Kimerülés, feszültség és aggodalom – helyszíni riport Beregszászról

Kimerülés, feszültség és aggodalom – helyszíni riport Beregszászról

Beregszászon jártunk. A kárpátaljai városban közel annyi a menekült, mint a helyi lakosság

Fotó: Korpos Attila

Beregszászra szállított adományokat Csíkszereda önkormányzata, a vasárnap indult, hétfőn megérkezett csapatot lapunk munkatársa is elkísérte. A szállítmányban leginkább a különböző közintézmények zavartalan működését biztosító eszközök kaptak helyet. Az orosz-ukrán konfliktusnak nincsenek ugyan közvetlen katonai nyomai a térségben, ám a tapasztalt félelem, feszültség és bizonytalanság a küldöttség tagjait is mélyen érintette.

Korpos Attila

2022. március 09., 12:292022. március 09., 12:29

Nem kellett sokat utaznunk Csíkszeredától ahhoz, hogy ukrán rendszámú autókkal találkozhassunk az úton. Az első pihenőhelyünkön figyelt fel a hétfős csapatunk egy csomagokkal zsúfolásig telepakolt ukrán rendszámú családi autóra, ahogyan az édesanya a legkisebb gyereket eteti, az édesapa pedig a bilit üríti ki – jobb híján a földre –, mert nincs használható mellékhelyiség a környéken.

Utóbbi megjegyezte, a félmilliós Mikolajivból jöttek – ahol az utóbbi napokban egymást érték a rakétatámadások –, és bár örül, hogy segélycsomagot szállítunk, neki már az is elég, hogy biztonságban elhagyhatta családjával az országot. Románia északnyugati részén aztán egyre több ukrán jelzésű gépjármű közlekedik az utakon, a két autóból álló szállítmánnyal és küldöttséggel hétfőn a reggeli órákban érkeztünk a Szatmár megyei halmi határátkelőhöz.

Autósornak híre sincs se kifelé, se befelé, bőröndökkel érkező családoknak úgyszintén – valószínűleg nem ez a legfelkapottabb román-ukrán határátkelő. Olyannyira nem, hogy a vámtisztek értetlenkedtek is egy sort, hogy miféle humanitárius segélyről van szó, jelezve egyben, hogy nem találkoztak még hasonló dokumentációval az adományozást illetően. Félórás tisztázódás, majd a „senki földje” után az ukrán oldal következik.

Ukrajna földjén

Megrökönyödés, amikor egy fiatal katona fegyverrel a hátán jegyzi le a rendszámot és enged át a komorabb külsejű tiszteknek. Útlevél-ellenőrzés, névsorolvasás, a szállítmány tüzetes átvizsgálása – amelyből az utastér, az ülések mögötti rész és a tetőkárpit sem marad ki – egy valószínűleg háborút viselt, nagyon rideg kinézetű társaság által, akik a határőröktől és vámtisztektől teljesen eltérő, talpig fekete ruhát és egyetlen szimbólumot, megnevezést vagy rangjelzést sem viselnek öltözetükön. Megrázó, ahogy a másik oldalon ugyanezek a férfiak egy terepjáró csomagtartalmát darabokra szedik, a fiatal hölgysofőr pedig mindeközben a könnyeivel küszködik.

Feltűnő az is, hogy a csíkszeredai szállítmányról mindent megörökítenek és Whatsapp-alkalmazáson azonnal továbbítják – de sem a beosztásuk, sem a címzett fél nem derül ki.

Háromnegyed órás dokumentum-ellenőrzést követően megnyitják a fegyveresek az Európai Unión kívülre vezető kaput, a feszültség pedig mindenkiben úrrá lesz már az átkelés alatt.

Vissza az időben

A kárpátaljai Beregszász, Csíkszereda testvérvárosa felé kihalt utcákon és falvakon keresztül vezet az út, kevés a mozgás, annál több viszont a Volga, a Zsiguli és a romos épület – mintha időutazáson lennénk. A testvérváros határában vártak már minket a testvérvárosi képviselők, és közösen haladtunk át a településen a városháza egyik lerakópontjáig. Nem vártunk a helyiek segítségére, gyorsan nekilátott a szeredai városházi küldöttség, és fél óra alatt lepakolta a többek között áramfejlesztőkből, víztartályokból, biztosítéktáblákból és tűzoltótömlőkből álló rakományt. Az épületben egyébként még tartós élelmiszereket tárolnak, a minap több doboznyi káposztát hozott valaki.

Galéria

Fotó: Korpos Attila

Megtudtuk, jelenleg négy oktatási intézményben szállásolták el a városban a háború elől menekülőket; itt azok kapnak helyet, akiknek már nincs pénzük szállásra.

Idézet
A munkaképes beregszászi férfiak nagy része már nem tartózkodik a városban. A helyi sorozási, más néven hadkiegészítő központ hatvan százalékban ide menekült férfiakat soroz be, negyven százalékban pedig helyieket

– közölte egy helyi férfi helyretéve bennünk azt a meggyőződést, hogy a város központjában valójában nem egy valutaváltónál álltak tömött sorokban a férfiak. Hozzátette, tudomása szerint Kijevben, a fővárosban 18 ezer gépfegyvert osztottak már ki két tár munícióval, csupán a személyi igazolvány felmutatásával. Elhangzott egy személyes történet is:

Szumi városában (Kijev és az orosz határ között félúton) egy közeli ismerőse az éjszakai bombázást a négyemeletes tömbház lépcsőházában, karjában a gyerekével élte túl.

Miközben kivártuk a sorunkat a polgármesterrel való egyeztetésre, egy beregszászi férfi úgy nyilatkozott lapunknak, szinte senkit nem ismer az utcán.

Idézet
Rengeteg menekült van Beregszászon, az utakon a luxusautók többsége nem helyi. A rendszámok alapján a Kijev térségből, a herszoni és harkivi területről jöttek ide

– mesélte.

Galéria

Fotó: Korpos Attila

Az üzletekben egyelőre megtalálható minden, az árak azonban „kilőttek” az invázió kitörése óta. Kenyér és üzemanyag terén főleg, utóbbi alig tíz nap alatt 26 hrivnyáról (3,81 lej) ma már a 40-et is meghaladta (5,87 lej). „Akadozik viszont az autóalkatrész-utánpótlás, késve vagy egyáltalán nem érkeznek cserealkatrészek, ráadásul autószerelőt is alig találni már a térségben.

Idézet
Félünk, hogy lesz-e munkánk, lesz-e, amit megennünk, lesz-e ház a fejünk felett holnap

– adott hangot aggodalmának egy férfi, aki jelenleg temetkezési vállalkozásnál dolgozik, de kisbuszával mindenféle fuvart elvállal, csak legyen munkája. Közvetlen szomszédai közül már öt család is bepakolt az autójába és Magyarországra ment. Ugyanakkor méltatta, hogy az anyaországiak és az erdélyiek részéről is nagy az összefogás a menekültek segítése kapcsán. A férfi számol azzal, hogy mennie kell neki is sorozásra, ha súlyosbodik a helyzet, hiszen 58 éves, így még épp hadra fogható.

Elfoglalt polgármester

A polgármesteri hivatalban mindössze pár perces találkozóra jutott idő Babják Zoltán városvezetővel. „Köszönöm, hogy ilyen nagy távolságból is támogattok bennünket a nehéz időkben” – közölte.

Arcán szemmel láthatók a kimerültség, a feszültség és az aggodalom jelei.

Megjegyezte, száz közintézmény villanyáram-ellátását kell biztosítania vészhelyzet esetén. Szerinte akkor lesz igazán nagy gond, ha a térség negyvenezres közösségének a boltok áruellátása nem lesz biztosított.

Bors Béla csíkszeredai alpolgármester jelezte a kárpátaljai városvezetőnek, hogy a továbbiakban is számíthatnak a csíkszeredaiak segítségére, és szervezik már a második segélyszállítmány összetételét.

A küldöttség két beregszászi ismerősével is találkoztunk az utcán. „Az invázió második napjától tele van ukránnal a városunk mellett Munkács és Ungvár is. Működik szinte minden egység a városban, ellenben alkoholvásárlási tilalom van érvényben az országban” – tudatta a férfi, aki bízik abban, hogy tervezőként az ország újjáépítésénél újból nagy igény lesz a munkájára. A másik, középkorú férfi elmondta, tud már olyan segélyszállítmányról, ami megfelelő papírozás hiányában egyelőre a határ túloldalán rekedt. „A mi falukból a fiatalok mind elmentek már, a középkorúak nagy része szintén. A besorozási kötelezettség híre sokakat erre sarkalt, alig maradtunk páran a településen. Újabban pedig hiába van valakinek kettős állampolgársága, magyarországi lakcím nélkül visszafordítanak a határtól” – ismertette.

Galéria

Fotó: Korpos Attila

Úton hazafelé

A pár órás kárpátaljai tartózkodást követően a halmi határátkelőnél nagyobb forgalom és fokozottabb katonai jelenlét volt tapasztalható, ugyancsak nagyon fiatal sorkatonákkal. Az üres autóink gördülékenyebb ellenőrzése és várakozása csak fél órát tartott, ám a fegyveres őrök autók körüli sétája továbbra sem mentesítette csoportunkat az aggodalmaktól – voltak, akiket vissza is fordítottak. A küldöttség vezetője, Bors Béla a szerencsés hazaérkezést követően úgy összegzett lapunknak, felkavarta és megviselte mindaz, amit Kárpátalján tapasztalt. „Az utazás hatása alatt vagyok. A barátot a szükségben ismered meg, de sosem gondoltam volna, hogy ilyen helyzet áll elő a beregszászi barátainkkal kapcsolatban.

Idézet
De kegyetlen az is, hogy pelyhes arcú fiatalok fegyverrel a hátukon teljesítenek szolgálatot

– közölte.

Megjegyezte, büszke a városházi csapatra, hogy első szóra mindenki önként vállalta az utazást. „Mind láttuk, hogy ha a háborúnak vége is lesz valamikor, a kihatásai nagyon hosszú ideig el fognak tartani. Az ottani magyarság szempontjából pedig aggasztó, hogy egyre több ukrán érkezik a térségbe. Ennek a hatásai sem másodlagosak. A mindenkori összmagyarság szempontjából nagy kihívásnak látom az egész helyzetet, még úgy is, hogy ők nem érintettek egyelőre a háborúban” – értékelt az elöljáró. Összegzésként érdemes megjegyezni, hogy a határátlépést követően szinte mindenki azt közölte itthoni hozzátartozóival, hogy életében talán soha nem örült még ennyire, amikor Románia területére beléphetett.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 22., hétfő

Felmérés: sokan aggódnak amiatt, hogy háborúba sodródhat az ország

Romániában nem a megélhetéssel kapcsolatos gondok, hanem az ország háborúba sodródásának lehetősége miatt aggódnak a legtöbben – mutatta ki az INSCOP közvélemény-kutató hétfőn közzétett felmérésében.

Felmérés: sokan aggódnak amiatt, hogy háborúba sodródhat az ország
2024. április 22., hétfő

Módosul a Román Posta nyitásrendje a közelgő ünnepek okán

Változik a Román Posta alegységeinek nyitásrendje május elseje, illetve az azt követő ortodox húsvét okán – derül ki a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményből.

Módosul a Román Posta nyitásrendje a közelgő ünnepek okán
2024. április 22., hétfő

Kiadták a riasztást havazásra

Havazásra vonatkozó elsőfokú (sárga jelzésű) riasztás lép érvénybe hétfő délután 6 órától a Déli-Kárpátokban és a Kárpát-kanyarban.

Kiadták a riasztást havazásra
Kiadták a riasztást havazásra
2024. április 22., hétfő

Kiadták a riasztást havazásra

2024. április 21., vasárnap

Már azt is tudjuk, hogy a romániaiak többsége milyen hőmérsékletben érzi magát a legjobban az otthonában

A romániai lakosság közel fele a 22 és 24 Celsius-fok közötti vagy e feletti hőmérsékleten érzi jól magát otthonában; több mint 40 százalék már telepített intelligens termosztátokat a hőmérséklet szabályozására.

Már azt is tudjuk, hogy a romániaiak többsége milyen hőmérsékletben érzi magát a legjobban az otthonában
2024. április 20., szombat

Továbbra is rendkívül magas a családon belüli erőszakos esetek száma

Idén januártól március végéig 28 838 családon belüli erőszakos esetben járt el a rendőrség és 2945 távoltartási parancsot adott ki, amelyek közül 1178-ból lett bírósági távoltartási végzés.

Továbbra is rendkívül magas a családon belüli erőszakos esetek száma
2024. április 20., szombat

Újabb fagyos áprilisi reggel köszöntött ránk

Még mielőtt visszaállna minden a rendes kerékvágásba az időjárás terén, újabb fagyos reggelt kellett elviselnünk szombaton.

Újabb fagyos áprilisi reggel köszöntött ránk
2024. április 19., péntek

Tanasă Brassó polgármestere lenne

Új polgármesterjelöltje van Brassóban a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) Dan Tanasă parlamenti képviselő személyében.

Tanasă Brassó polgármestere lenne
Tanasă Brassó polgármestere lenne
2024. április 19., péntek

Tanasă Brassó polgármestere lenne

2024. április 19., péntek

Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre

Golyóval sebesítették meg Románia területén azt a nyomkövetővel ellátott barátkeselyűt, amely az elmúlt hónapokban több mint tíz Európai országon átrepült. A Milvus Csoport ismeretlen elkövető ellen tesz rendőrségi feljelentést.

Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre
Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre
2024. április 19., péntek

Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre

2024. április 19., péntek

Nem hús-vér ember vezeti már a tudományos műsort

A mesterséges intelligencia (MI) segítségével megalkotott műsorvezető mutatkozott be a Duna tudományos-ismeretterjesztő műsorában, a Deltában – hangzott el az M1 minapi Híradójában.

Nem hús-vér ember vezeti már a tudományos műsort
2024. április 18., csütörtök

Svédország hegyei közt cserélnek tapasztalatot a romániai hegyimentők

A Salvamont Románia is részt vesz a Gorj, Maros és Argeș megyei hegyimentők képviselőivel azon a nemzetközi, sípályás mentésekről szóló kongresszuson, amelyet április 19–28. között rendeznek meg a svédországi Riksgränsen síközpontban.

Svédország hegyei közt cserélnek tapasztalatot a romániai hegyimentők
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!