolgom az volt, hogy a három területre osztott tartománynak az egyik területét kellett ellenőriznem, új projekteket kellett találni és leszervezni.
– Kik ezek a helyi vezetők?
– Több fajta vezető van ott. A 2010-es Afganisztán egy demokratikus köztársaság volt, azaz próbált lenni, Afganisztáni Iszlám Köztársaság volt a neve még pár nappal ezelőttig. Az ország tartományokból áll, a tartományok járásokból, és ezeknek van tartományi-, illetve járási vezetőik, és rendőrfőnökük is. Voltak választások is természetesen, ahogy az egy demokráciában lenni szokott,
De az államhatalmon kívül minden közösségben van egy úgynevezett shura vagy jirga is, azaz tanács. Ezekben a tanácsokban jelen lévő öregek/bölcsek is valamilyen szinten vezetők voltak. Volt olyan helyzet is, hogy a járási vezetőnek más volt a prioritása, ami nem biztos, hogy megegyezett a shura, azaz a nép által kiválasztott vezetők prioritásaival.
Fotó: Kelemen József
Ha a helyiekkel beszéltél, akkor természetesen ők a falu infrastrukturális fejlődésére fektették a hangsúlyt, a járási vezető pedig a saját falujába kért volna valami fejlesztést. Voltak kiemelt területek, amelyekre hangsúlyt fektettünk, ezért olyan fejlesztéseket helyeztünk előtérbe, amelyekkel több embernek segíthettünk, viszonylag olcsóbb beruházással, hiszen végesek voltak az eszközeink.
– Hogyan fogadták a katonákat a helyi lakosok?
– A legtöbb helyen pozitív volt a fogadtatás, de ez kulturálisan kódolt viselkedés, mert náluk a vendéglátás is vallási/törzsi kulturális alapon működik. Kötelezővé teszi számukra azt, hogy vendégül lássanak, vendégszeretők legyenek. Az ottani viselkedéskód azt követeli meg, hogy még az ellenségedet is vendégként fogadd, tehát ha bejön a faludba, vendégül lásd, ha kimegy onnan, majd lerendezheted vele a dolgokat. Ezért nehéz volt megmondani, hogy ki volt az, aki igazából szívesen fogadott. Amit az egyenruháinkon láttak, az egy zöld ISAF (International Security Assistance Force) feliratú pajzs volt, ezért amíg nem kezdtél el beszélgetni velük, addig amerikainak gondoltak. Persze, egy idő után már megismerték a magyar zászlót a járműveinken.
Egyrészt azért is, mert az volt az érdekük, hogy éreztessék, ott béke van, és a saját területük biztonságosnak tűnjön, hogy továbbra is folytatódjanak a beruházásaink. Viszont sok helyi csoport van, nem csak a tálibok, például a hadurak csapatai, a hadurakkal kapcsolatban álló drogtermesztők csapatai, tehát sok kisebb csoport, akik ellenségesen léphettek fel.
Fotó: Kelemen József
– Hol voltak akkor a tálibok, amikor önök ott állomásoztak?
– Nehéz megmondani, hogy akkor éppen hol voltak és hol nem. Az ország és ez a tartomány egy hatalmas területet foglal magába pár kisebb vagy nagyobb várossal, és nagyon sok apró faluval. A tálibok és a többi ellenálló a vidék gyermekei – a vidék tartja el őket –, és nagyon jól bele tudtak olvadni az ottani lakosságba.
Amit mi tudtunk az az, hogy a tálibok és ellenállók jelenléte a mi tartományunkban 2010 tavaszán növekedett meg a déli területeken megindított szövetséges hadműveletek hatására.
– Milyen volt a nők helyzete akkor, egyáltalán láthatóak voltak a nők?
– Fontos megemlíteni, hogy ahol a mi bázisunk volt Pul-e Homriban (magyar kiejtéssel: Puli Humri), nagyvárosnak számít Afganisztánban (lakossága mintegy hatvanezer fő – szerk. megj.). Volt ott egy cementgyár, sajtgyár, a város egy jelentős mezőgazdasági centrumnak számít, de van egyetemük is, akkor járhattak nők is erre az egyetemre. De van egy másik véglet, a vidékiek helyzete, ahol abszolút semmi nincs, csak völgybeli kis falvak, egy iskolával, ahol jobb esetben volt egy sátor vagy kisebb épület, ahol a lányok is járhattak iskolába, de nem mindenhol. Mindenkinek volt mobiltelefonja ugyan, de internet nem volt, akkor még a 3G meg 4G sem volt.
Ez volt az egyik véglet, a másik a felszabadultabb életet élő nagyvárosiak, ahol a nők nagy része csadorban ugyan, de járkált az utcán, járt egyetemre, dolgozott, és még a politikai életben is aktívak voltak. Néhány nő a városban burka nélkül is járkált. Ha például átadtunk valamilyen beruházást, ami nem konkrétan nőknek volt célozva, amilyen például egy lányiskola, hanem mondjuk egy másfajta iskolát, akkor a nők nem voltak láthatók, nem hívták el oda a nőket. A régi fényképeimet elnézve ezeken a ceremóniákon egyiken sem látható egyetlen nő sem a helyi lakosságból.
Fotó: Kelemen József
A helyi tolmácsok néha mesélték nekünk, hogy a nagyvárosban is úgy néz ki egy lakodalom, hogy külön vannak a nők és külön a férfiak, nem koedukált módon zajlik, de legalább járhattak a nők is társaságba. A nagy kérdés, hogy ez folytatódhat-e most vagy sem.
– Hogy látja, volt-e értelme az elmúlt húsz évnek, amíg próbálkoztak demokratikus elveket exportálni Afganisztánba? Megérte?
– Ha onnan közelítjük meg, hogy, hány ember halt meg, hány helyi lakos, gyerek sebesült meg, hány katona veszett oda, vagy mennyi pénz ment bele ebbe az elmúlt húsz évben, akkor nehéz gondolkodás nélkül azt mondani, hogy megérte.
Az egésznek az volt a célja 2001. szeptember 11-e után, hogy az al-Kaida terrorista csoportosulást felszámolják, és meggátolják azt, hogy Afganisztán egy olyan hely legyen, ahol különböző terrorista csoportok képezhessék az embereket, akik aztán a nyugati világra támadnak. Ez volt a célja a beavatkozásnak, ha ez nem történik meg, és nem vagyunk ott húsz évig szövetségesek, akkor sokkal rosszabb is lehetne ma. Nehéz megmondani, hogy mi lett volna, ha nem avatkoznak bele a nyugati hatalmak. Nem egyszerű a válasz erre kérdésre, ugyanis elvesztettem/elvesztettünk ott katonatársakat, barátokat, és sokáig távol voltunk a családjainktól is. De látom az értelmét, mert
Fotó: Kelemen József
Fejlődött az online világra való nyitottságuk is azóta, főleg a városokban, sokkal több ember jutott hozzá az internethez. A falvakban ugyanakkor pletykaalapon terjednek a hírek még ma is. A kétezres évek elején születettek már hozzászoktak az internethez, megtudják szerezni az információt maguknak, nem függenek annyira másoktól, önállóbbak, és ez a kisebb vidéki városokra is jellemző már. A tálib rezsimnek ez lesz a kihívása, hogy megnyerjék maguknak ezeket a fiatalokat, akik nem akarnak beállni a sorba, akárcsak a világ többi részén élő fiatalok. Ha a tálibok meg akarják tartani a hatalmat, akkor nekik is meg kell újulniuk. Az elmúlt napokban több sajtótájékoztatót is tartottak, amin azt mondták, hogy mehetnek a nők is dolgozni, de ők megmondják, hogy milyen szektorban dolgozhatnak.
– Hogy történhetett meg, hogy a képzett afgán kormánycsapatok megadták magukat a táliboknak egy-két nap alatt, egyetlen puskalövés nélkül?
– Több oka van annak, hogy egy 180 ezres hadsereg, fejlett haditechnikával, sok belefektetett pénzzel és jó kiképzéssel pár nap alatt felmorzsolódott és eltűnt. Egyrészt morálisan morzsolódtak fel ezek a csapatok.
Fotó: Kelemen József
2020-ban egyezséget kötöttek az Amerikai Egyesült Államok és a tálibok, hogy az amerikai csapatok elhagyják Afganisztánt. Ennek fejében a tálibok megígértek, hogy az amerikai csapatoknak nem fog bántódásuk esni a kivonulásig, és még az afgán nemzeti hadsereg elleni támadásokat is minimalizálni fogják. A másik, amit megígértek a tálibok, hogy ha az amerikaiak kivonulnak, nem fogják megengedni, hogy a különböző terrorista-csoportok ott tevékenykedjenek, kiképzéseket hajtsanak végre.
Az afgán nemzeti hadsereg az egész ország területéről szedett össze embereket annak idején, nem csak egy törzsből, hanem mindenhonnan jöttek emberek a katonaságba. Ezeket a katonákat kezdték el győzködni, amikor haza mentek szabadságra a falvakba, hogy tegyék le a fegyvert, mert vége mindennek, és a helyi tálib vezető megígérte, hogy nem fogja őket bántani. Ezeknek a katonáknak a nagy része vissza se ment, tehát dezertált. Az afgán nemzeti hadseregben is voltak etnikai feszültségek, hiszen sok különböző népcsoport és törzs volt ott, de
A rendőrségen és a hadseregen belül is egy-két hónapja nem kaptak már fizetést, és ez még jobban csökkentette a harci kedvüket. Afganisztán amúgy is egy viszonylag új állam, és az afgánok számára nem az országhoz való tartozás a legfontosabb szempont.
Kissé sarkítva ugyan, de úgy gondolom, hogy ezt egy magyarországinak nehezebb megélnie, de valószínű, hogy egy erdélyi magyarnak könnyebb ezt a fajta gondolkodást megértenie.
Fotó: Kelemen József
– Mit nem sikerült felépíteni ott az elmúlt húsz évben, és mire számíthat ön szerint Afganisztán a közeljövőben?
– Sajnos egyáltalán nem sikerült elérni, hogy legyen összefogás, ne legyen korrupció, és hogy olyan értékeket tegyenek magukévá, amelyek például az európaiak számára fontosak. Magáért az Afganisztáni Iszlám Köztársaságért már nem valószínű, hogy bárki harcolni fog, hanem inkább a területi harcok lesznek a jellemzők. A Pandzsír-völgy – ami a tálib-ellenes erők központja volt – még tarja magát. Ez a főként tádzsikok lakta terület mindig is egy ellenálló erő volt, és annak idején a szovjet csapatok sem tudták elfoglalni. Elég nagy az esélye annak, hogy ők ezután is az ellenállást fogják választani: harcolni fognak a tálibok ellen, a Pandzsír-völgyért, a tádzsikokért, Észak-Afganisztánért.
Mi történt Afganisztánban?
Afganisztánban május óta ismét elmérgesedett a helyzet, a radikális iszlamista tálibok májusban átfogó offenzívát indítottak a kormányerők ellen, kihasználva, hogy az amerikaiak vezette nemzetközi haderő megkezdte a kivonulást az országból. Időközben a tálibok szinte az egész ország területét ellenőrzésük alá vonták. Az amerikai csapatok, és egyúttal a nemzetközi haderő végleges kivonulásának dátuma augusztus utolsó napja.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért: 2,4 millió italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és a begyűjtési arány elérte a 82 százalékot – írja az Agerpres.
Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a hirado.hu.
Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A Prahova megyei Salvamont kéri a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt hétfő reggel 7 óra 45 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Súlyos, öt ember életét követelő közúti baleset történt szombaton a 2-es országúton, a Suceava megyei Grăniceşti településen.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11.723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
További két román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott szombaton a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
2 hozzászólás