Fotó: Dávid Anna Júlia
Márton Áron püspök példás élettörténetéről, népnevelő tevékenységéről szóló kutatások eredményeit, de a Securitate által róla készített iratanyag áttanulmányozásának eredményeit is bemutatták a VII. Székelyföld Napok rendezvénysorozat részeként Székelyudvarhelyen szombaton megtartott Márton Áron és a székelyek című konferencián.
2016. október 16., 20:532016. október 16., 20:53
Lázár Csilla, a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum igazgatója intézményük szerepéről, munkájáról és célkitűzéseiről beszélt. Majd a püspök főbb életrajzi adatain keresztül ismertette a témában végzett kutatásokat, képekkel és szövegrészletetekkel színesítve előadását.
Denisa Bodeanu, a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) levéltárosa román nyelven tartott előadásában vázolta, hogy kutatásai során hetvenhétezer, Márton Áronról szóló oldalt tanulmányozott át a titkosszolgálat korábbi irataiból. Ismertté vált, hogy Márton Áront börtönből való szabadulásától, azaz 1955 januárjától 1980 szeptemberében bekövetkezett haláláig folyamatosan megfigyelte a Securitate.
A megfigyelési dosszié megnyitásának indokai között szerepelt a Vatikánnal illegális úton folytatott kapcsolattartása, a papságnak adott államellenes utasításai és a hívek lázítása is. A későbbi években az indokok némiképp változtak, egyebek közt azzal is vádolták a püspököt, hogy a magyar nacionalisták fő képviselője és ideológusa volt. Elmondták, hogy 1956-ban lehallgatókészülékeket helyeztek el Márton Áron irodájában és kertjének fáira. Az egység, amely a készülékek segítségével rögzítette és feldolgozta az adatokat, napi tizenöt órát dolgozott.
A megvizsgált iratcsomóban számos, Márton Áronnak szánt levél és meghívó is megtalálható, a többi közt egy Vatikánból címzett is, amit soha nem kapott kézbe az atya. Az előadó a titkosszolgálat által rögzített iratokból is felolvasott részleteket, például Petru Grozával vagy a püspök utódjával, Jakab Antallal folytatott beszélgetésekből.
Szó esett a híres, 1949-es csíksomlyói búcsúról is, amikor Márton Áron lóháton, fiatalok gyűrűjében érkezett Gyimesbükkről – ennek apropója az volt, hogy nemrégiben előkerült egy újabb fotó az eseményről, melyet a titkosszolgálat emberei a tömegbe beépülve készítettek a helyszínen. Közvetlenül utána zajlott a székelyudvarhelyi úrnapi búcsú, amikor az állami szervek le akarták tartóztatni a püspököt Udvarhely és Segesvár között, de sofőrje, a székelyudvarhelyi Sztojka Ferenc mezei és hegyi utakon Gyulafehérvárra menekítette.
Márton Áron egykori titkára, Ft. Csíki Dénes a püspökkel való személyes kapcsolatáról és munkássága idején szerzett tapasztalatairól beszélt a konferencián. Ezt követően a Szent Miklós-hegyi római katolikus plébánia nyugalmazott gondnoka, Derzsi András Márton Áron, a keresztény című előadásában megosztotta saját és édesapja püspökkel kapcsolatos emlékeit. Fazakas Katalin, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szaktanácsadója Balázs Imre nyugalmazott plébános által a konferenciára elküldött, Márton Áron utolsó papszentelésén tartott prédikációját olvasta fel.
Végül Nagy Mihály Zoltán, a Román Kulturális Intézet elnökhelyettese, a konferencia moderátora kérdéseket intézett az előadókhoz, majd teret engedett a hallgatóságnak a hallottak megvitatására. Végszóként elhangzott, hogy bár számos kutatás folyik a püspökkel kapcsolatosan, mindig érdemes foglalkozni a témával, hiszen életpéldája, a róla szóló történetek minden korban aktuálisak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!