Korodi Attila
Fotó: Sándor Csilla
Elutasította szerdán a képviselőház a közigazgatási törvényhez benyújtott RMDSZ-es módosító javaslatokat, amelyek értelmében több településen használhatták volna anyanyelvüket a magyarok a közigazgatásban. Korodi Attila parlamenti képviselő szerint elfogadhatatlan, hogy a román politikai pártok egy ilyen fontos kérdésben nem voltak hajlandók politikai vitát folytatni.
2017. október 05., 19:292017. október 05., 19:29
Mint ismert, alsóházként nagy többséggel elutasította szerdán a képviselőház az RMDSZ által a 2001/215-ös közigazgatási törvényhez benyújtott módosítást, amelynek nyomán a jelenlegi 20 helyett az is elég lenne a hivatalos anyanyelvhasználathoz a nemzeti kisebbségek tagjai számára, ha egy település lakosságának csupán 10 százalékát teszik ki.
– ismertette csütörtöki csíkszeredai sajtótájékoztatóján Korodi Attila csíki parlamenti képviselő.
A javaslatot a bizottságban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) javaslatára az RMDSZ-en kívül az összes párt képviselői elutasították, beleértve a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Pártot (PSD) is, amellyel az RMDSZ parlamenti támogatási megállapodást kötött.
Az utóbbi időben egyre magyarellenesebb retorikát alkalmazó liberális párti PNL honatyák tapssal fogadták azt, hogy a bizottsági tagok érdemi vita nélkül, teljes egészében elvetették a módosításokat.
„Leszámítva az RMDSZ frakciót, négy parlamenti képviselő tartózkodott a szavazáson ebben a kérdésben, és mindössze egy képviselő szavazta meg a törvénytervezetünket. Azt sérelmezzük a román pártokkal kapcsolatosan – attól függetlenül, hogy ellenzékben vagy kormányoldalon vannak –, hogy egy ilyen fontos kérdésben, mint az anyanyelvhasználat a közigazgatási rendszerben, nem voltak hajlandók politikai vitát folytatni. Egyszerűen úgy álltak ehhez a kérdéshez, hogy számukra ez a téma sértő. A kérdés megfogalmazásakor kiindulási pontként a 2012-ben az Európa Tanács miniszteri bizottsága által Romániának megfogalmazott egyértelmű javaslatokat vettük figyelembe. Ez azért fontos, mert Románia folyamatosan azzal kérkedik és büszkélkedik, hogy mintaértékű kisebbségi politikája van, és ezért nem hajlandó új törvényi vitákba bekapcsolódni. Ezzel szemben a makedón kisebbséget képviselő Mariana Venera Popescu képviselő például azt állította, hogy a törvénytervezetünk alkotmányellenes, ez pedig egyszerűen eszement. Úgy gondoljuk, hogy ezt a fajta merev retorikát el kell ítélni, és mindent meg fogunk tenni azért, hogy egyértelművé tegyük: Románia nem mondhatja el magáról, hogy példaképűen jár el a kisebbségi ügyekben. Számunkra elfogadhatatlan, hogy valaki ne tárgyaljon ezekről a kérdésekről 2018 hajnalán” – hangsúlyozta Korodi.
Az ügyben egyébként döntő házként a szenátus mondja majd ki a végszót.
Ausztria pénteken jelezte, hogy kész feloldani a Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásával szembeni vétóját, és ezzel hosszú várakozás után elhárul az utolsó akadály a két kelet-európai ország előtt.
Az Országos Börtönigazgatóság pénteken közzétett adatai több mint 20.500 fogvatartott kérvényezte, hogy szavazhasson az elnökválasztás első fordulójában.
Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult mintegy 19 millió román állampolgárt, hogy megválasszák Románia elnökét.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.
A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
szóljon hozzá!