Kell néhány hét, amíg az új tananyagba belelendülnek a diákok. A rövid első félévben emiatt tömörítve lesz az értékelés. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A következő tanév szerkezete aránytalanul épül fel, ugyanis az első félév, amely szeptember 13-án kezdődik és december 22-éig tart, mindössze 14 hetet, míg a második félév 20 tanítási hetet foglal magába – az utóbbi 2022. január 10-e és június 10-e között tart. A legtöbb tanár és diák egyetért abban, hogy a döntés megnehezíti a munkájukat osztályozás, értékelés és tanulás szempontjából is.
2021. február 19., 08:432021. február 19., 08:43
2021. február 19., 13:042021. február 19., 13:04
A szaktárca azt is eldöntötte, hogy a 2021–2022-es tanévtől ismét „elmozdíthatatlan” lesz az Iskola másként hét: 2022. április 8–14. között kell megszerveznie minden tanintézménynek az alternatív tanulási programokat. Eddig a téli vakáció nem esett egybe a félévek közötti szünettel, hiszen miután januárban lejárt a téli vakáció, még három hetet tartott az első félév, és csak februárban ért véget, ezt akarta a szaktárca kiküszöbölni az új rendelettel, amely már meg is jelent a Hivatalos Közlönyben, és eszerint a következő tanév első féléve 14 hetet, míg a második féléve 20 hetet foglal magába.
A két félév nincs egyensúlyban, még akkor sem, ha az iskola másként hetet második félévre tették át – fogalmazta meg véleményét Mátéfi István, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója. A diákok szemszögéből sem jó, mert a második félévre nagyon nagy anyag van a félévi dolgozatok megírására, és nem olyan egyszerű annyi tantárgyból és olyan hosszú tananyagból felkészülni a dolgozatokra.
– fejtette ki az iskolaigazgató, hozzátéve, hogy valószínűleg azért történt így, mert valamit mindenképp akartak változtatni, és ez lett belőle.
A Tanulók Országos Tanácsa (CNE) sem ért egyet a következő tanév struktúrájával. Képviselőik szerint
A diákszervezet közleményében kifejti, a közoktatási intézmények többségében nincs légkondicionáló berendezés, és csökkenti a tanulás minőségét az, hogy június közepéig – a szakiskolások esetében pedig július elejéig – iskolába kell járni. Szerintük a túl rövid első félévet a jegyek hajszolása fogja jellemezni.
„Támogatjuk a döntést, miszerint az első félév tartson a téli vakáció kezdetéig, de felhívjuk a figyelmet a félévek kiegyensúlyozatlan felépítésére, mivel az első félév 14 hétből, a második félév pedig 20 hétből áll. (...) Azt is javasoljuk, hogy a tizenkettedikesek és tizenharmadikosok számára 32 hétből álljon a tanév, és 2022. május 20-án járjon le. A nyolcadikosok számára pedig 33 hetes legyen, és 2022. május 27-én érjen véget”– derül ki a Tanulók Országos Tanácsának Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közleményéből.
A következő tanév szerkezete
A 2021–2022-es tanév első féléve 2021. szeptember 13-a és december 22-e között tart. 2021. október 25–31. között vakáción lesznek az óvodások és elemi osztályosok. A téli vakáció december 23-ától 2022. január 9-éig tart, és miután visszamennek a téli szünetről, el is kezdődik a második félév, amely 2022. június 10-éig tart. 2022. április 15-e és 2022. május elseje között lesz a tavaszi szünet. A rendelkezések alól kivételt képeznek a középiskola végzős osztályai, esetükben a tanév 32 hetes, és 2022. május 27-én ér véget. A nyolcadik osztályos tanulók számára a tanév 33 hetes, és 2022. június 3-án ér véget, míg a szakközépiskolák és szakiskolák esetében a tanítás 37 hetes. A félévi dolgozatokat a tananyag befejezése után, de legkésőbb három héttel a félév lejárta előtt kell megírni.
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.
A világegyetem várhatóan tíz a hetvennyolcadik hatványon év múlva pusztul el, sokkal hamarabb, mint azt korábban gondolták, amikor az univerzum végét tíz az ezeregyszázadik hatványon év múlvára jósolták – közölték egy friss számítás alapján.
Elutasította kedden a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban többek között azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek.
XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.
XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
szóljon hozzá!