Korunk népbetegsége, a depresszió nem csak azért veszélyes, mert a tartós rosszkedv és lehangoltság súlyosan érinti a beteg életminőségét, hanem sokakat taszít öngyilkosságba. A világ lakosságának mintegy öt százalékát sújtó depressziós tünetek azonban ma már jó eséllyel gyógyíthatók. Okokról és a gyógymódokról Rácz Attila marosvásárhelyi pszichiáter „idegenvezetésével”.
2015. február 11., 14:162015. február 11., 14:16
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint mintegy 350 millió ember szenved tartós szomorúságtól, levertségtől, életuntságtól, azaz depressziótól, közülük évi átlag egymillió ember lesz öngyilkos. Földünk lakosságának 5 százaléka depressziós, a különböző országokra vonatkozó adatok persze igen eltérők. Az Amerikai Egyesült Államokban a nők 10, a férfiak 4 százalékát sújtja ez a pszichikai betegség. „Pénz- és kezdeményezőkészség hiányában Romániában nem készülnek megbízható statisztikai felmérések, a pszichés megbetegedések között azonban a depressziós tünetek vezetnek” – jelenti ki az Erdélyi Naplónak Rácz Attila pszichiáter, a marosvásárhelyi 2. számú Pszichiátriai Klinika szakorvosa.
A népbetegséget a leendő elmegyógyász szakorvosok gyakorlati képzésével is foglalkozó szakemberrel jártuk körül. Rácz doktor elöljáróban leszögezi: ha statisztikai adatok nincsenek is, két évtizedes szakorvosi praxisa alapján úgy becsüli, nem nő a depresszióban megbetegedők száma, konstans állapotról beszélhetünk. A betegségről ma többet szól a média, a tünetek tehát ismertebbek, a háziorvosok is jobban odafigyelnek a depressziógyanús esetekre. A diagnosztizált betegek nagyobb száma azzal magyarázható, hogy ma lényegesen több pszichiáter és pszichológus dolgozik országszerte, mint 25 évvel ezelőtt.
Ha a tartós boldogtalanság kortünet, akkor az egyértelműen kapcsolatba hozható a miliővel, amiben élünk. A mai társadalom feltételekhez köti a boldogságunkat, és ez leginkább a reklámokban csapódik le. Nem lehetsz boldog, ha nem utazol el valahova, ha nem maradsz szép és fiatal, ha nem veszed meg azt a bizonyos terméket – így szól a mindennapi reklámüzenet. Világunk arra programozza be az embereket, hogy ezeket az „értékeket” hajkurássza, és ha nem teheti őket magáévá, boldogtalannak érzi magát. Ha a boldogság kulcsát egy külső tárgynak, vagy egy másik személynek adjuk oda, lelkileg sérülékennyé válunk, magyarázza Rácz Attila. Van, aki a boldogságát kizárólag abban méri, ha egy másik ember szereti őt. De mi történik, ha az illető elhagyja? Ilyenkor befejeződik az élete, és többé nem lehet boldog? A pszichiáter arról mesél, hogy egyik betege akkor esett mély depresszióba, amikor ellopták vadonatúj kocsiját. Nem tudott megbarátkozni a gondolattal, hogy egy olyan tárgytól kényszerült megválni, amihez nagyon ragaszkodott.
A teljes írás az Erdélyi Napló február 12-én megjelenő 6. lapszámában olvasható.
Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.
Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
szóljon hozzá!