Romániában jut a legtöbb általános iskolás egy tanárra
Fotó: Gábos Albin
Romániában jut a legtöbb kisiskolás egy pedagógusra az Európai Unióban egy friss felmérés szerint. Ez az adat viszont nem azonos az osztályok átlagos létszámával. A magas érték inkább azzal magyarázható, hogy míg a legtöbb országban két tanár foglalkozik egy általános iskolai osztállyal, nálunk ezt a feladatot az esetek túlnyomó többségében egy személy látja el.
2021. szeptember 12., 20:012021. szeptember 12., 20:01
Az egy tanárra jutó általános iskolások számát vizsgálta frissen közzétett, 2019-es adatokra alapozó elemzésében az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat. Mint kiderült, jelentős eltérések vannak a tagállam között ebben a tekintetben.
Az adatok szerint az Európai Unió tagállamaiban összesen 24,5 millió kisiskolás tanult 2019-ben, a tanárok száma pedig kétmillió volt (85 százalékuk nő). Ennek alapján az EU-s átlag az egy tanárra jutó kisiskolások számát tekintve átlagosan 13,5. A tagállamok között ugyanakkor jelentős eltérések figyelhetők meg:
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy ezt az adatot az összes diák és pedagógus számának összehasonlításával számítják ki, tehát nem szabad összetéveszteni az osztályok átlagos létszámával. Erre mutatott rá megkeresésünkre Kallós Zoltán oktatásügyi államtitkár is.
Mint részletezte, Romániában azért kiugróan magas az egy tanárra jutó kisiskolások száma, mivel a legtöbb tagállamtól eltérően nálunk csak egy tanító oktatja a kisiskolásokat.
Így a 20-25 létszámú osztályokban egy pedagógusra csak mintegy 12 diák jut. Nálunk viszont hivatalosan nagyon kevés helyen működik after-school program. Mivel nincs jóváhagyva két tanár egy osztályra, a kutatásban szereplő magas érték ellenére nem lehet pedagógushiányról beszélni Románia esetében. Amennyiben azonban lehetővé válna, hogy két tanár foglalkozzon egy osztállyal, biztosan pedagógushiánnyal küszködnénk” – részletezte az államtitkár.
Hozzátette: az országban az jellemző, hogy egyes városi iskolákban nagyon magas a diáklétszám, a vidéki településeken viszont alacsony, így átlagosan azzal sincs probléma. Az viszont tény, hogy ha nagyon sok diák van egy osztályban, nehezebb mindenkire kellő figyelmet fordítania a pedagógusnak. Ezért is született idén az a döntés, hogy az előkészítő osztályokba legtöbb 22 diák lehet, ezt különleges jóváhagyással három fővel lehet meghaladni. Eddig viszont sok esetben 30-35 gyerekkel is működtek osztályok.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
A következő napok legfontosabb feladata a mozgósítás a december elsejei parlamenti választásokra – hangsúlyozta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, a szövetség államfőjelöltje.
A romániai elnökválasztás első fordulójában résztvevő román állampolgárságú moldovaiak többsége, 56,65 százaléka a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjére, Elena Lasconira szavazott – írta hétfőn a Moldpres hírügynökség.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek több mint 99,93 százalékos feldolgozottságánál Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje megelőzte a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, Marcel Ciolacut.
Romániai idő szerint hétfő reggel véget ért a külföldi szavazókörzetekben is az államelnök-választás első fordulója.
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.
Becslése szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje, Elena Lasconi 20 ezer szavazattal meg fogja előzni Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt az államelnökválasztás első fordulójában, és bejut a második fordulóba.
Úgy tűnik, hogy a külföldön szavazó románoknál is Călin Georgescu a befutó, ugyanis a részeredmények szerint az ottani voksok több mint 40 százalékát szerezte meg. A második helyen Elena Lasconi, az USR jelöltje áll.
Míg az urnazáráskor közzétett exit pollok szerint még a PSD-s Marcel Ciolacu tűnt befutónak az elnökválasztáson, addig a szavazatszámlálás erre rendesen rácáfolt.
Kelemen Hunor szövetségi elnök és államfőjelölt vasárnap este Kolozsváron kijelentette, hogy az RMDSZ a parlamenti választások után tárgyal a második fordulóban induló jelöltek valamelyikének támogatásáról.
szóljon hozzá!