A legtöbb szülőt az orvosok győzhetnék meg leginkább a védőoltásról. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Közvélemény-kutatás készült arról, hogy miként viszonyulnak a 12 és 18 év közötti diákok szülei a koronavírus elleni oltáshoz. A felmérésből kiderül, a megkérdezett szülők több mint fele (54 százalékuk) még nem oltatta be magát, és közülük is csak 11 százalékuk vallja azt, hogy valakinek vagy valaminek a hatására változtatná meg a véleményét, és élne az oltás lehetőségével. A Román Felmérési és Stratégiai Intézet (IRES) kutatását szeptember második felében végezték.
2021. október 13., 09:002021. október 13., 09:00
2021. október 13., 11:422021. október 13., 11:42
A Román Felmérési és Stratégiai Intézet (IRES) arra kereste a választ, hogy milyen a beoltott és beoltatlan szülők aránya, illetve rákérdeztek az okokra is, hogy miért nem éltek a koronavírus elleni oltás lehetőségével azok, akik eddig nem igényelték a vakcinát.
A szeptember második felében végzett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezett szülők több mint fele (54 százalékuk) nem oltatta be magát. A legtöbb beoltatlan szülő, azaz 32 százalékuk a „vakcinába vetett bizalom hiányát” és „a vakcina káros hatásaitól való félelmet” hozta fel, illetve 12 százalékuk a „halálfélelmet” említette, amiért nem élt az oltás lehetőségével. További 12 százalékuk szerint „nincs vírus”, vagy úgy gondolja, hogy „a világjárvány összeesküvés”, 6 százalékuk pedig orvosi ellenjavallat miatt nem oltatta be magát.
A legtöbben (25 százalékuk) azt vallják, csak akkor oltatnák be magukat, ha rákényszerítenék őket, 11 százalékukat meggyőzné, ha több szabadságot kapnának, 9 százalékuk csak akkor élne a koronavírus elleni vakcinával, ha biztos lenne abban, hogy az biztonságos és hatékony, 9 százalékuk akkor változtatna álláspontján, ha több információt kapna a vakcináról – derül ki a felmérésből.
A legtöbbjüket az háziorvosuk vagy szakorvosok győzhetnék meg leginkább a védőoltásról (45 százalékukat), de a családtagok (17 százalékuk), a munkaadók (9 százalékuk), a papok (5 százalékuk) végül a barátok (4 százalékuk) véleménye is meghatározó lenne.
Az országos felmérést szeptember 16–29. között végezték telefonon, egyszerű véletlen mintavétellel a romániai, nem intézményesített felnőtt lakosság 1032 főből álló csoportján, a hibahatár 3,1 százalék.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!