Egyre több olyan pár van, amelyik bár szeretne gyermeket, nehezen jön össze neki
Fotó: Fivmures.ro
A meddőség manapság a reproduktív korban levő népesség szinte 10-15 százalékát érinti, és emelkedő tendenciát mutat, így nem csoda, hogy egyre többen fordulnak a mesterséges megtermékenyítés lehetőségéhez. Ehhez azonban Romániában mélyen a pénztárcába kell nyúlniuk a gyermekre vágyóknak. Rajtuk segítene most két tervezet is, amelyek közül, ha bármelyik életbe lép, száz százalékosan támogatná a meddőségi eljárásokat az állam.
2022. február 26., 14:542022. február 26., 14:54
2022. február 26., 15:002022. február 26., 15:00
Úgy tűnik, megszületett az elhatározás az ügyben való előrelépéshez: múlt héten többpárti összefogással iktattak a képviselőházban egy meddőségi eljárást támogató törvénykezdeményezést, pár napra rá pedig Gabriela Firea családügyi miniszter is ismertette az ezzel kapcsolatos elképzeléseit.
A törvénytervezet egyik kidolgozója, Csép Éva Andrea RMDSZ-es képviselő elmondta, azt látják, hogy ha nem jön össze a baba, a pár pedig meddőségi kezelésekre, valamint lombikprogramra szorul, az nagyon megterhelő a családoknak nem csak lelkileg, hanem anyagi szempontból is.
– magyarázza a képviselő. Eddig a meddőségi kezelések egy részét támogatták, voltak programok, amelyeken keresztül igényelni lehetett állami támogatást, de ezek meg sokaknak teljesíthetetlen feltételeket szabtak, s ha a feltételek teljesültek is, akkor sem biztos, hogy éppen volt pénz abban a „kalapban”.
A javaslat szerint az in vitro, avagy lombikbébi-eljárásokat, továbbá a mesterséges megtermékenyítési eljárásokat teljes egészében az egészségbiztosítási alapból fedezné az állam legtöbb három alkalommal, amennyiben a jövendőbeli édesanya kora 24 és 40 év között van az első beavatkozás idején. „A kor azért fontos, mert negyven év után már igencsak romlik a nők teherbeesési esélye, de ha valaki negyvenévesen még nekifog, van ideje 42-43 éves koráig erre a három támogatott beavatkozásra.
– fejtette ki a Maros megyei politikus. Hozzátette, ők a tervezetben 1500 és 20 ezer lej közötti költségek megtérítését határozták meg, ugyanakkor azt, hogy a támogatott kötelezően legalább 12 hónapja kell rendelkezzen állami egészségügyi biztosítással, és orvosi előírással igényelheti a támogatott beavatkozást. Fontos kiemelni, hogy a projekt nem csak a házaspároknak szól, hanem az olyan pároknak és egyedülálló nőknek is, akiknél különböző okokból kifolyólag természetes módon nem jöhet létre a terhesség.
A képviselő hozzátette, a javaslatukban szerepel, hogy ezeket az összegeket magán és állami szolgáltatók is el tudják számolni majd, azonban két év után szeretnék, hogy legalább harmincszázalékos sikerrátája legyen az intézménynek.
A tapasztalat azt mutatja, hogy jó ezt leszabályozni, s nem visszaélni a bizalmával ezeknek a pároknak, akiknek amúgy is minden egyes beavatkozás felkészülési folyamatot igényel, a kezelési időszak is rendkívül megerőltető fizikailag és lelkileg is, és a kezelés sikerességét vagy sikertelenségét is nehéz megélni” – fogalmazott Csép Éva Andrea, rámutatva, hogy az elvárt sikerrátától remélik, hogy komoly, megbízható cégekkel kerülnek kapcsolatba ezek a párok és nők.
A múlt héten iktatott törvénytervezet után vasárnap Gabriela Firea családügyi miniszter jelentette be, hogy az in vitro megtermékenyítési eljárások elszámolására vonatkozó országos programot szeretne kidolgozni. A tárcavezető elmondása szerint
Gabriela Firea bukaresti főpolgármesterként kezdeményezett a román fővárosban egy hasonló programot, amely több mint ötszáz baba születését eredményezte, és több mint száz további terhesség van folyamatban. Ezt a programot terjesztené ki országosra a miniszter.
A két tervezet között sok a hasonlóság – mondja Csép Éva Andrea –, a lombikprogramra készülő nők életkora és az összegek közt van némi eltérés, és Firea programja nem beszél elvárt sikerrátáról. „Jó, hogy mindenkinek fontos lett ez a dolog, hogy nem csak a mi törvénykezdeményezésünk van, hanem a kormány is hasonlóan gondolkodik, s akkor remélhetőleg minél hamarabb életbe léptethető az egész. A családügyi miniszter egyeztetett az egészségügyi miniszterrel is, ami azért jó, mert sokkal könnyebb kormányhatározattal módosítani már meglévő törvényeket, amelyek már beszélnek mesterséges megtermékenyítésről, mint egy teljesen új törvényt elfogadtatni.
A Firea által meghirdetett program egy kormányhatározat, illetve egy sürgősségi kormányrendelet elfogadását feltételezi, amelyet a kormány, amennyiben minden kormánypárt prioritásként kezeli, akkor nagyon hamar gyakorlatba ültethet” – összegzett az RMDSZ-es képviselő.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért: 2,4 millió italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és a begyűjtési arány elérte a 82 százalékot – írja az Agerpres.
Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a hirado.hu.
Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A Prahova megyei Salvamont kéri a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt hétfő reggel 7 óra 45 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Súlyos, öt ember életét követelő közúti baleset történt szombaton a 2-es országúton, a Suceava megyei Grăniceşti településen.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11.723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
szóljon hozzá!