Az AUR nem bíz semmit a véletlenre, már a magyarlakta településekre is eljuttatták a kétnyelvű szórólapjaikat
Fotó: Székelyhon
Ha vasárnap tartanák az európai parlamenti választásokat, a Szociáldemokrata Párt (PSD) a szavazatoknak a 31 százalékát, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a 20 százalékát, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a 19 százalékát, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a 13 százalékát, a Diana Şoşoacă nevével fémjelezett SOS Románia a 8 százalékát, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az 5 százalékát szerezné meg – derül ki az Avangarde felmérésének csütörtökön közzétett eredményeiből. A közvélemény-kutatás január 8-22. között készült a PSD megrendelésére.
2024. január 25., 14:432024. január 25., 14:43
A felmérésben a válaszadókat két forgatókönyv alapján kérdezték: egyik szerint az USR önállóan indulna az EP-választásokon, a másik forgatókönyv szerint az Egyesült Jobboldal Szövetség keretében közös jelöltlistát állítana a Népi Mozgalom Párttal (PMP) és a Jobboldal Erejével.
– ismerteti az Agerpres.
A második forgatókönyv esetén a pártok támogatottsága a következőképpen alakul: PSD 31, PNL 21, AUR 19, Egyesült Jobboldal Szövetsége 14, SOS Románia 8, RMDSZ 5, REPER 1 százalék.
Nem hagy fel székelyföldi népszerűsítő kampányával a szuperválasztási évre látványosan készülő AUR, és újabb, immár kétnyelvű naptárral üdvözli az udvarhelyieket, és nem csak. Üzenetük a nemzetiség és állampolgárság összemosásával megütközést kelt.
Arra a kérdésre, hogy kiben bízik inkább, 26 százalék Marcel Ciolacu miniszterelnököt, 23-23 százalék Diana Şoşoacát és George Simiont, 20 százalék Nicolae Ciucă PNL-elnököt, 16 százalék Klaus Iohannis államfőt, 15 százalék Dacian Cioloş EP-képviselőt, 14 százalék Ludovic Orbant, a Jobboldal Ereje vezetőjét, 11 százalék pedig Cătălin Drulă USR-elnököt jelölte meg.
A válaszadók 53 százalékának jó, 8 százalékának nagyon jó véleménye van az Európai Unióról; 26 százalék mondta azt, hogy rossz, és 7 százalék azt, hogy nagyon rossz véleménye van az EU-ról.
Arra a kérdésre, hogy „Ön szerint Románia jövője az EU-n belül vagy kívül van-e?”, a válaszadók 65 százaléka válaszolta azt, hogy az EU-n belül, 25 százaléka pedig azt, hogy azon kívül.
A felmérés résztvevőinek 55 százaléka könyveli el sikerként, hogy Romániát felveszik a schengeni térségbe a légi és a vízi közlekedésben; 32 százalékuk szerint ez inkább kudarc.
A miniszterek közül Marcel Ciolacu kormányfőnek 27, Sorin Grindeanu szállításügyi miniszternek 25, Alexandru Rafila egészségügyi miniszternek 16, Cătălin Predoiu belügyminiszternek 7, Marcel Boloş pénzügyminiszternek 5, Ligia Deca oktatási miniszternek 4 százalékos a bizalmi indexe.
A felmérés 1150 fős reprezentatív mintán készült, a hibaküszöb 2,9 százalék.
Döntő házként elfogadta kedden a képviselőház az erdőtörvény tervezetét. A tervezet az erdőgazdálkodást, az erdészeti szabályozások betartásának ellenőrzését, a törvényszegések szankcionálását szabályozza.
Nicuşor Dan bukaresti főpolgármester bejelentése, miszerint indul az államfőválasztáson, várható volt – nyilatkozta az Agerpresnek hétfő este Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Az európai elköteleződésű pártok közös közleményben számoltak be arról, hogy vezetőik hétfő este folytatták a tárgyalásokat a körvonalazódó koalíció kormányprogramjáról.
Magyarország második legnagyobb vállalata, az MVM Csoport hétfőn bejelentette, hogy megállapodást írt alá az E.ON romániai lakossági és ügyfélmegoldások üzletágának adásvételéről.
Románia továbbra is egyike azoknak az uniós tagállamoknak, amelyekben a legalacsonyabb a bruttó minimálbér; ennek összege 2024 második félévében 743 euró (mintegy 3700 lej) volt.
Bukarest főpolgármestere, Nicuşor Dan hétfő este bejelentette, hogy indulni készül a 2025-ös államelnök-választáson.
A képviselőház elnöke, Daniel Suciu hétfőn kijelentette, hogy a december elsején megválasztott képviselők várhatóan szombaton teszik le az esküt. A politikust arról kérdezték az újságírók, hogy hivatalba léphet-e az új kormány karácsony előtt.
Cáfolta az adóhatóság (ANAF) hétfőn azokat az információkat, amelyek szerint 2025. január 1-től kizárólag a RO e-Factura rendszeren keresztül lesznek elérhetők az áram- és gázszámlák a magánszemélyek számára is.
Sárga és narancssárga szélriadót adott ki vasárnap reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Romániának több mint kétszáz engedélyezett, különböző nehézségi fokozatú sípályája van – közölte szombaton a gazdasági, vállalkozási és turisztikai minisztérium.
2 hozzászólás