A magánszektor fizeti meg az állami „spórolást”

El lehet távolítani a hangulatkeltő plakátokat a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házáról •  Fotó: Pinti Attila

El lehet távolítani a hangulatkeltő plakátokat a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házáról

Fotó: Pinti Attila

Szinte minden állami alkalmazott megnyugodhat és hátra dőlhet, ugyanakkor a kulturális intézményeket féltő óriásmolinókat is el lehet távolítani, a kormányfő ugyanis egy teljesen kilúgozott deficitcsökkentő tervet ismertetett a parlamenttel.

Kozán István

2023. szeptember 26., 21:012023. szeptember 26., 21:01

2023. szeptember 28., 10:142023. szeptember 28., 10:14

A kormányfő két hónapja világvégi hangulatban bejelentett törvénytervezete mára gyakorlatilag egy jelentéktelen formasággá silányult – legalábbis ahhoz képest, amiről augusztus elején még szó volt.

korábban írtuk

Vagy kertészetünk lesz, vagy színházunk?
Vagy kertészetünk lesz, vagy színházunk?

A kulturális és a közintézmények alkalmazottai hetek óta aggódnak, az átlagolvasó pedig napok óta azt látja, hogy az internet tele van a színészek siránkozásaival. Elmagyarázzuk, hogy mi készül, mitől ideges mindenki.

Mindez nagyszerű hír a romániai magyarság számára, hiszen a parlament előtt kedden felelősségvállalással ismertetett tervezet nem csonkítja meg a magyar kulturális intézményeket.

korábban írtuk

Ciolacu: a közpénzek pazarlását csökkentő intézkedéscsomagért vállal felelősséget a kormány
Ciolacu: a közpénzek pazarlását csökkentő intézkedéscsomagért vállal felelősséget a kormány

A közpénzek pazarlásának csökkentése a célja azoknak a adóügyi és költségvetési intézkedéseknek, amelyekért a kormány felelősséget vállal a parlament előtt, a törvénytervezet ugyanakkor véget vetne „az erősek és gazdagok érinthetetlenségének”.

A 81 oldalas deficitcsökkentő törvénytől a kormány az előirányzottnál jóval magasabb államháztartási hiány csökkentését reméli, ám

Idézet
a költségcsökkentés jelentéktelen, ráadásul a magánszektornál is sokat finomítottak az eredeti, augusztusi állapothoz képest”

– véli Szilágyi István adó- és pénzügyi szakértő, akit arra kértünk, hogy együtt elemezzük ki a vonatkozó jogszabályt.

Már az elemzésünk elején érdemes tisztázni, hogy az elmúlt két hónap alatt három variáns került „forgalomba”: az elsőt, a „legvadabbat” augusztusban lebegtette meg Marcel Ciolacu miniszterelnök; a másodikat szeptemberben bocsátották közvitára; egy harmadikat pedig kedden délután mutatták be a parlament előtt.

Közintézményekre vonatkozó változtatások

Íme a közintézményekre vonatkozó legfontosabb változás:

az ismertetett tervezet már nem tartalmazza azt az előírást, miszerint az önkormányzatok nem költhetnek saját bevételük 7,5 százalékánál (vagy az utolsó tervezetben 2,5 százalékánál) többet kulturális, egyházi és szabadidős célokra.

A 29. cikkely rendelkezik a nagy port kavart összevonásokról is. Egyrészt eltolja az átszervezéseket 2024. júliusáig, másrészt megszab egy feltételt:

csak akkor nem kell összevonást végrehajtani, ha legalább ötven elfoglalt állás van az adott alárendelt intézménynél.

Itt azonban van egy nagyon lényeges pont:

az önkormányzatok tanácsi határozattal dönthetnek arról, hogy az ötvennél kevesebb alkalmazottal működő kulturális intézményeket nem vonják össze.

A más típusú alárendelt intézményekre azonban érvényes lesz az összevonás (például a turisztikai információs irodákra vagy a kertészetekre).

Maradt egy olyan rész (a 28. cikkely 2. pontja), amely megszabja, hogy az önkormányzati fenntartású sportklubok (vsk-k) esetében a leigazolt játékosoknak nem lehet magasabb fizetést biztosítani, mint amennyi a megyeitanács-elnökök fizetésének a kétszerese – pontosabban lehet, de a különbözetet már nem közpénzből, hanem adományokból vagy szponzori pénzekből kell fedezni.

Az augusztusi tervezetben szó volt arról is, hogy az önkormányzati vezetők (polgármesterek, megyeitanács-elnökök) kabinetjeiben csökkentik az alkalmazottak számát – ez a végleges változatból teljesen kimaradt.

A betöltetlen állások (országosan mintegy 200 ezerről volt szó) „augusztusi formában” tervezett befagyasztása is kikerült a végleges tervezetből: a polgármesteri hivatalokra és a megyei tanácsokra nem vonatkozik a betöltetlen állások megszüntetése.

A vonatkozó jogszabály 17. cikkelyének 8. pontja azonban rendelkezik az önkormányzatoknál betölthető állások számáról (amit a település lakosságszáma és a területi besorolása alapján határoznak meg). A vonatkozó pont értelmében

az állások maximális számát tíz százalékkal kell csökkenteni – a pontos számot minden esetben a prefektusi hivatalnak kell meghatároznia.

Ez november elsején lép életbe, és tulajdonképpen csak azok az önkormányzati alkalmazottak vannak veszélyben, akik olyan polgármesteri hivatalnál vagy megyei tanácsnál dolgoznak, ahol minden állás be van töltve.

További megszorításként jelenik meg, hogy akinek havi nettó 8000 lej felett van a fizetése, az ezentúl nem fog kapni 1600 lejes vakációs utalványt (ez a 24. cikkelyben szerepel). A 27. cikkely többek között a mobiltelefonokra tér ki: a készülékekre egyszeri, legtöbb 500 lejt lehet költeni, a havi beszélgetést pedig készülékenként havi legtöbb 35 lejig lehet elszámolni. Újdonság, hogy

korlátozzák az önkormányzati gépkocsik üzemanyag-fogyasztását is (ez az előző tervezetekben nem szerepelt): autónként havi legtöbb 200 liter üzemanyagot lehet elszámolni.

Mindez azonban nem vonatkozik a választott személyekre, például a polgármesterekre vagy tanácselnökökre.

Több városban is tiltakoztak a kormány korábbi, költségcsökkentő tervei ellen. Már nem kell aggódni, mert nem kell lakatot tenni a kulturális intézményekre •  Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook Galéria

Több városban is tiltakoztak a kormány korábbi, költségcsökkentő tervei ellen. Már nem kell aggódni, mert nem kell lakatot tenni a kulturális intézményekre

Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook

Adózásra vonatkozó változtatások

Az új törvény bevezet egy úgynevezett minimáladót (románul impozit minim), ami csak azokra a cégekre vonatkozik, amelyeknek az éves forgalmuk 50 millió euró fölött van – ezt a részt nem tárgyaljuk részleteiben. Annyit azonban érdemes tudni, hogy

az 50 millió eurót meghaladó éves forgalmú nagyvállalatoknak továbbra is nyereségük 16 százalékával megegyező, de éves árbevételük egy százalékánál nem kisebb adót kell fizetniük.

A bankoknak a profitadójuk mellett mostantól egyfajta többletadót is be kell majd fizetniük, erre is kitér az új jogszabály (románul impozit suplimentar pentru instituțiile de credit).

A mikróadóról is rendelkeznek. Előzményként érdemes annyit tudni, hogy eddig azoknak a kis cégeknek, amelyeknek legalább egy alkalmazottjuk van, a forgalmuk egy százalékát kellett adó formájában befizetniük.

Jövőtől azonban csak akkor kell egy százalékot befizetniük, ha a éves forgalmuk kevesebb mint 60 ezer euró, és nem folytatják azokat a tevékenységeket, amelyekről a jogszabály tételesen említést tesz

(a jogszabály több tevékenységi kódot – CAEN – is felsorol). 3 százalékos adót vezetnek be azonban azok esetében, amelyek meghaladják a havi 60 ezer eurós forgalmat vagy a felsorolt tevékenységek valamelyikét folytatják (például vendéglőt vagy szállásadói helyet működtetnek, esetleg orvosi szolgáltatásokat nyújtanak).

A személyi jövedelemadóra vonatkozó változásokról:

az informatikusok ezentúl a jövedelmük bruttó 10 ezer lej fölötti részére adót kell fizessenek (eddig teljesen adómentesek voltak).

Az ebédjegyekre bevezetik a tízszázalékos egészségbiztosítást.

A jogszabály tételesen felsorolja azt is, hogy az eddigi 5 helyett mire kell majd 9 százalékos áfát fizetni (többek között nőni fog a kiváló minőségű élelmiszerek, a napelemek, a hőszivattyúk és más nagy hatékonyságú fűtési rendszerek értékesítésének és telepítésének az áfája);

a tűzifára, az újságokra és könyvekre azonban marad az 5 százalékos áfa.

A magas, száz grammonként tíz gramm cukortartalmú élemiszereknél 19 százalék lesz az áfakulcs (az édesített italoké már most is ennyi) – kivételt jelent a kalács és a keksz.

A készpénzmozgások korlátozásáról

A készpénzmozgások korlátozásáról is intézkedik a jogszabály 64. cikkelye. Említést érdemel, hogy

ezentúl jogi személyek között legtöbb napi ezer lej lehet a készpénzforgalom.

Természetes személyek (magánszemélyek) és cégek között eddig 10 ezer lejig készpénzben lehetett fizetni, a jogszabály életbe lépése után azonban lecsökkentik 5000 lejre; 2025-től pedig 2500 lejre. Magyarán,

ha jövőben szeretnénk vásárolni egy kazánt mondjuk 6700 lejért, akkor 5000 lejt készpénzben fizethetünk, a fennmaradó 1700 lejt azonban kötelező módon banki átutalással kell törleszteni – vagy az egészet utalhatjuk bankon keresztül.

A jogszabály arról is rendelkezik, hogy a magánszemélyek egymás között 2024 végéig készpénzben legtöbb 10 ezer lejes adásvételt hajthatnak végre, utána már csak 5000 lejt. Tehát

ha 20 ezer lejért szeretne két magánszemély egymás között autót vásárolni/eladni, akkor 10 ezer lejt készpénzben kifizethet a vevő az eladónak, a fennmaradó 10 ezer lejt pedig kötelező módon banki átutalással kell kifizetnie.

A magyarázat a készpénzhasználat szabályozására az, hogy az állam követni akarja az állampolgárok készpénzhasználatát – a fejezet címe is a pénzügyi fegyelemre vonatkozik (a pénzügyi fegyelem erősítése; întărirea disciplinei financiare).

Az 58-as cikkely értelmében pénzügyi, adóügyi és könyvelési kihágások esetén el fogják törölni azt a lehetőséget, hogy a bírság megszabásától számított tizenöt napon belül a kiszabható büntetés minimumának a felét lehessen törleszteni –

mostantól a kiszabott bírságot kell majd befizetni.

Mindemellett a büntetések mértéke is növekedni fog. Mindezek a törvény megjelenésétől számítva tizenöt napon belül lépnek érvénybe.

Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint a jelenlegi adókedvezmények évi 75 milliárd lejtől, az adókerülés pedig további 150 milliárd lejtől fosztja meg az államkasszát. Ezek együttesen a GDP 15 százalékát teszik ki. A kormányfő azt is „aberráns” ellentmondásnak nevezte, hogy míg európai viszonylatban Romániában a legmagasabb a munka adóterhe, a tőke megadóztatásának szintje a legalacsonyabbak között van. A kormányfő rámutatott: a deficitcsökkentő intézkedések nélkül veszélybe kerülnének az európai uniós alapok és a helyreállítási terv végrehajtása. A kormányfő úgy véli, nem lehet „megszorításokról” beszélni, amikor az átlagemberek nem fognak több adót fizetni; ráadásul október elsejétől 10 százalékkal 3300 lejre nő az országos bruttó minimálbér. Megjegyezte: megszorító intézkedéseket 2010-ben vezettek be Romániában, amikor csökkentek a fizetések és a nyugdíjak, az általános áfakulcs pedig 19 százalékról 24 százalékra nőtt. A törvénytervezetet úgynevezett kormányzati felelősségvállalással, parlamenti vita nélkül készül életbe léptetni a Marcel Ciolacu vezette kabinet. Ezt csak a kormány megbuktatásával akadályozhatnák meg a törvényhozásban az ellenzéki pártok, ennek azonban elhanyagolható az esélye, az RMDSZ támogatása nélkül ugyanis nem tudják összegyűjteni a bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez szükséges kellő számú aláírást sem.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 07., csütörtök

EPC-csúcs – Orbán Viktor: meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában

Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti találkozójának plenáris ülésén.

EPC-csúcs – Orbán Viktor: meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában
2024. november 07., csütörtök

A Nép Ügyvédje megtámadta a katonai nyugdíjakról szóló törvényt módosító jogszabályt

Az állami katonai nyugdíjakról szóló törvényt kiegészítő jogszabályt a hét elején fogadta el döntő házként a szenátus – írja az Agerpres.

A Nép Ügyvédje megtámadta a katonai nyugdíjakról szóló törvényt módosító jogszabályt
2024. november 07., csütörtök

9,5 millió lejjel egészítik ki az Egészséges étkezés az iskolában program büdzséjét

A jóváhagyott kiegészítést csütörtökön jelentette be a kormányszóvivő – írja az Agerpres.

9,5 millió lejjel egészítik ki az Egészséges étkezés az iskolában program büdzséjét
2024. november 07., csütörtök

Pénzt kért és kapott a sebész, most három év letöltendőre ítélték

A Temes megyei bíróság csütörtökön három év letöltendő börtönre ítélte többrendbeli vesztegetés elfogadása miatt Marian Gaşpar sebészt, a temesvári kardiológiai intézet szívsebészeti osztályának volt vezetőjét.

Pénzt kért és kapott a sebész, most három év letöltendőre ítélték
2024. november 07., csütörtök

UEFA-követelményeknek megfelelő stadion épül Brassóban

Egy korszerű, több mint 9700 férőhelyes stadion fog épülni Brassóban – jelentette be csütörtökön Mihai Constantin kormányszóvivő.

UEFA-követelményeknek megfelelő stadion épül Brassóban
2024. november 06., szerda

Airsoft fegyverrel fenyegette meg a parkolóhelyét elfoglaló személyt egy férfi

Büntetőeljárást indított a rendőrség egy 37 éves vajdahunyadi férfi ellen, aki egy airsoft pisztollyal próbált ráijeszteni valakire.

Airsoft fegyverrel fenyegette meg a parkolóhelyét elfoglaló személyt egy férfi
2024. november 06., szerda

A gyanú szerint kiskorúaknak árult kábítószert tizennégy fiatal

A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) tizennégy fiatalt vett őrizetbe Temes megyében, mert a gyanú szerint kábítószereket árultak az utcán, többek között kiskorúaknak is.

A gyanú szerint kiskorúaknak árult kábítószert tizennégy fiatal
2024. november 06., szerda

Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségekkel rendelkező fiatalok

Alexandru Rafila szerint egy „17 éves és 9 hónapos” betegnek ugyanabban a kórházban kell folytatnia a kezelését „18 éves és 2 hónapos” korában is.

Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségekkel rendelkező fiatalok
2024. november 06., szerda

Csütörtökön megnyílik a forgalom előtt a moldvai autópálya első szakasza

A 11 kilométer hosszú útszakasz átadását Marcel Ciolacu jelentette be szerdán.

Csütörtökön megnyílik a forgalom előtt a moldvai autópálya első szakasza
2024. november 06., szerda

Donald Trump nyerte az elnökválasztást

Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus párti elnökjelölt elég elektori szavazatot szerzett ahhoz, hogy megnyerje a 2024-es elnökválasztást – írja az MTI a Fox News amerikai hírtelevízió szerda reggeli jelentésére hivatkozva.

Donald Trump nyerte az elnökválasztást
Donald Trump nyerte az elnökválasztást
2024. november 06., szerda

Donald Trump nyerte az elnökválasztást

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!