Jövedelmünk jó része megélhetésre megy el. Képünk illusztráció
Minden 100 lejből negyvenkettőt ételre és italra, 20 lejt pedig számlákra költünk, míg oktatásra mindössze 50 bani megy – ez derül ki az országos statisztikai hivatal szerdán közzétett adataiból. De mire költünk még, és mit mutatnak a számok a gazdasági szakértő szerint?
2019. július 12., 13:102019. július 12., 13:10
Egy romániai családnak az év első negyedévében átlagosan 4 542 lejes havi jövedelme volt, amelyből 3 834 lejt el is költött az országos statisztikai hivatal szerdán közzétett adatai szerint. Talán nem meglepő, de
egészen pontosan minden 100 lejből 42-t erre fordítunk, ennek egy részét, mintegy 8 lejt alkoholra és dohánytermékekre, 20 lej a számlákra megy el, míg 100 lejből 7 jut ruhaneműre, 6 lakáskarbantartásra, bútorokra és csupán 5 az egészségünkre. Ennél többet költünk például közlekedésre – 7 lejt, szabadidős és kulturális tevékenységekre mintegy 3 lejt fordítunk a 100-ból, s 2 lejt költünk el szállodák, kávézók, éttermek számláira is.
Bakos Levente gazdasági szakértő a hivatal adataira reagálva elmondta, számára nem okozott meglepetést, hogy jövedelmünk nagy részét élelmiszerre és számlákra költjük, ez volt a trend az elmúlt években is, s ez mutatja is, hogy gazdaságilag hogyan is áll az ország.
– fogalmazott Bakos Levente, aki rámutat a statisztikai hivatal is átlagokról beszél, akik pedig minimálbérből élnek és mondjuk albérletben kénytelenek élni, azok akár 80–90 százalékot is elköthetnek a havi bevételükből a havi megélhetésre.
A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători) kedden bejelentette, hogy szerdától forgalomba helyezik az első elektromos vontatású Alstom-szerelvényt.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először lehet valós időben követni az államelnök-választás eredményeit.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte egy keddi szakmai konferencián Sebastian Burduja.
Megnyílik a forgalom előtt szerdán a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között – jelentette be hétfőn a Román Rendőrség közlekedési tájékoztató központja, az Infotrafic.
A magyar európai uniós elnökség stratégiai célkitűzése a román Schengen-tagság elérése – nyilatkozta Marosvásárhelyen Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere, aki a határ menti autópályákról és a vasúti fejlesztésekről is beszélt.
szóljon hozzá!