Mintegy 3500 örökbe fogadható gyerek van jelenleg Romániában az ötvenezer állami gondozásban lévők között
Fotó: Kristó Róbert/archív
Megszavazta a képviselőház az új örökbefogadási törvényt, amellyel könnyítettek és gyorsítottak az örökbefogadási eljáráson. Eddig túl hosszú és túlságosan bürokratikus volt, ezért sok esetben belefáradtak az örökbefogadásra készülők, és lemondtak a gyerekről még mielőtt megérkezett volna hozzájuk. A kicsi érdekeit figyelembe véve esetmenedzser döntheti el az örökbefogadási eljárást.
2020. november 06., 09:202020. november 06., 09:20
2020. november 06., 17:032020. november 06., 17:03
Felgyorsítja az örökbefogadási folyamatot és csökkenti a bürokráciát az a törvény, amelyet a hét elején megszavazott a képviselőház. Romániában jelenleg ötvenezer 0-18 év közötti gyerek van nyilvántartásba véve állami gondozottként;
Csép Éva Andrea szociális ügyekért felelős parlamenti képviselővel jártuk körül az általa is kezdeményezett és kidolgozott új örökbefogadási jogszabályt.
Csép Éva Andrea a Székelyhon megkeresésére elmondta, a legnehezebb eljárás eddig az volt, hogy
Ez most változott, nem kell negyedfokig megszerezni a lemondást.
– magyarázta az RMDSZ-es politikus. Rámutatott, a gyerekjogi törvény előírja, hogy a védelmi rendszerben hogyan védjük a gyereket, de most az esetmenedzsert – aki szociális asszisztens vagy pszichológus – beépítették az örökbefogadási törvénybe, felelőssége és feladata van. Ő az, aki követi a gyerek fejlődését, és aki a kicsi érdekeit figyelembe véve eldöntheti az örökbefogadási eljárást.
Ez azt jelenti, hogyha egy gyerek bekerült az állami gondozási rendszerbe a szülő hibáján kívül, de a szülő egy éven keresztül nem működik együtt a hatósággal, nem próbálja a kicsit visszaintegrálni a családba, nem látogatja, akkor az esetmenedzser elrendelheti a gyerek örökbe fogadhatóvá nyilvánítását.
Eddig nem volt meghatározva ez az időszak. Ha pedig 18 év fölötti szülőkről van szó, akik lemondanak a szülői jogokról, 45 nap áll a rendelkezésükre, hogy visszamondják a lemondást, ellenkező esetben örökbe fogadhatóvá válik a gyerek.
Csép Éva Andrea, az RMDSZ szociális ügyekért felelős képviselője valódi előrelépésként látja az új örökbefogadási törvény elfogadását
Fotó: Haáz Vince
Mint ismeretes, két év alatti gyereknél az egyik szülő jogosult a gyereknevelési juttatásra. Az új módosítás értelmében a két évesnél idősebb gyereket örökbefogadó szülő is megkapja erre az egy év összeszokási időre ugyanazokat a juttatásokat, mint a gyesen lévő szülők, vagyis 85 százalékát az elmúlt egy év átlagjövedelmének. Ezen kívül
– mondta az általa is kezdeményezett és kidolgozott jogszabályról a képviselő.
Romániában jelenleg ötvenezer kiskorú van nyilvántartásba véve állami gondozottként, közülük 3500– 3700 között mozog azoknak a száma, akiket már örökbe lehet fogadni. Ahhoz, hogy valaki örökbefogadó szülővé váljon, el kell nyernie az örökbefogadó szülői bizonylatot, amely jelenleg két évre érvényes, ha nem kapnak addig gyereket, meg kell újítani.
Ezt megelőzi a szülői adottságokat felmérő eljárás: pszichológusokkal, munkaadóval, szomszédokkal való beszélgetés, szociális ankét készítése, kérdőívek kitöltése, tanfolyamokon való részvétel. A módosítások következtében
A nemzetközi örökbefogadásnál megmaradtak ugyanazok a feltételek: amennyiben külföldön élő rokon van, a negyedfokú rokoni viszonyig jogosult a Romániában élő gyerek örökbefogadására. Vagy abban az esetben is jogosult, ha a szülőpárból az egyik román állampolgársággal rendelkezik, vagy ha az illető személynek a férje vagy felesége fogadja örökbe a gyereket.
– mutatott rá Csép Éva Andrea. A módosított törvény az elnökhöz kerül kihirdetésre, és miután megjelent a Hivatalos Közlönyben 120 napon belül lép érvénybe, mert ennyi idő alatt a szaktárcának kötelezően ki kell dolgoznia rá a módszertant.
Elutasította kedden a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban többek között azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek.
XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.
XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
szóljon hozzá!