Növelné a fertőző betegségek elleni védekezés hatékonyságát az új törvény, de a szabályozás elfogadása még várat magára
Fotó: 123RF
Egy éve elakadt a képviselőházban az új oltástörvény-tervezet, amely az egészségügyi szakemberek szerint lehetőséget teremtene a járványos megbetegedések, például a Romániában 59 gyermekáldozatot követelt kanyaró elleni védekezés hatékonyságának növelésére. A késlekedés pontos okát a járványügyi szakemberek, de még a szenátus, illetve a képviselőház egészségügyi szakbizottságainak képviselői sem ismerik.
2018. november 16., 22:182018. november 16., 22:18
Az új oltástörvény tervezete már közel két éve elkészült, és több mint egy éve elfogadta a szenátus, ám a képviselőházban elakadt az új szabályozás.
Egyebek mellett arról rendelkezik, hogy az egészségügyi minisztérium köteles álladóan készleten tartalékolni megfelelő mennyiségű kötelező védőoltást, az oltásmegtagadást pedig csak az immunizálás elutasításával járó kockázatok pontos ismeretében teszi lehetővé a szülők számára.
„Nem tudom, hányan kell még meghaljanak. Mert 59 gyerek meghalt ebben az országban egy olyan járványos betegségben (kanyaró, szerk. megj.), ami ellen létezik oltás.
– fogalmazott lapunknak az új oltástörvény elfogadásának késlekedését kifogásolva Tar Gyöngyi. A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője szerint
„Mi egy szégyenfolt vagyunk az európai térképen kanyaróügyben. És ha beüt a szamárköhögés, akkor abban is azok leszünk. Nálunk még mindig olyan gyermekbetegségek ütik fel a fejüket, amelyek Európa civilizáltabb részein már rég nincsenek” – mondta, érthetetlennek nevezve a törvénymódosítás késlekedését. Szerinte ez egy burkolt módja annak, hogy a képviselők a nemzetközi egészségügyi szervezetek figyelmének felkeltése nélkül a törvény ellen szavazzanak. A jelenleg érvényben lévő jogszabályok pontatlanok, ugyanis beléjük lehet magyarázni, hogy Romániában nem kötelezőek a védőoltások – érvelt az új tervezet mellett Tar Gyöngyi.
A tervezet képviselőházi megvitatásának halogatását a szenátus egészségügyi szakbizottságának elnöke sem érti. László Attila lapunk megkeresésére elmondta,
Számára azért is megmagyarázhatatlan a halogatás oka, mert az új törvény egyebek mellett olyan kötelezettségeket foglal magában, hogy az államnak két évre előre kell gondoskodnia a kötelező védőoltások készleteiről vagy hogy az oltóanyagokat megfelelő körülmények között el kell juttatnia a háziorvosokhoz. Része az új előírásoknak a szülő informálásának kötelezettsége is, de ez nem oltási kötelezettséget jelent, hanem azt, hogy a szülő a tájékoztatás után hozza meg a döntést arról, hogy beoltatja-e gyerekét vagy sem – magyarázta László Attila.
A képviselőház egészségügyi bizottságának titkára politikai okokat vél a késlekedés hátterében. Vass Levente megkeresésünkre elmondta, szerinte
„Legalább négy-öt olyan rendezvényen vettem részt, ahol az egészségügyi világszervezet és más szervezetek is nyomatékosan kérték a román kormánytól és a parlamenti bizottságoktól, hogy ezt a törvényt átvigyék. Az egészségügyi bizottság titkáraként, az RMDSZ parlamenti képviselőjeként azt tudom mondani, hogy ez nem az RMDSZ-től függ, mi is türelmetlenül várjuk, hogy a kormányzó pártkoalíció milyen pozícióba helyezkedik” – fogalmazott a helyzetről Vass Levente. Kérdésünkre arról is beszámolt, hogy a jogszabály elfogadásának nincs semmilyen szakmai akadálya:
Megérzése szerint egyébként a képviselőház el is fogadná az új jogszabályt, ha végre napirendre kerülne, ugyanis a képviselők többsége támogatja.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!