A legnagyobb mértékben a zöldségek és a gyümölcsök ára emelkedett meg, főként az almáé
Fotó: Rab Zoltán
Jelentősen drágultak az élelmiszerek Romániában a járványhelyzet következtében a Versenytanács friss elemzése szerint. A legnagyobb mértékben a gyümölcsök ára nőtt, de a húsfélék és az alapélelmiszerek esetében is számottevő áremelkedés történt.
2020. november 24., 12:432020. november 24., 12:43
A járványhelyzet okozta élelmiszer-drágulás témájában közölt átfogó elemzést a napokban a Versenytanács, amelyben kilenc kiskereskedelmi üzletlánc adatai alapján 48 terméket vizsgáltak, és ezek közül 42 esetében drágulást tapasztaltak.
Mint az elemzésben leszögezték,
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy az év első kilenc hónapjában Romániában nőtt a legnagyobb mértékben a gyümölcsök és a sertéshús ára a tagállamok közül. Az elemzés szerint a szükségállapot és a vészhelyzet ideje alatt az eladások terén 17,8 százalékos növekedés volt tapasztalható az országban a korábbi évhez képest (2,2 milliárd lejről 2,6 milliárd lejre nőtt az eladások összértéke).
A legnagyobb mértékben a marhahús konzerv, az alma, a búzaliszt, a tojás, a tehéntej, a laskafélék és a citrom iránt nőtt meg a kereslet. Ami az árakat illeti, a növekedés mértéke széles skálán mozog a csirke felsőcomb esetében tapasztalt 0,3 százalékos emelkedéstől a piros alma 105,6 százalékos drágulásáig. A húsfélék esetében átlagosan 11,8 százalékos áremelkedést jegyeztek, de a legnagyobb növekedés a zöldségek és gyümölcsök esetében történt: a 22,7 százalékos drágulás azt jelenti, hogy minden kilogramm zöldségért és gyümölcsért átlagosan egy lejjel többet fizetünk. Leginkább az alma drágult, de a citrom és a narancs, illetve a fehérbab esetében is jelentős áremelkedés figyelhető meg.
Az alapélelmiszerek kategóriájában is sok esetben drágulás történt: a napraforgóolaj ára 15,7 százalékkal, az előrecsomagolt fehér kenyéré 14,3 százalékkal, a fehér liszté pedig 9,7 százalékkal emelkedett, illetve kisebb mértékben ugyan, de az olaj, a rizs, a laskafélék, a cukor, a búzadara és a kukoricaliszt ára is nőtt.
ezek a csirke alsócomb, a csont nélküli csirkemell, a sárgarépa, a fehér burgonya, a hagyma és az XL méretű tojás. Utóbbiból viszont az is látszik, hogy az S, M, és L méretű tojások ára emelkedett, és érdekes módon a legkisebb, azaz S méret esetében tapasztalható a legnagyobb árnövekedés.
Az árak emelkedésének számos oka van Szabó Árpád közgazdász szerint. Mint rámutatott, Romániában az élelmiszerárak korábban is magasabbak voltak más országokhoz képest a vásárlóerőhöz viszonyítva, és ezt csak tovább súlyosbította a járványhelyzet. Ennek több oka van, az egyik legrégebbi szerinte az, hogy a mezőgazdaság államosítása, majd visszaállamosítása során több hibát vétettek.
Fotó: Gábos Albin
„Igaz, hogy csúnya dolog volt, amikor a kommunizmusban elvették az emberek földjeit és eszközeit, viszont az sem volt megfelelő, ahogy szétverték a termelőszövetkezeteket a rendszerváltás után. Rossz volt a mezőgazdaság visszaépítése, hiszen hiába adták vissza az embereknek a földeket, ha nem voltak eszközeik, hogy hatékonyan megműveljék.
Ezért történhet meg ma is, hogy a hagyományos pityókaterjesztő vidékeknek számító Csíki- és Gyergyói-medencében működő nagyáruházakban is törökországi krumplit lehet vásárolni” – mutatott rá a szakember.
Hozzátette: az sem tett jót a hazai termelésnek, hogy elterjedt az a szemléletmód, amely szerint sokan lenézték a mezőgazdasági munkát. „Nem termeljük meg a saját élelmiszereinket, külföldről kell ezeket behozni, és ez az árakon is meglátszik, hiszen a járványhelyzet miatt a szállítás is nehézkesebbé és költségesebbé vált. A húsfélék közül a disznóhús drágult a leginkább, és ez annak is köszönhető, hogy mivel megnőtt a biztonsági kockázat a járványhelyzetben, illetve a szigorú ellenőrzések is jelentős összegekbe kerülnek, ezt sok esetben a vásárlókkal fizettetik meg. A gyümölcsök esetében továbbá a szállítási gondokon túl az is hozzájárulhatott az áremelkedéshez, hogy megnőtt a kereslet, mivel a járványhelyzet miatt a lakosság több gyümölcsöt kezdett fogyasztani” – zárta Szabó Árpád.
Felmelegedés következik jövő héttől, a legmagasabb hőmérsékleti értékek napközben a 17 fokot is elérhetik – nyilatkozta a Digi 24-nek Alina Șerban meteorológus, az Országos Meteorológiai Igazgatóság munkatársa. Csütörtöktől azonban lehűlés várható.
Az RMDSZ szeretne a parlamenti többséghez tartozni, feltéve, hogy abban a többségben nem szerepel a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szombaton.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Marcel Ciolacu miniszterelnök péntek este nyilvánosságra hozta az ukrán hatóságoktól kapott dokumentumot arról, hogy miért nem engedik be Ukrajnába George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
Mintegy 894 ezer lejt utal ki a kormány a tartalékalapból a december 1-jei román nemzeti ünnep alkalmából Gyulafehérvárra tervezett rendezvények megszervezésére.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
szóljon hozzá!