Nicolae Ceauşescu. Meghatározó történelmi személyiség
Fotó: Bernard Bisson/Sygma/Corbis
Nicolae Ceauşescu volt kommunista vezető, illetve Constantin Brâncuşi szobrász vezeti a modern- és jelenkori Románia legmeghatározóbb történelmi, illetve kulturális személyiségeinek listáját – derül ki egy szerdán közzétett felmérésből.
2018. december 06., 12:082018. december 06., 12:08
A Fekete-tenger Egyetemi Alapítvány (FUMN) megrendelésére a CT&Research által készített közvélemény-kutatásban részt vevők 26,6 százaléka véli úgy, hogy
A második helyen Mihály király végzett 21,4 százalékkal, I. Ferdinánd román királyt a válaszadók 11,6 százaléka, II. Károlyt 5,4 százalék, Nicolae Iorgát pedig 4,9 százalék jelölte meg. A további sorrend: Mária román királyné - 4,8 százalék; Nicolae Titulescu - 4,1 százalék; Ion Iliescu - 3,5 százalék; Ion Antonescu - 3,1 százalék; Gheorghe Gheorghiu Dej - 2,4 százalék; Ion I.C. Brătianu - 2,3 százalék; Corneliu Coposu - 2,3 százalék; Traian Băsescu - 1,1 százalék; Klaus Iohannis - 1,0 százalék; Emil Constantinescu - 0,4 százalék – ismerteti az Agerpres.
őt jelölte meg a felmérésben részt vevők 30,3 százaléka, majd George Enescu (18,6 százalék), Nicolae Iorga (8,8 százalék), Mircea Eliade (6,2 százalék) és Gheorghe Zamfir (6,1 százalék) következik a sorban.
A közvélemény-kutatás keretében megkérdezettek 85,4 százaléka válaszolta azt, hogy büszkén vállalja románságát, 9,6 százalék nem büszke identitására.
A felmérés szerint a lakosság 48,5 százaléka inkább románnak és európainak vallja magát, 43,3 százalék inkább csak románnak, 4,1 százalék európainak és románnak, 2,9 csak európainak.
Arra a kérdésre, hogy általában véve melyik országot tartják Románia legjobb szomszédjának, 26,9 százalék Bulgáriát, 23,1 százalék a Moldovai Köztársaságot, 12,4 százalék Szerbiát, 8,1 százalék Magyarországot, 3,6 százalék Ukrajnát jelölte meg. Ugyanakkor a válaszadók 61,9 százaléka támogatja Románia és a Moldovai Köztársaság egyesülését.
A közvélemény-kutatás szerint
aztán az infláció/áremelkedés következik 43 százalékkal, majd a gazdaság helyzete - 36,1 százalék és a kormány, illetve az ország vezetése - 36,1 százalék.
Ezeket a következők követik: egészségügyi rendszer - 31,2 százalék, munkahelyek hiánya - 30,3 százalék; energia, üzemanyag ára - 23,6 százalék; adók, illetékek szintje - 18,8 százalék; oktatási rendszer -14,2 százalék.
a jelenlegi politikai helyzetet 41,9 százalék véli rossznak, 32 százalék pedig nagyon rossznak.
Az országos szintű közvélemény-kutatás november 13-a és 21-e között készült, 1400 felnőtt korú személy megkérdezésével. A hibahatár a 2,6 százalék.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőtestülete jóváhagyta hétfő esti ülésén, hogy a Bihar megyei tanács elnöki tisztségét betöltő Ilie Bolojan legyen a párt ideiglenes elnöke – nyilatkozták pártforrások.
A foglalkoztatási feltételeket, a pályázók értékelését, a munkaszerződések megkötésének szabályait, a munkaszerződések megszüntetésének feltételeit és a munkaügyi joghatósággal kapcsolatos egyéb szempontokat mutatja be Fazakas László ügyvéd.
Valeria Herdea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke szerint az országban a háziorvosok közel 20 százaléka 70 évnél idősebb, és sok olyan település van, ahol nincs családorvos.
Hétfőn a Kreml (Oroszország kulturális és hatalmi központja) közölte, hogy nem ismeri Călin Georgescu világnézetét, írja Reuters.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
A következő napok legfontosabb feladata a mozgósítás a december elsejei parlamenti választásokra – hangsúlyozta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, a szövetség államfőjelöltje.
A romániai elnökválasztás első fordulójában résztvevő román állampolgárságú moldovaiak többsége, 56,65 százaléka a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjére, Elena Lasconira szavazott – írta hétfőn a Moldpres hírügynökség.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek több mint 99,93 százalékos feldolgozottságánál Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje megelőzte a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, Marcel Ciolacut.
Romániai idő szerint hétfő reggel véget ért a külföldi szavazókörzetekben is az államelnök-választás első fordulója.
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.
szóljon hozzá!