A Rektorok Országos Tanácsa (CNR) pénteken egyhangúlag elutasította az oktatási törvény tervezetét, és legalább két hónapos vitát kért, hogy egy stabilitást és előreláthatóságot teremtő jogszabályt lehessen kidolgozni.
2010. március 26., 20:032010. március 26., 20:03
2010. április 08., 22:072010. április 08., 22:07
Ecaterina Andronescu, a CNR elnöke szerint a rektorok egy határozatot dolgoztak ki, amelyet eljuttatnak az oktatási minisztériumhoz és minden más hatósághoz, és amelyben két hónapot kérnek, hogy munkacsoport alakuljon. Ennek feladata lenne kidolgozni egy felsőoktatási törvényt, de a közoktatás egyetemi oktatáshoz kapcsolódó részeihez is javaslatokat fogalmazna meg.
Andronescu szerint az új oktatási törvénytervezet megszünteti az egyetemi autonómiát, márpedig a felsőoktatás éppen annak köszönhetően fejlődött. „A szenátusnak kell döntenie a rektorról, mert az ismeri az akadémiai problémákat, nem a rendszeren kívüli személyek” – szögezte le Andronescu.
A Rektorok Országos Tanácsa pénteken másodszor ült össze, hogy az oktatási törvénytervezetről tárgyaljon,és hangsúlyozták: a tervezet alkotmányt és jelenleg érvényben levő törvényeket sért. Florian Popa, a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem rektora kifejtette: nem ért egyet a doktorátus szétválasztásával tudományos és szakmai doktorátussá. Bírálta ugyanakkor a felsőoktatási menedzser tisztség létrehozását is. Szerinte a szenátusnak kell megválasztania a rektort. Popa szerint az új törvény révén megszűnik az egyetemi autonómia. Szerinte az egyetemi tanárok 65 éves nyugdíjazási korhatára sem indokolt jelenleg. Mint mondta, a tervezetet újra kellene fogalmazni az egyetemek képviselőinek segítségével, hiszen a szöveget sem jogászok, sem filológusok nem tanulmányozták át. „Minden butaságot a reform jegyében hajtanak végre. Az hiszem ideje lenne olyan jogszabályt kidolgozni, amely valódi változást hoz az oktatásban, és minden érintettel tanácskoznak az ügyben” – szögezte le.
Iosif Urs, a Titu Maiorescu Egyetem rektora szerint új tervezetet kellene kidolgozni, mivel a jelenlegi a román tanügyi rendszert veszi semmibe. „Az egyetlen, ami még jó volt Romániában, az az oktatás volt” – vélekedett Urs.
Şerban Agache, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem rektor-helyettese szerint az új tervezet sérti az egyetemi autonómiát, főleg pénzügyi téren, így az egyetemek merevekké és motiválatlanokká válhatnak.
Elégedetlennek mutatkozott a tervezettel Gheorghe Roşca, a Bukaresti gazdaságtudományi Egyetem (ASE) rektora is. Szerinte új tervezetre lenne szükség, amely a haladás mellett a román oktatás hagyományaira is épülne.
Vasile Astărăstoae, a Iaşi-i egyetem rektora szerint a tervezete legalább 2-3 hónapig meg kell vitatni. „A törvény nem annyira rossz, de jóval rosszabb, mint amire számítottunk. A törvény által előírt autonómia nem elégséges. Az autonómia önkormányzást jelent” – szögezte le.
Corina Dumitrescu, a Dimitrie Cantemir Egyetem rektora szerint a két hetes közvita nem elégséges, ráadásul törvénytelen is, mert a jogszabályok szerint legkevesebb 30 napot kellene tartania.
A rektorok elmondták: csütörtök délután Daniel Funmeriu oktatási miniszternek is jelezték kifogásaikat a tanügyi törvénytervezettel kapcsolatban.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!