Az utolsó hajóépítők Alexandriában

A hajóépítés mestersége Egyiptomban egyidős a piramisokkal. Alexandriában egész családok megélhetését biztosítják az általuk épített fahajók, nemzedékek óta. Az arab tavasz után beköszöntött gazdasági válság miatt azonban egyre többen kényszerülnek arra, hogy elhagyják a mesterséget. Jászberényi Sándor helyszíni riportja a Székelyhonnak.

Jászberényi Sándor

2018. december 18., 13:362018. december 18., 13:36

2018. december 18., 14:062018. december 18., 14:06

Az utolsó hajóépítők Alexandriában

Fotó: Jászberényi Sándor

A hajóépítés mestersége Egyiptomban egyidős a piramisokkal. Alexandriában egész családok megélhetését biztosítják az általuk épített fahajók, nemzedékek óta. Az arab tavasz után beköszöntött gazdasági válság miatt azonban egyre többen kényszerülnek arra, hogy elhagyják a mesterséget. Jászberényi Sándor helyszíni riportja a Székelyhonnak.

Jászberényi Sándor

2018. december 18., 13:362018. december 18., 13:36

2018. december 18., 14:062018. december 18., 14:06

A Union Hotel ablaka a Földközi-tengerre néz. Előtte terül el az alexandriai kornis ál bahr, magyarul a tengerparti út. Ez egy kétsávos, nagy forgalmú autóút. Olyan, mint egy ütőér, végig megy a városon. Mindig tele van.  A hoteltől jobbra található a Saad Zaghloul tér, a város főtere.  Itt áll a regényekből is ismert Cecil Hotel, de itt található a központi villamos-pályaudvar is, a Ramleh megálló.

Fotó: Jászberényi Sándor

Reggel hét óra van. Arra ébredek a hotelszobában, hogy rázkódnak az ablakok a keretben. Jó tíz perc telik el, mire felfogom, mi történik. A kornissal párhuzamos Talat Harb utcán elhalad az első villamos. Csenget is.

Az ablakból nézve a kornis is ébredezik: az iránybuszok dudálva várják a munkába igyekvőket, és a téren már felálltak a fúlos (főtt egyiptomi lóbab) kordék, amelyeket körbe vesznek a munkába igyekvő reggelizők.

Felöltözöm, és kimegyek a hotelből, amely az épület negyedik emeletén kap helyet. Pár évtizeddel ezelőtt még polgári nagylakás lehetett, ma a kispénzű turisták, átutazók törzshelye. A lift, ami a földszintre visz legalább százéves. Öntöttvas keretben rohad a szépen faragott mahagónifa. Sír az acélkábel, ahogyan leereszti a fülkét.

Fotó: Jászberényi Sándor

Az utcán megcsap a Földközi-tenger sós szaga.

Itt már hallani lehet, hogy a tenger nekiütközik az öbölbe kitett hullámtörőknek.

A Tugaréja (Kereskedelmi) kávéházba igyekszem, hogy ott reggelizzek, majd utána kimenjek a Qaitbay-erőd mellett működő hajóépítő családi vállalkozásokhoz.

A Tugaréja egyike Alexandria több száz korabeli kávéházainak, amely a mai napig üzemel.  „Trianon”, „Café de la Paix”, „La Poire” és még számtalan régi címer mutatja a hajdani metropolisz kávéházkultúráját a századfordulóról, ahogyan végig sétálok a kornison. 

Ellentétben azonban Budapesttel, ahol jelenleg a nagy múltú kávéházak üresen konganak, és elsősorban a turisták látogatják őket,

az alexandriai kávéházak teljes erejükben üzemelnek.

Csak a vendégek változtak meg az elmúlt ötven év során.

Fotó: Jászberényi Sándor

A XX. század közepéig ugyanis Alexandria ugyanúgy volt egyiptomi (arab), hogy egyben görög, francia és angol nagyváros is volt. A diaszpórában élő görögök és franciák mellett jelentős zsidó kisebbsége is volt az országnak, mely rányomta a bélyegét a városra. Európai épületekbe botlik az ember, bármerre is jár.

Bár az ötvenes években államosítottak mindent és a városban élő külföldiek nagyobb része eltávozott, az intézmények maradtak.

A kávéházak sem zártak be, hanem idomultak az elsősorban egyiptomi vásárlókhoz.

A Tugaréja kávéház két háztömb alsó szintjén kap helyet. Hatalmas terekről beszélünk. Az elnevezés is csalóka: ha hivatalosan akarom megnevezni a kávéházat, a tenger felőli oldalát hívják Tugaréjának, a déli oldalát Otonéjának. Négyszáz ember gond nélkül elfér bennük. A falakon régi, embernagyságú tükrök láthatók, finom por lepi őket. A plafonra szerelve óriási ventilátorok keverik a levegőt.

A sarki kifőzdében megállok és vásárolok két szendvicset, majd belépek a kávéházba és leülök az egyik székre. Egy hatvan felé járó idősebb férfi a pincér, mezítláb lép az asztalomhoz, és szó nélkül letesz elém egy pohár csapvizet.

Ezért szeretek a Közel-Keleten élni. Ezekért az apró gesztusokért.

Az, hogy beülj egy vendéglátó egységbe és megedd az általad hozott reggelidet Európában elképzelhetetlen. A pincér egészen biztosan rád fog szólni, rosszabb esetben elkerget.

Alexandriában kérdés nélkül hoz egy pohár vizet, megvárja, hogy befejezd az evést, és utána veszi fel a rendelést. Pénzért dolgoznak persze ők is. Ha valaki azonban beül egy kávéházba, nyilván inni is akar egy kávét vagy teát. Akkor minek siettetni? Hadd egyen nyugodtan a vendég. Úgyis fogyasztani fog.

A kávéház tele van férfiakkal. Halászok, kikötői munkások költik el reggelijüket.

A levegő nehéz az olcsó cigaretták szagától. Kávét rendelek a pincértől.

Porceláncsészében és kis brokátalátéttel hozza ki a zaccos kávét. Jó kontrasztot ad a piszkos és meztelen lába, ahogyan leteszi elém.

Miután végzek a reggelivel, átvágok a kornison. Munkásokkal együtt préselődök be egy kisbuszba, ami a Qaitbay-erőd melletti halászhajó-kikötőhöz visz. Elindulunk. A mellettem ülő két férfi arról beszélget, hogy hová menjenek ki halászni, és hogy mennyire felment az ára a tengeri márnának.

A kisbusz egy mecset mellett áll meg, innen gyalog megyek. Az eltűnőben lévő egyiptomi hajóiparról akarok írni, arról, amely egykor a legnagyobb volt a Földközi-tengeren.

Fotó: Jászberényi Sándor

A hajóépítők tenger melletti placcaira kis sikátorokból lehet bejutni. Nehéz eltéveszteni őket.

Ahol még tart a munka, ott mindenhol bárkák csontvázait vagy javításra váró roncsokat lehet látni.

Egy kis műhelyben egy hatvanas, ősz férfi ül. Rám mosolyog.

„Kishajót akar venni?” – kérdezi, szomorúan mosolyog, és a kezembe nyom egy kézzel faragott vitorlás hajót.

„A hajókészítésről akarok írni.”

„Minek? Sorra zárnak be a műhelyek.”

„Meg akarom fotózni a munkát, mielőtt végleg eltűnik ez a mesterség.”

„Igyunk egy teát.”

Hátramegy a műhely hátsó részébe. Látom, hogy egy megfeketedett teafőzőn felteszi a vizet, majd kis üvegpoharakba tölti és visszajön. Cigarettával kínál. Erős egyiptomi „Kilopatrát” szívunk, égeti a torkomat a füst.

„Tudja, egész életemben hajókat építettem. Az apám is ezzel foglalkozott, a nagyapám is. És nagy valószínűséggel a nagyapám apja is.

Idézet
A csónakoktól, a halászbárkákon át mindenféle hajót építettem és javítottam is. Most kishajókat készítek a turistáknak, annyira nincs munka. Azt is végig kellett néznem, hogy az általam kitanított emberek sorra zárják be a műhelyeiket.”

Miközben isszuk a füstös, piros teát, azt is elmondja, hogy néhány évtizeddel ezelőtt vagy száz családi műhely foglalkozott hajóépítéssel Alexandriában, mostanra jó, ha egy tucat van még. A hanyatlásnak több oka is van, a két legfontosabb azonban közvetlenül az arab tavaszhoz köthető.

Fotó: Jászberényi Sándor

Az egyiptomi font inflálódásával iszonyatosan megugrott a fa ára, amiből a hajók készülnek.

Egyiptomban nem terem meg ugyanis sem a fenyő vagy a vörös cédrus, amiből a hajók palánkjai készülnek, sem az eperfa vagy a mahagóni, amely a bordák alapja. Mindezt importálni kell.

A növekvő alapanyagárak pedig jelentősen dobják meg a hajók árát. Európai szemmel nézve persze így is nevetségesen olcsó egy itt készített bárka vagy jacht ára, de mivel a vásárlók elsősorban egyiptomiak az árak hozzájuk igazodnak. Az infláció pedig minden egyiptomit érint.

Ha ez pedig nem lenne elég, a kormányzat is olyan rendeletet hozott, amely vezetői igazolványhoz köti a hajóvásárlást. Ez tovább csökkentette a megrendelők körét.

A hajóácsok és családjaik azt vették észre, hogy már egyáltalán nem, vagy csak egyre nehezebben élnek meg a hivatásukból.

Fotó: Jászberényi Sándor

Miután befejezzük a teát, az öreg feláll.

„Na jöjjön. Átmegyünk oda, ahol még készítenek hajókat.”

Nem megyünk messzire. Két utcával lejjebb már hallani a körfűrész, a kalapácsok hangját. Fiatal fiú szereli be egy jacht motorját, nyakig olajos az arca.  Egy egész család dolgozik egy hajó javításán. Az ácsok csiszolják a palánkokat, míg valaki a fémből készült propellerlapátokat hegeszti.

Fotó: Jászberényi Sándor

Hatalmas kiabálás kezdődik, amikor előveszem a fényképezőgépemet. A családfő kézzel-lábbal tiltakozik, hogy fotózzam a munkát. Ibrahim finoman magyaráz neki.

„És lehet, hogy majd a külföldiek is vennének hajót.”

Görcsbe szorul a gyomrom, mert, ha valamit megtanultam a lassan tizennégy éves tudósítói munkám során, hogy soha, semmilyen körülmények között ne ígérjek semmit a riportalanyaimnak, amiről nem tudom, hogy teljesíthető. Ibrahim szavai azonban varázsütésre változtatják meg a család viselkedését. A családfő, Szaid is hevesen ráz kezet velem, majd körbe vezet a szárazdokkon.

Elmondja, hogy a hajókat a középkor óta elterjedt úgynevezett karvelpalánkozás technikájával készítik, amikor is a palánkok egymás mellé fektetve kerülnek a hajó bordáira. Már a vikingek is ezt használták.

Fotó: Jászberényi Sándor

Egy műhelyben általában hat mesterember dolgozik. Ácsok, hajófestők, vízvezeték-szerelők, motorszerelők.

Bár a sós víz megakadályozza, hogy a fa elrohadjon, de még így is 9-10 hónap után ki kell emelni a hajót a tengerből és pár hónapra szárazdokkba tenni. Ilyenkor kezdik elvégezni a szükséges javításokat.

Jelenleg egy jachton dolgoznak, a felújítási időt hat hónapra számolják. „Persze, csak ha ki nem derül valamilyen rejtett hiba.” Lenyűgöző, visszafogott büszkeséggel mesélnek a hajóikról, a munkáról. Csak arra a kérdésemre, hogy van-e elég megrendelés komorulnak el. Mert megrendelés az nincs. Minden évben egyre kevesebb.

„Bárhol vidáman élnénk ebből a munkából” – mondja Szaid és széttárja a karjait. „A család egy részének halat kell árulnia egy kifőzdéből, hogy kijöjjünk.” Arról, hogy elköltözzenek, persze szó sem lehet. Egy alexandriai, mindig alexandriai marad.

Tíz év körüli gyerek érkezik be a dokkba, kezében két nagy műanyagzacskóval. Az ebédet hozza a munkásoknak. Ragaszkodnak hozzá, hogy velük ebédeljek. Egy félig kész hajó fedélzetén esszük az egészben átsült apró halat, a taméját (rántott egyiptomi lóbab) a férfiakkal.

„Ti, magyarok tengeri nép vagytok?” – kérdezi Szaid.

„Nem.”

„Nem baj, azért majd írd le, hogy nálunk lehet a legjobb hajókat megrendelni.”

Ebben maradunk.

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

•  Fotó: Jászberényi Sándor

Fotó: Jászberényi Sándor

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 30., kedd

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Nemzetpolitikai Államtitkárság

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkársága – tájékoztatta az államtitkárság kedden az MTI-t.

Harmadik alkalommal hirdeti meg a Magyar szemmel című fotópályázatot a Nemzetpolitikai Államtitkárság
2024. április 30., kedd

Az EU eljárást indít a Facebook és az Instagram működtetője ellen a hamis hírek kiszűrésének elmaradása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a Meta ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály alapján.

Az EU eljárást indít a Facebook és az Instagram működtetője ellen a hamis hírek kiszűrésének elmaradása miatt
2024. április 30., kedd

Szavazz Te is! Ne más döntsön helyetted!

Kisfilmben buzdít választási részvételre az Európai Parlament. A politikamentes videóban idősek hívják fel unokáik figyelmét a demokrácia törékenységére, a szavazás fontosságára.

Szavazz Te is! Ne más döntsön helyetted!
2024. április 30., kedd

Vigyázz, kész, rajt: szerdától hatnapos vakációra mennek a közalkalmazottak

Már csak egyet kell aludni, és kezdődik a minivakáció: hatnapos vakációra mennek szerdától a közalkalmazottak, mivel a kormány pihenőnappal kötötte össze a május elsejei munkaszüneti napot az ortodox húsvét négynapos ünnepével.

Vigyázz, kész, rajt: szerdától hatnapos vakációra mennek a közalkalmazottak
2024. április 29., hétfő

A sors így akarta: az RMDSZ lesz az első az EP-választások szavazólapján

Kisorsolta hétfőn a Központi Választási Iroda (BEC) a június 9-i európai parlamenti választásokon induló pártok és választási szövetségek listáinak sorrendjét a szavazólapon.

A sors így akarta: az RMDSZ lesz az első az EP-választások szavazólapján
2024. április 29., hétfő

Nyárias idő várható az ortodox nagyhéten és húsvétkor

Az ortodox húsvéthoz kapcsolódó minivakációban meleg időre és elszórtan minimális mennyiségű csapadékra lehet számítani.

Nyárias idő várható az ortodox nagyhéten és húsvétkor
2024. április 28., vasárnap

Itt foglalhat időpontot jogosítvány-cseréhez vagy útlevél-igényléshez

Hétfőn és kedden a szokásos program szerint fogadják az ügyfeleket a belügyminisztérium járművezetői jogosítványokat, forgalmi engedélyeket, útleveleket és személyi igazolványokat kiállító hivatalai – közölte vasárnap a szaktárca.

Itt foglalhat időpontot jogosítvány-cseréhez vagy útlevél-igényléshez
2024. április 28., vasárnap

Van, aki 24 ezer lejes nyugdíjat kap

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint 2024 áprilisában 11.471 különnyugdíjat fizettek ki, 184-gyel többet, mint előző hónapban. Ezt a juttatást nem a hozzájárulás és a szolgálati idő alapján számolják ki.

Van, aki 24 ezer lejes nyugdíjat kap
Van, aki 24 ezer lejes nyugdíjat kap
2024. április 28., vasárnap

Van, aki 24 ezer lejes nyugdíjat kap

2024. április 28., vasárnap

Az évszakhoz képest melegebb időjárással érkezik a május – mutatjuk a négyhetes előrejelzést

Az időszakra jellemző átlagokhoz képest melegebb lesz a jövő héten egész Románia területén – közölte vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Az évszakhoz képest melegebb időjárással érkezik a május – mutatjuk a négyhetes előrejelzést
2024. április 26., péntek

Kezdődik a tavaszi vakáció

A tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban. A diákok június 21-étől lesznek nyári vakáción.

Kezdődik a tavaszi vakáció
Kezdődik a tavaszi vakáció
2024. április 26., péntek

Kezdődik a tavaszi vakáció

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!