Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
November elsejétől az IT-ágazat alkalmazottai is fizetnek jövedelemadót, az építőiparban, az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban dolgozók pedig már nem mentesülnek az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetése alól.
2023. november 01., 11:502023. november 01., 11:50
Ezeket az előírásokat a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvény tartalmazza, amelyet parlament előtti felelősségvállalással fogadtatott el a kormány. A jogszabályt múlt héten hirdette ki Klaus Iohannis államfő, és pénteken jelent meg a Hivatalos Közlönyben – ismerteti az Agerpres.
Előírásai szerint az IT-ágazatban a bruttó 10 000 lejnél nagyobb fizetésű alkalmazottaknak jövedelemadót kell fizetniük, de mentesülnek a második nyugdíjpillérhez való hozzájárulás alól. Ha továbbra is fizetni szeretnék a hozzájárulást, ezt kérvényezniük kell.
A kormány ugyanakkor november elsejétől megemelte a minimálbért ezekben az ágazatokban.
Elfogadta a kormány keddi ülésén az építőipari, mezőgazdasági és élelmiszeripari minimálbér emeléséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Ciolacu-kabinet korábbi közleménye szerint az építőiparban 4582 lej, az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban pedig 3436 lej lesz a bruttó minimálbér. Az intézkedésre a kormány szerint azért volt szükség, hogy
Hogyan adhatjuk el, esetleg vásárolhatunk törvényesen használt autót vagy ötezer lejnél értékesebb ingóságot a készpénzhasználattal kapcsolatos új jogszabály értelmében? Erre adunk választ a novembertől életbe lépő törvény részletének kivesézésével.
Szintén november elsejétől készpénzfizetési korlátozások léptek hatályba. Ezek szerint a jogi személyek és természetes személyek közötti bevételek és kifizetések napi felső határa 5000 lej személyenként. Emellett a jogi személyek pénztárában lévő készpénzösszeg a nap végén nem haladhatja meg az 50 000 lejt. Két természetes személy között naponta legtöbb 10 000 lejes készpénzfizetés történhet.
Az előírások megsértéséért az összeghatáron felüli készpénzfizetés 25 százalékának megfelelő bírság jár.
A bizonyos termékek áfájának (TVA-jának) megemelésére, illetve a bankok és nagyvállalatok különadóira vonatkozó rendelkezések 2024. január elsején lépnek hatályba.
Donald Trump amerikai elnök a BBC brit közszolgálati médiatársaságnak nyilatkozva kijelentette, hogy csalódott Vlagyimir Putyinban, amiért többszöri próbálkozás ellenére sem tudott egyezségre jutni az orosz államfővel az ukrajnai tűzszünetről.
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
szóljon hozzá!