A gyereknevelési támogatás összegét is befolyásolja a szociális referenciamutató értéke
Fotó: Haáz Vince
Megszavazta a parlament alsóháza Csép Éva Andrea RMDSZ-es Maros megyei parlamenti képviselő törvénymódosítását, amely kimondja: 2021-től fokozatosan emelkedik a szociális referenciamutató értéke (ISR), amely alapján kiszámolják a különböző szociális juttatásokat – például a munkanélküli segélyt, gyerekpénzt, fűtéspótlékot. Már csak az államelnöki kihirdetésre vár a döntés.
2020. október 22., 21:172020. október 22., 21:17
Az elmúlt tizenkét évben nem nőtt a szociális referenciamutató értéke Romániában, azaz 500 lej volt 2008 óta. Ennek az értéknek azért van jelentősége, mert ennek függvényében számolják ki a különböző állami szociális juttatásokat – munkanélküli, családtámogatási, rokkantsági juttatásokat, egyedülálló szülő segítését, gyereknevelési támogatást vagy fűtéspótlékot. Amíg nem volt megszabott összegben megállapítva a gyerekpénz értéke, addig ebben az esetben is a referenciamutató volt a kulcs – egy szorzóval beszorozva – a végösszeg megállapításánál.
Csép Éva Andrea az RMDSZ parlamenti képviselője a Székelyhonnak kifejtette, a napokban megszavazta a képviselőház döntő fórumként a törvénymódosítását, amelynek értelmében
„Ha növekedik ez az érték, akkor növekedni fog a jogosultak száma is, és az összeg is, amit kapni fognak. 2008-ban egy minimálbérnek megfelelő volt ez az összeg, most húsz százaléka a minimálbérnek. Értékállóságában hol van ez a referenciamutató? A törvény azután lép hatályba, miután az államelnök kihirdette, és megjelent a Hivatalos Közlönyben” – összegezte Csép Éva Andrea a döntést, amellyel esély nyílik behozni a többéves lemaradást a szociális juttatások terén.
Románia amerikai egyesült államokbeli nagykövetsége szerdán bejelentette, hogy az ország teljesítette a vízummentességi programban való részvétel fő feltételét, azaz a vízumkérelmek visszautasítási arányának 3 százalék alá szorítását.
Az Állandó Választási Hatóság szerdán bejelentette, hogy az elnökválasztás november 24-i fordulójában induló 14 jelölt pénzügyi megbízottjainak eddig közölt adatai szerint a jelölteknek összesen 119,4 millió lejt állt rendelkezésükre a kampányukra.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) szerint az országos bruttó minimálbér január elsejei megemelése 4050 lejre egy természetes lépés, amely további béremelkedéseket eredményez, hozzájárulva a munkavállalók életszínvonalának javulásához.
A megszokott körülmények között folytathatják tevékenységüket a gépjárművek időszakos műszaki vizsgáztatását (ITP) végző műhelyek – közölte szerdán a Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR).
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) kedden felkérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja ki a TikTok romániai tevékenységét, mert a platform a saját közösségi alapelveit megszegve engedélyezte Călin Georgescu politikai hirdetéseit.
A közigazgatási törvénykönyv nem teszi lehetővé, hogy a polgármesteri hivatalnál és a helyi érdekű közszolgáltatásoknál dolgozó alkalmazottak a helyi tanács határozata alapján olyan bérpótlékokat kapjanak, amelyeket más jogszabályok nem írnak elő.
Diana Şoşoacă EP-képviselő, az SOS Románia párt elnöke egy hétfői kampányrendezvényen kijelentette, hogy támogatni fogja Călin Georgescu független jelöltet az államfőválasztás második fordulójában.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőtestülete jóváhagyta hétfő esti ülésén, hogy a Bihar megyei tanács elnöki tisztségét betöltő Ilie Bolojan legyen a párt ideiglenes elnöke – nyilatkozták pártforrások.
A foglalkoztatási feltételeket, a pályázók értékelését, a munkaszerződések megkötésének szabályait, a munkaszerződések megszüntetésének feltételeit és a munkaügyi joghatósággal kapcsolatos egyéb szempontokat mutatja be Fazakas László ügyvéd.
Valeria Herdea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke szerint az országban a háziorvosok közel 20 százaléka 70 évnél idősebb, és sok olyan település van, ahol nincs családorvos.
1 hozzászólás