Az állami katonai nyugdíjakról szóló törvényt kiegészítő jogszabályt a hét elején fogadta el a szenátus. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az állami katonai nyugdíjakról szóló törvényt kiegészítő jogszabályt a hét elején fogadta el döntő házként a szenátus – írja az Agerpres.
2024. november 07., 20:102024. november 07., 20:10
2024. november 07., 20:132024. november 07., 20:13
Az ombudsman azzal érvelt, hogy egy adott törvény alkalmazásakor felmerülő költségvetési kiadások jóváhagyása nem lehetséges a finanszírozási források meghatározása nélkül.
Beadványában emlékeztetett egy 2016-os alkotmánybírósági határozatra, amely szerint
A hatáskörükbe tartozik viszont annak ellenőrzése, hogy a jogalkotók meghatározták-e a törvényben az alkalmazásához szükséges finanszírozási forrásokat.
Az ombudsman érvelése szerint a vonatkozó jogszabályok értelmében egy törvénytervezet kezdeményezői kötelesek kimutatást kérni a kormánytól a jogszabály várható költségvetési vonzatáról.
Az állami katonai nyugdíjakról szóló törvényt kiegészítő tervezet esetében ez a határidő november 20-án járt volna le, ám a szenátus már jóval korábban, november 5-én elfogadta döntő házként a jogszabálytervezetet.
Az ombudsman szerint ezzel a jogalkotók megsértették az alkotmány 138-as cikkének 5-ik bekezdését.
A védelmi minisztérium egy percig sem fontolgatta a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetését – írta péntek este az X közösségimédia-platformra Angel Tîlvăr miniszter.
Elutasította pénteken a Központi Választási Iroda (BEC) a DREPT beadványát, amelyben a párt a parlamenti választások eredményének érvénytelenítését kérte.
A Központi Választási Iroda (BEC) pénteken a külföldi szavazóhelyiségekben már zajló szavazás azonnali leállításáról döntött, mert az alkotmánybíróság elrendelte a teljes elnökválasztási folyamat megismétlését.
Az új elnök megválasztásáig és beiktatásáig hivatalban marad Klaus Iohannis, Románia jelenlegi elnöke. Iohannis az alkotmánybíróság péntek délutáni döntésére reagált, amivel érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját.
Precedens nélküli döntést hozott pénteken az alkotmánybíróság, és az állami intézményeknek több információval kell szolgálniuk erről, hogy visszanyerjék az állampolgárok bizalmát – jelentette ki pénteken Kelemen Hunor.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi pénteken bírálta az alkotmánybíróság pénteki döntését, amellyel a testület érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét.
Marcel Ciolacu miniszterelnök megállapította, hogy az alkotmánybíróság döntése a teljes elnökválasztási folyamat megismétléséről az egyetlen igazságos megoldás. A PNL első alelnöke szerint ez a döntés „a legjobb hír a romániaiak számára.”
Az alkotmánybíróság pénteken egyhangú döntéssel érvénytelenítette az elnökválasztás teljes folyamatát – áll a hivatalos közleményében.
Romániai idő szerint pénteken 1 órakor kezdődik a külképviseleti szavazás az elnökválasztás második fordulójában; elsőként az új-zélandi Auckland városában kialakított szavazókörzetet nyitják meg.
Az alkotmánybírósághoz csütörtökön négy beadvány érkezett, amelyek aláírói az államelnök-választás első fordulója eredményének érvénytelenítését kérik – számol be az Agerpres.
szóljon hozzá!