A legnagyobb mértékben a zöldségek és a gyümölcsök ára emelkedett meg, főként az almáé
Fotó: Rab Zoltán
Jelentősen drágultak az élelmiszerek Romániában a járványhelyzet következtében a Versenytanács friss elemzése szerint. A legnagyobb mértékben a gyümölcsök ára nőtt, de a húsfélék és az alapélelmiszerek esetében is számottevő áremelkedés történt.
2020. november 24., 12:432020. november 24., 12:43
A járványhelyzet okozta élelmiszer-drágulás témájában közölt átfogó elemzést a napokban a Versenytanács, amelyben kilenc kiskereskedelmi üzletlánc adatai alapján 48 terméket vizsgáltak, és ezek közül 42 esetében drágulást tapasztaltak.
Mint az elemzésben leszögezték,
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy az év első kilenc hónapjában Romániában nőtt a legnagyobb mértékben a gyümölcsök és a sertéshús ára a tagállamok közül. Az elemzés szerint a szükségállapot és a vészhelyzet ideje alatt az eladások terén 17,8 százalékos növekedés volt tapasztalható az országban a korábbi évhez képest (2,2 milliárd lejről 2,6 milliárd lejre nőtt az eladások összértéke).
A legnagyobb mértékben a marhahús konzerv, az alma, a búzaliszt, a tojás, a tehéntej, a laskafélék és a citrom iránt nőtt meg a kereslet. Ami az árakat illeti, a növekedés mértéke széles skálán mozog a csirke felsőcomb esetében tapasztalt 0,3 százalékos emelkedéstől a piros alma 105,6 százalékos drágulásáig. A húsfélék esetében átlagosan 11,8 százalékos áremelkedést jegyeztek, de a legnagyobb növekedés a zöldségek és gyümölcsök esetében történt: a 22,7 százalékos drágulás azt jelenti, hogy minden kilogramm zöldségért és gyümölcsért átlagosan egy lejjel többet fizetünk. Leginkább az alma drágult, de a citrom és a narancs, illetve a fehérbab esetében is jelentős áremelkedés figyelhető meg.
Az alapélelmiszerek kategóriájában is sok esetben drágulás történt: a napraforgóolaj ára 15,7 százalékkal, az előrecsomagolt fehér kenyéré 14,3 százalékkal, a fehér liszté pedig 9,7 százalékkal emelkedett, illetve kisebb mértékben ugyan, de az olaj, a rizs, a laskafélék, a cukor, a búzadara és a kukoricaliszt ára is nőtt.
ezek a csirke alsócomb, a csont nélküli csirkemell, a sárgarépa, a fehér burgonya, a hagyma és az XL méretű tojás. Utóbbiból viszont az is látszik, hogy az S, M, és L méretű tojások ára emelkedett, és érdekes módon a legkisebb, azaz S méret esetében tapasztalható a legnagyobb árnövekedés.
Az árak emelkedésének számos oka van Szabó Árpád közgazdász szerint. Mint rámutatott, Romániában az élelmiszerárak korábban is magasabbak voltak más országokhoz képest a vásárlóerőhöz viszonyítva, és ezt csak tovább súlyosbította a járványhelyzet. Ennek több oka van, az egyik legrégebbi szerinte az, hogy a mezőgazdaság államosítása, majd visszaállamosítása során több hibát vétettek.
Fotó: Gábos Albin
„Igaz, hogy csúnya dolog volt, amikor a kommunizmusban elvették az emberek földjeit és eszközeit, viszont az sem volt megfelelő, ahogy szétverték a termelőszövetkezeteket a rendszerváltás után. Rossz volt a mezőgazdaság visszaépítése, hiszen hiába adták vissza az embereknek a földeket, ha nem voltak eszközeik, hogy hatékonyan megműveljék.
Ezért történhet meg ma is, hogy a hagyományos pityókaterjesztő vidékeknek számító Csíki- és Gyergyói-medencében működő nagyáruházakban is törökországi krumplit lehet vásárolni” – mutatott rá a szakember.
Hozzátette: az sem tett jót a hazai termelésnek, hogy elterjedt az a szemléletmód, amely szerint sokan lenézték a mezőgazdasági munkát. „Nem termeljük meg a saját élelmiszereinket, külföldről kell ezeket behozni, és ez az árakon is meglátszik, hiszen a járványhelyzet miatt a szállítás is nehézkesebbé és költségesebbé vált. A húsfélék közül a disznóhús drágult a leginkább, és ez annak is köszönhető, hogy mivel megnőtt a biztonsági kockázat a járványhelyzetben, illetve a szigorú ellenőrzések is jelentős összegekbe kerülnek, ezt sok esetben a vásárlókkal fizettetik meg. A gyümölcsök esetében továbbá a szállítási gondokon túl az is hozzájárulhatott az áremelkedéshez, hogy megnőtt a kereslet, mivel a járványhelyzet miatt a lakosság több gyümölcsöt kezdett fogyasztani” – zárta Szabó Árpád.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!