A magyarázat a készpénzhasználat szabályozására az, hogy az állam követni akarja az állampolgárok készpénzhasználatát. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Hogyan adhatjuk el, esetleg vásárolhatunk törvényesen használt autót vagy ötezer lejnél értékesebb ingóságot a készpénzhasználattal kapcsolatos új jogszabály értelmében? Többek között erre adunk választ a novembertől életbe lépő 296-os törvény egy fontos részletének kivesézésével.
2023. október 31., 13:542023. október 31., 13:54
2023. október 31., 20:182023. október 31., 20:18
Klaus Iohannis államfő kihirdette pénteken a költségvetési hiány csökkentése érdekében kormányzati felelősségvállalással elfogadott törvényt: a parlamenti vita nélkül életbe léptetett deficitcsökkentő csomag elsősorban adóügyi intézkedésekkel – a nagyvállalatokra és a bankokra kivetett különadókkal, a kisvállalkozók adóterheinek növelésével, ágazati adókedvezmények szűkítésével – próbálja megfékezni a költségvetési hiányt. A 296-os törvénynek vannak azonban olyan fontos cikkelyei is, amelyek a készpénzforgalomra vonatkoznak, ezeket Szilágyi István adó- és pénzügyi szakértővel jártuk körbe.
Szinte minden állami alkalmazott megnyugodhat és hátra dőlhet, ugyanakkor a kulturális intézményeket féltő óriásmolinókat is el lehet távolítani, a kormányfő ugyanis egy teljesen kilúgozott deficitcsökkentő tervet ismertetett a parlamenttel.
Készpénzforgalom napi ezer lejig
Fontos tudnivaló, hogy a vonatkozó jogszabály készpénzhasználattal kapcsolatos cikkelyei nemcsak a cégekre, hanem egyéni vállalkozókra, egyesületekre és alapítványokra is vonatkozik. Ráadásul nemcsak a lejben kifizetett összegekre vonatkozik a korlátozás, hanem a belföldön valutában történő fizetésekre is. A legfontosabb tudnivalók egyike:
Természetes személyek (magánszemélyek) és cégek között eddig 10 ezer lejig készpénzben lehetett fizetni,
Ez tehát azt jelenti, hogy amennyiben szeretnénk vásárolni egy robogót, mondjuk 6800 lejért, akkor 5000 lejt készpénzben fizethetünk, a fennmaradó 1800 lejt azonban kötelező módon banki átutalással kell törleszteni – vagy az egészet utalhatjuk bankon keresztül.
Fontos tudni azt is, hogy az új jogszabály az osztalékokra is vonatkozik:
„De figyelni kell arra is, hogy tulajdonosi kölcsönt csak bankon utalhat ezentúl a tulajdonos. Ugyanez érvényes arra is, amikor a cég visszafizeti a tagi kölcsönt” – jelezte a szakértő.
Magánszemély-magánszemély közötti tranzakciók
A jogszabály vonatkozó cikkelye tételesen kitér a magánszemélyek közötti készpénzes tranzakciókra is. Nos, a magánszemélyek közötti készpénzes kifizetések
A jogszabály tiltja az olyan kiskapuk használatát, mint a nagyobb összegek részletekbe bontása vagy egy tranzakció több kisebbre bontása a felső határ megkerülése érdekében.
Szilágyi István egy példával érzékelteti a helyzetet: János szeretné eladni használt autóját barátjának, Petinek 15 000 lejért. Az új szabályok szerint legfeljebb 10 000 lej cserélhet gazdát egy tranzakció során, tehát nem tudják az összes pénzt egy alkalommal átadni készpénzben. A jogszabály tiltja azt is, hogy a tranzakciót két részre bontsák (például két 7500 lejes részletben), hogy megkerüljék a szabályokat. Ebben az esetben alternatív megoldásként Jánosnak és Petinek egy részt készpénzben, a többit pedig átutalással vagy egyéb nem készpénzes módon kell rendezniük.
A cikkelyben legfontosabb szabály tehát az, hogy akár a vállalkozások, akár a magánszemélyek esetében tilos a készpénzfelvétel feldarabolása.
A törvény végezetül kitér a bírságokra is. Amennyiben valaki a törvény előírásait nem tartja be, a kiszabható bírság a bevétel/kifizetés, vagy a kasszában tartott összeg 25 százaléka, amennyiben az meghaladja a törvényben meghatározott határértéket – azonban
Apropó:
A magyarázat a készpénzhasználat szabályozására egyébként az, hogy az állam követni akarja az állampolgárok készpénzhasználatát, így „fehérítve a feketepiacot”. Az azonban nyilvánvaló, hogy ezzel a törvénnyel még korántsem lehetséges a készpénzhasználat teljes ellenőrzése. Mert gondoljunk csak bele, bármilyen módosítást is hoztak az elmúlt időszakban – például a lakásbérlésre –, a kiskapuk minden esetben megmaradtak. Egy ideig így lesz ez a használtautó-vásárlással is.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
3 hozzászólás