Fotó: Kristó Róbert
Frunda György, a szenátus emberjogi bizottságának elnöke állítja, hogy alkotmányellenesek az Országos Fedhetetlenségi Ügynökségre vonatkozó törvény képviselőházi módosításai. Ha jogszabály a jelenlegi formában marad, Romániát kárpótlásra ítélik visszaélés miatt. Frunda kijelentette, nem vesz részt a szenátus ülésein.
2010. augusztus 23., 18:102010. augusztus 23., 18:10
2010. augusztus 23., 19:042010. augusztus 23., 19:04
Fotó: Kristó Róbert
Frunda György a hétfőn kiadott közleményében kifejti, úgy döntött, nem vesz részt a jogi és emberjogi bizottságok összevont ülésén, de a szenátus plénumának augusztus 24-re összehívott vitáján sem. Véleménye szerint a képviselőház nem tartotta tiszteletben az alkotmány előírásait az ANI-törvény elfogadási procedúrája során.
„Valójában ennek a fórumnak tiszteletben kellett volna tartania az ANI-törvénynek a szenátus által június 30-án elfogadott változatát és az Alkotmánybíróság július 19-én kiadott 1018-as számú döntését, csak azokat a cikkelyeket változtathatták volna meg, amelyeket alkotmányellenesnek ítéltek. A mostani alkotmányellenes döntés és az ANI-törvény utolsó formája oda vezet, hogy a vizsgált személyek esetében a román és az európai bíróságok egyaránt visszaélést állapíthatnak meg, Romániát kártérítések kifizetésére ítélhetik és a belső törvénykezése megváltoztatására” – állítja Frunda.
Álláspontja szerint „az ítélőtáblák mellett létrehozott vagyonvizsgáló bizottságok különleges bírósági intézménynek tekinthetőek. Két bíróból és egy ügyészből állnak majd és vitathatatlan bíráskodási feladatuk lesz.”
Ez az RMDSZ-es szenátor szerint ellentmond az ANI meghatározásának is, amely a 2007/144-es törvény alapján egy autonóm adminisztratív hatóság, amely kimondottan adminisztratív és nem bírósági feladatokat lát el. Kiemelte, a vizsgált személyek nem bizonyítható eredetű javainak elkobzása ellentmond az Alkotmány 8-as bekezdésének 44-es cikkelyének, amely értelmében csak bűn elkövetése esetén lehet elkobozni vagyont.
Az RMDSZ-es szenátor kifejti, „ezen okokból és Traian Băsescu államelnök és a kormány egyes tagjainak túlzott nyomásgyakorlása miatt úgy döntött, hogy „a politikai tiltakozás jeleként” nem vesz részt sem a bizottsági, sem a plénumbeli vitán.
„Nem szabad elfogadni egy alkotmányellenes, működésképtelen, diszkriminatív törvényt csak azért, hogy Brüsszelben jelenthessék, hogy elkészültek a házi feladattal. Nem ez a korrupcióellenes harc módja. Állítom, hogy alkotmányos szempontból csak a szenátus által elfogadott törvény kihirdetése a járható út, és sürgősségi eljárással kell majd elfogadni az erkölcsi fedhetetlenségi törvénykönyvet, amely közös nevezőre hozza az EB elvárásait az Alkotmány előírásaival és az Európai Emberjogi Bíróság elvárásaival” – tette hozzá Frunda.
A szenátor reménykedik abban, hogy az a 115 szenátor, aki kevesebb mint két hónappal ezelőtt elutasították az ANI-törvény ezen változatát, elég erősek és tisztességesek lesznek, és fenntartják a június 30-i álláspontjukat.
A szenátus jogi és emberjogi bizottságai múlt kedden elfogadták az Országos Feddhetetlenségi Ügynökségre (ANI) vonatkozó törvényt a képviselőház által jóváhagyott formájában, de a jogszabály hatásköréből kivonták a szakszervezeti vezetőket. Frunda György szenátor, az emberjogi bizottság elnöke nem vett részt az ülésen.
Az ANI-törvényt egy nappal korábban fogadta el a képviselőház, visszatette a jogszabályba a szenátus által korábban kivett cikkelyeket.
Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.
Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
szóljon hozzá!