Hirdetés
Hirdetés

Érdemes figyelni arra, hogy mennyi tápérték nélküli, üres kalóriát juttatunk a szervezetünkbe

Tele vannak cukorral. Az üdítőitalok túlzott fogyasztásának számos egészségügyi kockázata van •  Fotó: Pinti Attila

Tele vannak cukorral. Az üdítőitalok túlzott fogyasztásának számos egészségügyi kockázata van

Fotó: Pinti Attila

A 15 évesnél idősebb romániai lakosság elenyésző része fogyaszt naponta cukros üdítőitalokat, 60 százalékuk pedig soha vagy csak alkalomadtán – legalábbis ez derül ki egy friss Eurostat-kutatásból. Az általunk megkérdezett szakember szerint azonban az adatok nem felelnek meg a valóságnak, mivel sokan diétás üdítőket fogyasztanak abban a tévhitben, hogy azok egészségesebbek.

Iszlai Katalin

2021. július 31., 22:132021. július 31., 22:13

A cukros üdítőitalok fogyasztásának gyakoriságát vizsgálta a minap közzétett kutatásában az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.

A 2019-es adatokat feldolgozó elemzés szerint a vizsgált évben az EU lakosságának kilenc százaléka fogyasztott naponta hozzáadott cukrot tartalmazó üdítőket, a férfiak pedig hajlamosabbak voltak erre, mint a nők.

A hasonló italok napi bevitele Belgiumban a leggyakoribb, ott a lakosság 20 százaléka fogyasztotta ezeket rendszeresen, a legalacsonyabb, mindössze két-három százalék körüli értékeket pedig Észtországban, Litvániában, Finnországban, Lettországban és Romániában jegyezték. Mi több,

nálunk a lakosság 60,1 százaléka állítja, hogy sohasem vagy csak alkalomadtán fogyaszt cukros üdítőitalokat.

Az összeállításban szereplő adatokat meglepőnek nevezte megkeresésünkre Máté Beáta diabetológus szakorvos, aki szerint a kedvező értékek nem felelnek meg a valóságnak.

Hirdetés

Egyik fogyasztása sem javasolt

Mint a szakember kifejtette, a betegek felmérése során mindig rákérdeznek az étkezési szokásaikra is, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy

a cukros üdítőitalok nagyon népszerűek, ha nem is naponta, de heti rendszerességgel fogyasztják ezeket.

Ennek fényében Máté Beáta úgy látja, hogy a félrevezető eredmény okát a diétás üdítők jelenthetik. „Manapság egyre felkapottak a különböző zero vagy light üdítők, amelyek elméletileg cukormentesek, ezért az emberek azt hiszik, hogy ezek jobbak. Sokan kérdezik a betegeim közül is, hogy fogyaszthatják-e ezeket, ha nincs bennük cukor?

Idézet
A valóság viszont az, hogy aszpartámmal vagy aceszulfámmal vannak édesítve, amelyeknek régebben a rákkeltő hatását is vizsgálták. Ez nem nyert bizonyítást, de ettől függetlenül nagy mennyiségben semmiképp sem ajánlott fogyasztani

– mutatott rá a szakorvos. Hozzátette: semmilyen üdítőital fogyasztását nem javasolja, egyrészt azért, mert színezékekkel, mesterséges alapanyagokkal vannak tele, másrészt pedig – főként az aszpartámmal édesített italok – bizonyítottan függőséget okoznak.

A különböző gyümölcsleveket szintén egészségesebbnek tartják az emberek, pedig azok is tele vannak egyebek mellett hozzáadott cukorral.

Mivel helyettesítsük?

A cukros italokban, legyenek azok hagyományosak vagy diétásak, szénsavasak vagy mentesek, semmilyen hasznos tápanyag nincs, csak cukor és üres kalóriák, amelyeket a szervezet nem tud hasznosítani. Kizárólag a cukor szívódik fel belőlük, ami köztudottan hizlal, a túlsúlynak pedig számos egészségügyi kockázata van. Emellett

az üdítőkben lévő cukor nagyon hirtelen szívódik fel, emiatt pedig egy nagyon kifejezett inzulinválaszt vált ki, ami a hasnyálmirigyet egy idő után kimeríti.

Mindez az arra hajlamosaknál elősegíti a cukorbetegség kialakulását. Ugyanakkor, mivel a cukrok emésztése már a szájüregben elkezdődik, a fogak romlását is okozhatja.

A szakember arra is kitért, hogy azoknak, akik már hozzászoktak a cukros üdítők rendszeres fogyasztásához, nagy akaraterőre van szükségük a rossz szokás megváltoztatásához.

Aki úgy érzi, hogy nem képes kizárólag vizet inni, hanem szüksége van valamilyen ízesített folyadékra is, számos egészségesebb alternatíva közül választhat.

Az egyik legkézenfekvőbb választás a tea, a limonádé, de a citrommal, naranccsal ízesített víz is ajánlott, illetve egy házi készítésű szörp is belefér. Fontos azonban, hogy

az otthon készített italokat ne cukorral ízesítsük, hanem valamilyen természetes édesítőszerrel, mint a xilit, az eritrit vagy a stevia.

„Otthon készített gyümölcslevek fogyasztása ugyanakkor csak alkalomadtán ajánlott az egészséges személyek számára, a cukorbetegek, elhízottak viszont mellőzzék ezeket, mert a frissen facsart narancs- vagy egyéb lé esetében is gyorsan szívódnak fel a cukrok. Ha nyers formájában fogyasztjuk el az adott gyümölcsöt, a cukor felszívódása lassabb” – részletezte Máté Beáta.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 24., hétfő

Hárommillió forintot csaltak ki egy idős magyar nőtől romániai szélhámosok

A Szolnoki Járásbíróság nyomozási bírája elrendelte két román állampolgárságú férfi letartóztatását, akik – eddig ismeretlen – társukkal egy 77 éves tiszafüredi nőtől csaltak ki hárommillió millió forintot azzal, hogy az Interpoltól telefonálnak.

Hárommillió forintot csaltak ki egy idős magyar nőtől romániai szélhámosok
Hirdetés
2025. november 24., hétfő

Az induló repülőgépet akarta lestoppolni két késésben lévő román utas – videóval

Két román férfi a kölni repülőtér kifutópályájára szaladt szombat este, hogy elérje a Bukarestbe tartó Wizz Air-járatot, amelynek a beszállásáról lekéstek. A repülőgép már elhagyta a beszállókaput, és bekapcsolt hajtóművekkel tartott a kifutó felé.

Az induló repülőgépet akarta lestoppolni két késésben lévő román utas – videóval
2025. november 24., hétfő

Donald Trump szerint hálátlan az ukrán vezetés

Hálátlanságot vetett az ukrán vezetés szemére Donald Trump amerikai elnök vasárnap, miközben Európát amiatt hibáztatta, hogy továbbra is kőolajat vásárol Oroszországtól.

Donald Trump szerint hálátlan az ukrán vezetés
2025. november 24., hétfő

Meghalt Udo Kier

81 éves korában elhunyt Udo Kier német színész, aki több mint 200 szerepben tűnt fel élete során. Halálhírét partnere, Delbert McBride erősítette meg, a színész egy kaliforniai kórházban hunyt el.

Meghalt Udo Kier
Meghalt Udo Kier
2025. november 24., hétfő

Meghalt Udo Kier

Hirdetés
2025. november 18., kedd

Különleges vízumot hoz létre a jövő évi focivébére utazó szurkolóknak az Egyesült Államok

Különleges vízumot hoz létre a jövő évi labdarúgó-világbajnokságra utazó szurkolók számára az Egyesült Államok – jelentette be Donald Trump amerikai elnök hétfőn.

Különleges vízumot hoz létre a jövő évi focivébére utazó szurkolóknak az Egyesült Államok
2025. november 14., péntek

Behatolt egy orosz drón Románia légterébe, bekérették a bukaresti orosz nagykövetet

Bekérették a külügyminisztériumba pénteken a bukaresti orosz nagykövetet, miután az ukrán célpontok ellen november 10-én indított támadás során egy orosz drón behatolt Románia légterébe.

Behatolt egy orosz drón Románia légterébe, bekérették a bukaresti orosz nagykövetet
2025. november 13., csütörtök

Újraindulhat az amerikai kormányzat működése, a Kongresszus elfogadta az átmeneti költségvetést

Az amerikai Kongresszus alsóháza elfogadta a szövetségi intézmények finanszírozásáról szóló, így a kormányzati működés újraindulását lehetővé tevő átmeneti költségvetési törvényt szerdán.

Újraindulhat az amerikai kormányzat működése, a Kongresszus elfogadta az átmeneti költségvetést
Hirdetés
2025. november 11., kedd

Akciófilmnek is elmenne az a kémsztori, amibe a konstancai NATO-légibázist is belekeverték

Bukarest és Kijev egyaránt tagadta kedden Moszkva vádjait, miszerint Ukrajna és Nagy-Britannia egy közös titkosszolgálati akcióval el akart téríteni egy orosz vadászrepülőgépet – írja az Agerpres az AFP hírügynökségre hivatkozva.

Akciófilmnek is elmenne az a kémsztori, amibe a konstancai NATO-légibázist is belekeverték
2025. november 11., kedd

Szemtanúk filmezték le, ahogy lezuhan egy török katonai repülőgép – videóval

Lezuhant egy török katonai teherszállító repülőgép kedden Georgia légterében, az Azerbajdzsánnal közös határ közelében. A zuhanást szemtanúk filmezték le.

Szemtanúk filmezték le, ahogy lezuhan egy török katonai repülőgép – videóval
2025. november 10., hétfő

Bakancslistás helyen fogták el a szökésben lévő román maneleénekest

Elfogták hétfőn Olaszországban az itthon börtönbüntetésre ítélt, de szökésben lévő maneleénekes Dani Mocanut és a testvérét.

Bakancslistás helyen fogták el a szökésben lévő román maneleénekest
Hirdetés