Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Romániában 1,85 millió lakásra, vagyis az otthonok alig húsz százalékára kötötték meg a tulajdonosok a törvény által előírt kötelező biztosítást, ennek ellenére senkit sem bírságoltak meg a mulasztásért, mert a polgármesterek nem akarják magukra haragítani a szavazókat – írta kedden a Hotnews.ro hírportál.
2023. február 08., 13:512023. február 08., 13:51
Romániában 2010-ben vezették be a kötelező lakásbiztosítás (PAD) rendszerét. A 12 biztosítótársaság által létrehozott Országos Katasztrófavédelmi Alaphoz (PAID) befizetendő, szilárd építőanyagú lakásért évi 20 eurós, vályogházakért évi 10 eurós biztosítást három természeti csapás – árvíz, földcsuszamlás és földrengés – által okozott károk megtérítésére lehet felhasználni, de a kártérítés összege nem haladja meg a 20 ezer (vályogházak esetében 10 ezer) eurót.
A PAID adatai szerint a romániai kötelező lakásbiztosítások 75 százalékát városi lakásokra kötötték meg, csaknem kétharmaduk pedig Erdélyből, Bukarestből és Munténiából származik, míg a moldvai országrész a PAD-biztosítások alig 11 százalékát, Olténia pedig alig 5,8 százalékát mondhatja magáénak.
A témával szintén foglalkozó StudiiFinanciare.ro gazdasági portál szerint az európai földrészen csak Törökországban és – a földrengések által ugyancsak veszélyeztetett – Romániában tették kötelezővé a természeti csapások elleni lakásbiztosítást, Törökország azonban pénzügyi szempontól „védettebb”, hiszen ott a lakások legalább felét bebiztosították, a romániai 20 százalékhoz képest.
A lap egy friss közvélemény-kutatás adatait ismertetve hozzáteszi: Romániában a lakosság 28 százaléka készített elő magának földrengés esetére „túlélő-csomagot”, annak ellenére, hogy a lakását fenyegető veszélyforrások között a megkérdezettek 50 százaléka második helyen jelölte meg a földrengést, míg 55 százalékuk tűzvésztől, 35 százalékuk pusztító vihartól, 27 százalékuk robbanástól, 24 százalékuk árvíztől, 20 százalékuk betöréstől és 14 százalékuk földcsuszamlástól félti lakását.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Nyolcvankét éves korában meghalt Károlyi Béla legendás tornaedző – közölte szombaton az AFP az az Amerikai Egyesült Államok Tornász Szövetségének tájékoztatása alapján.
A reggeli légitámadás során ellenséges rakéták és drónok roncsai hullottak lakatlan területre a Munkács és Rahó közelében fekvő erdőkben – közölte Facebook-oldalán Miroszlav Bileckij kárpátaljai kormányzó.
Felmelegedés következik jövő héttől, a legmagasabb hőmérsékleti értékek napközben a 17 fokot is elérhetik – nyilatkozta a Digi 24-nek Alina Șerban meteorológus, az Országos Meteorológiai Igazgatóság munkatársa. Csütörtöktől azonban lehűlés várható.
Az RMDSZ szeretne a parlamenti többséghez tartozni, feltéve, hogy abban a többségben nem szerepel a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szombaton.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Marcel Ciolacu miniszterelnök péntek este nyilvánosságra hozta az ukrán hatóságoktól kapott dokumentumot arról, hogy miért nem engedik be Ukrajnába George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
szóljon hozzá!