
Fotó: trianon100.hu
A „farkasverembe”, Bukarestbe látogatott a Trianon 100 kutatócsoport történészekből álló küldöttsége. Bár az esemény nem kapott nagy médianyilvánosságot, a fogadtatás rendkívül pozitív volt, sikerült eloszlatni a korábban elterjedt tévhiteket. A vizitnek folytatása is lesz.
2017. október 18., 15:132017. október 18., 15:13
2017. október 18., 15:222017. október 18., 15:22
Április végén a román közéletben és sajtóban olyan tudósítások, kommentárok jelentek meg, amelyek súlyos vádakat fogalmaztak meg a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) folyó kutatásokkal kapcsolatban.
A tavasszal célkeresztbe került kutatócsoport küldöttsége (Ablonczy Balázs, Romsics Gergely, Zahorán Csaba) a napokban Bukarestben járt bemutatkozó látogatáson, ahol a román akadémia képviselőivel is találkozott. A román tárgyalópartnerek között volt Cornel Sigmirean történész is. A marosvásárhelyi székhelyű Petru Maior Egyetem szenátusának elnöke elmondta, nagyon jó benyomást keltettek a magyar látogatók, akiket eddig nem ismert, hiszen egy fiatalabb generáció tagjai. Kiemelte:
Sigmirean szerint korábban elsősorban a szenzációkra éhes média hangolt a magyar kutatócsoport ellen.
– fogalmazott Sigmirean, aki hangsúlyozta, hogy a politikusoknak mindig egyszerűbb a múlttal foglalkozni, amikor nincsenek válaszaik a jelent és a jövőt illetően. Az egyetemi tanár, aki a román akadémia Gheorghe Sincai-kutatóközpontjának vezetője is, úgy vélte,
Fotó: trianon100.hu
Kósa András László, a történészi látogatást megszervező Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet igazgatója arra emlékeztetett, hogy az általa vezetett intézmény 2014 áprilisa és 2015 decembere között számos előadássorozatot szervezett Erdély másfél évszázada (1848–1989) címmel, amelynek célja a magyar történetírás régi adósságának törlesztése volt, azaz a szomszédos országokban rendezett tudományos párbeszéd megvalósítása.
A mostani előadássorozat sikeres volt, az előadások jelentős részét román nyelven a Magazin Istoric publikálta, míg magyarul a Pro Minoritate folyóiratban jelent meg. Az egyes alkalmakon élénk viták alakultak ki, konstruktív, előremutató, azóta kutatási projektté is nőtt párbeszédek bontakoztak ki” – mondta Kósa András László, aki szerint ennek a sorozatnak egyféle továbbvitele a mostani látogatás, amely alkalommal a Trianon 100 kutatócsoportot hívták meg egy bemutatkozó eseményre.
Úgy vélte,
Kósa nyomatékosította: mindenképpen lesz folytatása a szakmai párbeszédnek, a Bukaresti Magyar Intézet tervei szerint rendszeresen megszervezi a kutatócsoport új eredményeink bukaresti történészkörökben való bemutatását.
A munkaügyi minisztérium javaslata szerint 2026-ban 90 ezer új vendégmunkást fogadhat be Románia az Európai Unión (EU) kívüli országokból.
A külföldön élő román állampolgárok 2013-tól és 2025 közepéig mintegy 60 milliárd eurót utaltak haza, ami több mint kétszerese a Románia számára elérhető uniós helyreállítási forrásoknak – derül ki Cristian Popa pénteken közzétett elemzéséből.
Jogerősen 9 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Wiz Khalifa amerikai rappert csütörtökön a Konstanca megyei ítélőtábla veszélyes drogok saját használatra való birtoklása miatt.
Vádat emeltek egy férfi ellen Magyarországon, aki két autót is átvett szerelésre, ám a problémák megoldása helyett alkatrészeket szerelt ki a kocsikból, amelyek így használhatatlanná váltak.
Tömegpusztító fegyverré nyilvánította Donald Trump amerikai elnök a törvénytelen úton előállított fentanilt és alapösszetevőit hétfőn.
A rendező és felesége szúrt sérüléseket szenvedett, Los Angeles rendőrségének képviselője egyértelmű gyilkosságról beszélt.
Súlyos pszichés károkat okozhatnak az áldozatokban a közösségimédia-felületeken időről időre felbukkanó veszélyes trendek.
A román külügyminisztérium hétfő délután közölte, hogy életét vesztette a Tenerifén óriáshullámok által elsodort másik román állampolgár is.
Megerősítette hétfőn a külügyminisztérium, hogy óriáshullámok okozták egy román állampolgár halálát Tenerifén.
Az Európai Unió Tanácsának elnöksége és az Európai Parlament (EP) képviselői ideiglenes megállapodásra jutottak az orosz földgáz importjának fokozatos megszüntetésére vonatkozó szabályozásról – tájékoztatott a két uniós intézmény szerdán.
szóljon hozzá!