Fotó: Iochom Zsolt
Berendelte szerdán a román külügyminisztérium Füzes Oszkár bukaresti magyar nagykövetet amiatt, hogy egy nappal korábban Németh Zsolt külügyi államtitkár szimbolikus agressziónak nevezte, hogy a Székelyföldön megtiltották a székely zászló kitűzését. Victor Ponta kormányfő leszögezte: Románia senkitől nem tűr leckéket.
2013. február 06., 19:152013. február 06., 19:15
2013. február 06., 19:472013. február 06., 19:47
Rendkívül kemény nyilatkozatokban utasították vissza szerdán a román balliberális kormány képviselői Németh Zsolt keddi, a Székelyföldön dúló „zászlóháborúra” vonatkozó kijelentését. Mint arról beszámoltunk, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára részt vett azon az ünnepségen, amelyen kitűzték a székely lobogót Budafok-Tétény polgármesteri hivatalának falára. A politikus a rendezvényen úgy fogalmazott: azáltal, hogy Kovászna és Hargita megye prefektusai körlevélben tiltották meg a székely zászló kitűzését, „szimbolikus agressziónak vagyunk szemtanúi”. Az államtitkár hozzátette: a magyar kormány határozottan elvárja a román kormányzattól, hogy szüntesse be ezt a szimbolikus agressziót az erdélyi magyar közösség ellen.
Victor Ponta miniszterelnök kormánya szerdai ülésén agresszív hangnemben utasította vissza, hogy Romániának bárki leckéket adjon arról, miként alkalmazza a törvényeit. „Tartózkodnék a nem diplomatikus kifejezéstől, de normális esetben ezeket a megnyilvánulásokat szemtelenségeknek nevezném” – fogalmazott a szociáldemokrata kormányfő, arra utasítva Titus Corlăţean külügyminisztert, adjon határozott választ Budapestnek. Ponta hozzátette, Bukarestnek senki sem szabhatja meg, milyen zászlókat és hogyan függesszenek ki Románia területén, majd úgy vélekedett, Románia a „legmagasabb európai szabványokat alkalmazza” a kisebbségek képviselete és a helyi autonómia terén. Hasonló hangvételű közleményben fejtette ki véleményét az ügyben a külügyminisztérium is, elfogadhatatlannak, a két ország stratégiai partnerségi kapcsolatával, jószomszédi viszonyának szellemiségével ellentétesnek nevezve Németh Zsolt szavait. Bogdan Aurescu államtitkár az állásfoglalásban leszögezte, Románia nem fogad el „sajnálatos beavatkozásokat”, amelyek megsértik a román alkotmányos és törvényes kereteket. Szerinte kijelentésével magyar kollégája „egyértelműen az etnikai alapú területi autonómia” mellett foglalt állást, amelyet nem tesz lehetővé a román alkotmány, és amely nem része a nemzeti kisebbségek jogainak védelmét szabályozó európai szabványoknak. „Románia teljes mértékben teljesíti a nemzetközi megállapodásokban vállalt kisebbségvédelmi előírásokat, mi több, a kisebbségvédelem területén a román modellt nemzetközi szinten is elismerik” – hangoztatta közleményében a külügyi tárca.
De a román hatóságok nem érték be a szóbeli replikával: a külügyminisztérium délután bekérette Magyarország bukaresti nagykövetét, akivel ismertették a hivatalos álláspontot. Füzes Oszkár a megbeszélés után elmondta, közölte a román féllel, hogy Budapest szerint a székely zászló kitűzésének igénye nem szemtelenség, a belügyekbe való beavatkozás, hanem a nemzeti jelképek szabad használatáról szól. „A magyar kormány szolidáris a székelyekkel, mert nem használhatják szimbólumaikat” – szögezte le a nagykövet, hozzátéve: ha Magyarországon múlik, akkor a történtek nem fajulnak diplomáciai incidenssé. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök úgy nyilatkozott, a székely zászlónak nem kellene zavarnia a román társadalmat és a hatóságokat, mivel egy közösség szimbólumáról van szó, amelynek használata nem mond ellent Románia és a románok érdekeinek. Szerinte nem kellene ilyen „gyúlékony” témákkal terhelni a magyar-román kapcsolatokat, és nem a nyilvános nyilatkozatok a legmegfelelőbbek arra, hogy megoldják a székely zászló használatát.
Eközben viszont Kovács Péter, a szövetség főtitkára gúnyos hangvételű Facebook-bejegyzésében „megköszönte” Németh Zsoltnak, hogy „megoldotta” a székelyföldi zászlóháborút, és nyilatkozatát követően a román nyelvű média „ereszti a nacionalista, magyarellenes dumát”.
Ijesztő lehet az Európából érkező embereknek a zanzibári piacokon uralkodó káosz és tömeg, valamint a halrészlegen tapasztalható szagok, de a helyiek számára ez a mindennapok része. A friss gyümölcsökbe például már a helyszínen beleharaptunk volna.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a bonyhádi evangélikus temetőben több százan kísérték utolsó útjára.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya. A romániai elnökválasztás első fordulóját november 24-én tartják, a második fordulóra december 8-án kerül sor.
A kormány szerdai döntése értelmében 14 köztisztviselővel és 3 szerződéses alkalmazottal bővítik ki az Országos Állampolgársági Hatóság álláshelyeinek számát.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be Marcel Ciolacu.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Katonai tiszteletadással vonták fel a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten, az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter az italcsomagolás-visszaváltó automaták központilag megszervezett elhelyezését javasolta falvakon és kisvárosokban a nehézkes kézi visszaváltás helyett.
szóljon hozzá!