Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Sürgetik a bölcsődék állami finanszírozását – a Hivatalos Közlönyben is megjelent jogszabály szerint már a 2019/2020-as tanévtől állami költségvetésből is biztosítják az eddig kizárólag önkormányzati forrásokból működtetett bölcsődék anyagi fedezetét. Csakhogy a kormány visszakozott, és két teljes évvel elhalasztotta a jogszabály alkalmazását.
2019. október 28., 21:042019. október 28., 21:04
Az RMDSZ jelenleg azon munkálkodik, hogy ezt a két éves halasztást lefaragja egy évre, és a jövő tanévtől mégiscsak életbe lépjen a jogszabály. Szabó Ödön, a szövetség oktatásért felelős szakpolitikusa portálunknak elmondta, a bölcsődei férőhelyek normatív finanszírozására vonatkozó jogszabályt az államelnök is kihirdette, így már ettől a tanévtől életbe kellett volna lépnie, de két évvel kitolták az alkalmazását.
„Szorgalmazzuk, hogy legtöbb egy év legyen a halasztás, tehát jövő év szeptemberétől lépjen életbe a jogszabály, ezt a javaslatunkat megszavazta a képviselőház oktatási bizottsága. Reméljük, bekerül a plénumba, és ott is megszavazzák” – mondta a politikus.
A szövetség elemzésében kimutatta, hogy Romániában csak 40 településen, általában nagyvárosokban működnek az önkormányzat által fenntartott bölcsődék. A bölcsődékben 7-9 gyerek mellé kell alkalmazni pedagógust, eszerint az óvodákban alkalmazott fejkvóta kétszeresére lenne szükség, hogy a pedagógusok fizetése kijöjjön: valószínűleg ezt a kiadást akarták megspórolni, amikor elnapolták az állami finanszírozás bevezetését – mondta a politikus.
Szabó Ödön arra is kitért, hogy ugyanabban a tervezetben kérik, hogy rendezzék az óvodai minicsoportok helyzetét is: ugyanis még 2012-ben hoztak kormányhatározatot, amelynek értelmében a két és három év közötti gyerekeket be lehet íratni az óvodába, ám ez nem került be az oktatási törvénybe.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön. A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a bonyhádi evangélikus temetőben több százan kísérték utolsó útjára.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 23-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya. A romániai elnökválasztás első fordulóját november 24-én tartják, a második fordulóra december 8-án kerül sor.
A kormány szerdai döntése értelmében 14 köztisztviselővel és 3 szerződéses alkalmazottal bővítik ki az Országos Állampolgársági Hatóság álláshelyeinek számát.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be Marcel Ciolacu.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán a miniszterelnök.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Katonai tiszteletadással vonták fel a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten, az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter az italcsomagolás-visszaváltó automaták központilag megszervezett elhelyezését javasolta falvakon és kisvárosokban a nehézkes kézi visszaváltás helyett.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A tervezet a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!