Nemere István az Ünnepi Könyvhéten 2010 júniusában. Archív
Fotó: Vadas Róbert/Wikipédia
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
2024. november 15., 12:452024. november 15., 12:45
„Nemere István életének 80. esztendejében egy sikeres és roppant termékeny életút után letette testét.
– közölte Facebook oldalán az író felesége, Szentgyörgyi Judit.
Nemere István 1944. november 8-án született Pécsen, szemészorvos apja és háztartásbeli anyja gyermekeként. Gyermekéveit Veszprém és Somogy megye falvaiban töltötte, ahol az iskolai évek komoly kihívást jelentettek számára, bár az irodalom, a történelem és a földrajz iránt már akkor is lelkesedett. A veszprémi Lovassy László Gimnáziumban érettségizett, majd többféle munkát is kipróbált:
1972-ben kezdte meg tanulmányait az ELTE könyvtár szakán, ahol 1975-ben szerzett diplomát, és 1980-ban főállású íróként kezdett dolgozni – írja róla az MTI.
Az 1970-es évektől jelentek meg publicisztikai és irodalmi művei. Első regénye, A rémület irányítószáma 1974-ben látott napvilágot, amelyet szinte évente követett egy újabb kötet.
Munkáit világszerte számos nyelvre lefordították, köztük olyan különleges nyelvekre is, mint az eszperantó vagy a perzsa.
Nemere rendszeresen használt írói álneveket;
Kivételes munkabírását és fegyelmezettségét sokan példaként emlegetik:
Önéletrajzában úgy fogalmazott: „azért írok, mert nem tehetek mást. Azért írok, mert valakiknek szüksége van ezekre a történetekre.”
Ez alkalomból a Történelmiregény-írók Társasága ünnepséget rendezett tiszteletére az Országos Széchényi Könyvtárban, amit az író élete legcsodálatosabb születésnapi meglepetésének nevezett. Az eseményt azonban váratlan fordulat árnyékolta be: Nemere rosszul lett, és szívinfarktussal kórházba szállították ahol mély-altatásba került.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!