Robert Cazanciuc, a szenátus elnöke. Figyelmeztet, hogy hiába a gyorsított eljárás, három napig semmilyen korlátozás nem lesz érvényben
Fotó: Román szenátus
Megszavazta a vészhelyzetet szabályozó törvénytervezetet kedd esti plenáris ülésén a szenátus, hamarosan elküldi a képviselőháznak, amely szintén gyorsított eljárásban szavaz róla szerdán, és továbbküldi kihirdetésre.
2020. május 12., 22:372020. május 12., 22:37
2020. május 13., 09:032020. május 13., 09:03
A kormány által beterjesztett törvényjavaslatot, amelyben jelentős változtatásokat eszközöltek a PSD-s többségű szakbizottságokban 111 igen szavazattal, 8 ellenében és 15 tartózkodás mellett fogadták el. A tervezet a május 15-én megszűnő szükségállapot után érvénybe lépő vészhelyzeti állapot jogi keretét biztosítja.
A tervezet szenátus által módosított változata értelmében a kormány vészhelyzetet hirdethet az ország egész területére vagy csak bizonyos településekre 30 napos időtartamra, amelyet a belügyminiszter javaslatára kormányhatározattal további 30 nappal meghosszabbíthat. Ha a vészhelyzet az ország egész területét érinti, a parlament jóváhagyására is szükség van. A képviselőháznak és a szenátusnak a jóváhagyás igénylésétől számított öt napon belül együttes ülésen döntenie kell az ügyben. Amennyiben a törvényhozás elutasítja a szükségállapot jóváhagyását, az azonnali hatállyal megszűnik – írja az Agerpres hírügynökség.
Az RMDSZ egyik módosító javaslata értelmében a járványügyi helyzettől függően differeciált intézkedések vezethetők be az egyes megyékben, településcsoportokban vagy településeken.
Hasonlóképpen a gyógyfürdők és a wellness-központok is megnyithatnak, és előzetes foglalás alapján fogadhatják a vendégeket, akiknek be kell tartaniuk a fizikai távolságtartás szabályait és a higiéniai szabályokat.
A törvénytervezet azon cikkelyét, amely lehetővé teszi az egészségügyi minisztérium és az alárendeltségében működő intézmények számára, hogy versenyvizsga nélkül alkalmazzanak új munkaerőt, a szenátus kiegészítette azzal a kitétellel, hogy „a kinevezés egészségügyi miniszteri rendelettel történik, és a vészhelyzet megszűntével hatályát veszti”.
A felsőház ugyanakkor törölte a tervezetből azt az a cikkelyt, amely lehetővé tette volna a közintézmények számára, hogy amennyiben a helyzet megköveteli, hat hónapos időszakra versenyvizsga nélkül alkalmazzanak új munkaerőt.
Robert Cazanciuc, a szenátus ügyvivő elnöke úgy nyilatkozott néhány órával korábban, hogy a parlament gyorsított eljárásban fogadja el a vészhelyzetet szabályozó törvénytervezetet, de így is marad három nap a szükségállapot vége és a vészhelyzet bevezetése között, amelyben nem lesz érvényben semmiféle szabályozás.
„A parlament gyorsított eljárásban fogadja el a vészhelyzetet szabályozó törvénytervezetet, de így is marad három nap a szükségállapot vége és a vészhelyzet bevezetése között, amelyben nem lesz érvényben semmiféle szabályozás” – mondta kedd este a szenátus ügyvivő elnöke.
Klaus Iohannis államfő kedd délután ismertette a szükségállapot lejártát követően érvénybe lépő vészhelyzet törvénytervezetét. Az államfő úgy vélekedett, sürgősen szükség van a vészhelyzetet szabályozó törvényre, felszólította a parlamentet, hogy „maximális gyorsasággal” tárgyalja a vonatkozó tervezetet.
A szükségállapot megszűntétől, vagyis május 15-étől lakott településen belül szabadon, írásos nyilatkozat nélkül közlekedhetünk, a település elhagyásához azonban továbbra is szükségünk lesz saját felelősségű nyilatkozatra – jelentette be kedden délután Klaus Iohannis államfő.
Hétfőn a Kreml (Oroszország kulturális és hatalmi központja) közölte, hogy nem ismeri Călin Georgescu világnézetét, írja Reuters.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
A következő napok legfontosabb feladata a mozgósítás a december elsejei parlamenti választásokra – hangsúlyozta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, a szövetség államfőjelöltje.
A romániai elnökválasztás első fordulójában résztvevő román állampolgárságú moldovaiak többsége, 56,65 százaléka a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjére, Elena Lasconira szavazott – írta hétfőn a Moldpres hírügynökség.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek több mint 99,93 százalékos feldolgozottságánál Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje megelőzte a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, Marcel Ciolacut.
Romániai idő szerint hétfő reggel véget ért a külföldi szavazókörzetekben is az államelnök-választás első fordulója.
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.
Becslése szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje, Elena Lasconi 20 ezer szavazattal meg fogja előzni Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt az államelnökválasztás első fordulójában, és bejut a második fordulóba.
Úgy tűnik, hogy a külföldön szavazó románoknál is Călin Georgescu a befutó, ugyanis a részeredmények szerint az ottani voksok több mint 40 százalékát szerezte meg. A második helyen Elena Lasconi, az USR jelöltje áll.
Míg az urnazáráskor közzétett exit pollok szerint még a PSD-s Marcel Ciolacu tűnt befutónak az elnökválasztáson, addig a szavazatszámlálás erre rendesen rácáfolt.
szóljon hozzá!