A nyugdíjrendszer jelenlegi formája fenntarthatatlanná válik, az átalakítás jelenthet megoldást

Növekedés várható. A következő 50 évben az idősek száma az összlakosságon belül várhatóan 18,7-ről 28,6 százalékra fog emelkedni •  Fotó: Haáz Vince

Növekedés várható. A következő 50 évben az idősek száma az összlakosságon belül várhatóan 18,7-ről 28,6 százalékra fog emelkedni

Fotó: Haáz Vince

Négy felnőttből legalább egy nyugdíjas Románia megyéinek túlnyomó többségében, csupán Ilfov és Iași megyében mérték valamivel 25 százalék alatt a nyugdíjba vonultak számarányát. Hargita megyében 30,51 százalékra, Maros megyében pedig 30,66 százalékra tehető a nyugdíjasok aránya a felnőtt lakosság körében. Noha a helyzet jelenleg sem ideális, becslések szerint a következő ötven évben még inkább felgyorsul a hazai lakosság elöregedési folyamata.

Iszlai Katalin

Oláh Eszter

2021. január 31., 12:022021. január 31., 12:02

Az erdélyi-partiumi-bánsági megyék közül jelenleg Temesben a legkisebb a nyugdíjasok aránya (26,48 százalék), amivel országos szinten az ötödik „legdolgosabb” megye, Beszterce-Naszód (27,65 százalék) pedig a kilencedik helyen áll – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján a Hotnews hírportál által végzett elemzésből.

A középmezőnyhöz tartozó Szatmár, Kovászna, Kolozs és Arad megyében szintén 30 százalék alatt van a felnőtt lakosság körében mért nyugdíjasok száma, ezt az értéket pedig néhány tized százalékkal haladják meg a Máramaros, Hargita, Bihar, Maros és Szeben megyében jegyzett adatok.

Hargita megyében pontosan 30,51 százalékra, Maros megyében pedig 30,66 százalékra tehető a nyugdíjasok aránya a felnőtt lakosság körében.

Ez az érték 31 százaléknál magasabb Krassó-Szörény megyében, a 32 százalék fölött álló Szilágy és Fehér megye pedig már az „alsóház” tagja. Brassó hátulról a negyedik a maga 33,31 százalékával. A 39,14 százalékkal sereghajtó Hunyad megye leszakadása csaknem hat százalékos az utolsó előtti Vâlcea megyéhez képest.

Demográfiai egyensúlyvesztés

Becslések szerint a következő ötven évben az idősek száma az összlakosságon belül várhatóan 18,7-ről 28,6 százalékra fog emelkedni, ezzel párhuzamosan pedig a fiatal lakosok száma 15,7 százalékról 14,8 százalékra csökken majd, azaz felgyorsul a romániai lakosság elöregedési folyamata. A távlati becslések szerint 2070-re 39 százalékos aránnyal Gorj és Vâlcea megyék számítanak majd a „legöregebbnek”. 2070-ben 100 fiatalra 189 időskorú lakos juthat.

A megyék szintjén az idős lakosság aránya 41,2 százalék (Gorj megyében) és 19,6 százalék (Vaslui megyében) között fog ingadozni az előrejelzések szerint. A várható élettartam, valamint a lakosság elöregedése révén a jövőben jelentős számbeli változásokra számíthatunk az idős lakosság körében. A „negyedik korcsoportba” és a „legidősebb idősek” – 80 év felettiek – csoportjába tartozók száma ugyanis nagymértékben fog növekedni.

Egyes becslések szerint 2070-re a 80 évnél idősebbek száma átlagosan 655 ezer fővel növekedhet, más számítások szerint azonban ez a 789 ezer fős értéket is elérheti.

Elemzők rámutatnak: a 65 évnél idősebb lakosok egy szociálisan érzékeny kategóriát alkotnak, ez a réteg ugyanis sajátosabb igényekkel rendelkezik a társadalom többi részéhez képest. Ahhoz, hogy az idős lakosok számára biztosítva legyen egy vállalható életszínvonal, több gazdasági, szociális és pszichológiai szempontnak kell megfelelni. A mutatók alapján az országban súlyos demográfiai egyensúlyvesztés van kilátásban, ami fölött nem lehet szemet hunyni, ha meg akarjuk előzni az időskorúnépesség-kilengés gazdaságra mért jövőbeni következményeit. Ezek ugyanis kihatással lesznek majd a munkaerőpiacra, a nyugdíjrendszerre, az egészségügyi és szociális szolgáltatásokra, valamint felboríthatják az állami költségvetés bevételek és kiadások közti egyensúlyát, de hatással lesznek az egyszerű háztartásokra is.

Szerteágazó okok

Ezt Szabó Árpád közgazdász is megerősítette, mint mondta, az egyensúlyvesztésnek számos kedvezőtlen következménye lehet, ahogy annak is szerteágazó okai vannak, hogy miért került az ország ebbe a helyzetbe. A szakember elsőként arról beszélt, hogy

amikor megállapították a jelenleg érvényben lévő nyugdíjkorhatárokat, jóval alacsonyabb volt a várható élettartam, sokan még azelőtt elhunytak, hogy nyugdíjba vonulhattak volna, mások pedig jóval kevesebb ideig élvezhették a nyugdíjas éveket, mint manapság.

Az orvostudomány fejlődésének és egyéb tényezőknek köszönhetően mára jelentősen kitolódott a várható élettartam, a nyugdíjkorhatár azonban változatlan maradt. Egyre több személynek egyre több ideig kell a nyugdíjakat biztosítani, miközben a munkavállalók száma folyamatosan csökken, ez a rendszer pedig hosszútávon fenntarthatatlan. Hozzátette: az is fontos szempont, hogy összefüggéseket mutattak ki az anyagi jólét és a gyermekvállalási hajlandóság között, és érdekes módon minél magasabb valahol az életszínvonal, annál kevesebb gyermeket vállalnak a családok. „Azokban az országokban, ahol megemelkedett az életszínvonal, lecsökkent a születésszám, és emiatt nincsenek fiatalok, akik a jövőben munkát vállaljanak és eltartsák az idősebb generációt. Noha mi nem úgy érezzük, Románia is ezek az országok közé tartozik, a világstatisztikákban tavalyelőtt lépett elő a felső-közép kategóriából a gazdag országokéba” – mutatott rá Szabó Árpád.

Változásra lenne szükség

A szakember a továbbiakban arra is kitért, hogy a fejlett nyugati országokban teljesen másként működik a nyugdíjrendszer: a nyugdíjjárulék, amit az emberek befizetnek, egy biztosítótársasághoz kerül, akik államkötvényekbe és hasonlókba fektetik a pénzt. Ezek az összegek gyűlnek, kamatoznak, és amikor valaki nyugdíjba vonul, tulajdonképpen a kamatokból kap időskori juttatást.

Ezzel szemben a volt szocialista országokban állami nyugdíjrendszer van, tehát amit az aktív munkavállalók befizetnek nyugdíjjáradékként, azt azonnal kiosztják a nyugdíjasok között. Ez a rendszer viszont fenntarthatatlan, a születések számának csökkenése mellett azért is, mert Románia az egyik legtöbb külföldi vendégmunkást adó ország.

Nagyon sokan vállaltak külföldön munkát, és sokan ott is maradtak, a gyerekeik ott járnak iskolába, ott fizetik a különböző járulékokat.

Elöregedés: négy felnőttből legalább egy nyugdíjas Erdélyben •  Fotó: Pixabay Galéria

Elöregedés: négy felnőttből legalább egy nyugdíjas Erdélyben

Fotó: Pixabay

„Ezek a problémák egyre nagyobbak lesznek, a kormányok úgy fogják őket maguk előtt görgetni, mint egy hógolyót, amely évről évre egyre nagyobb lesz. Megoldást a nyugdíjkorhatár megemelése, és a nyugdíjrendszer átalakítása, a befizetett összegek pénzügyi alapokba való fektetése jelenthetne, de ezt nem merik meglépni, mivel ezek politikai szempontból rendkívül népszerűtlen intézkedések lennének, és közfelháborodást váltanának ki” – hangsúlyozta a közgazdász.

Egyéb következmények

Az elemzésben előrevetített eltolódásnak továbbá a nyugdíjrendszer összeomlása mellett más gazdasági hatásai is lehetnek. Mint a szakember kifejtette: minél jobban elöregedik a lakosság, annál jobban átalakulnak a mindennapjaik, például a vásárlási szokásaik, igényeik.

Ez többek között a reklámszakma változását is maga után vonja, eltűnnek például a reklámokból a fiatal, esetenként hiányos öltözetű nők, és megjelennek helyettük a mosolygós nyugdíjasok.

Emellett, mivel az emberek az idő előrehaladtával is fiatalosak, egészségesek szeretnének maradni, jelentősen fel fog lendülni a kozmetikai ipar és a vitamin-, illetve táplálkozási kiegészítők piaca.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 12., kedd

Ekkora volt a legnagyobb értékű fekete pénteki rendelés

A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.

Ekkora volt a legnagyobb értékű fekete pénteki rendelés
2024. november 12., kedd

Ezek a termékek drágultak idén a legjobban

A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.

Ezek a termékek drágultak idén a legjobban
2024. november 12., kedd

Szeptemberben nőtt a nettó átlagkereslet Romániában

Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet.

Szeptemberben nőtt a nettó átlagkereslet Romániában
2024. november 11., hétfő

Két rekordot is elért a betétdíjas visszaváltási rendszer

Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért: 2,4 millió italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és a begyűjtési arány elérte a 82 százalékot – írja az Agerpres.

Két rekordot is elért a betétdíjas visszaváltási rendszer
2024. november 11., hétfő

Megvan, hogy ki lehet Potápi Árpád János utódja

Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a hirado.hu.

Megvan, hogy ki lehet Potápi Árpád János utódja
2024. november 11., hétfő

Kedd estig havazás várható a hegyekben

Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Kedd estig havazás várható a hegyekben
Kedd estig havazás várható a hegyekben
2024. november 11., hétfő

Kedd estig havazás várható a hegyekben

2024. november 11., hétfő

Megérkezett a tél a hegyekbe

A Prahova megyei Salvamont kéri a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.

Megérkezett a tél a hegyekbe
Megérkezett a tél a hegyekbe
2024. november 11., hétfő

Megérkezett a tél a hegyekbe

2024. november 11., hétfő

Földrengéssel indult a nap Kézdivásárhelytől nem túl messze

A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt hétfő reggel 7 óra 45 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengéssel indult a nap Kézdivásárhelytől nem túl messze
2024. november 09., szombat

Öt személy, köztük egy kisgyerek vesztette életét egy közúti balesetben

Súlyos, öt ember életét követelő közúti baleset történt szombaton a 2-es országúton, a Suceava megyei Grăniceşti településen.

Öt személy, köztük egy kisgyerek vesztette életét egy közúti balesetben
2024. november 09., szombat

Több mint 25 ezer lej volt a legnagyobb különnyugdíj októberben

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11.723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.

Több mint 25 ezer lej volt a legnagyobb különnyugdíj októberben
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!