Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Az önkormányzatoknak, de a háziorvosoknak és a dietetikusoknak is fontos szerepe lesz a cukorbetegség kialakulásának megelőzésében, mindenki feladata tételesen szerepelni fog abban az országos stratégiában, amit a nemrég elfogadott törvény alapján dolgoznak ki. A részletekről Vass Levente Maros megyei parlamenti képviselővel beszélgettünk, aki az egyik kezdeményezője a diabétesztörvénynek.
2020. november 19., 16:062020. november 19., 16:06
Múlt héten kihirdette az államelnök a cukorbetegség időbeni kiszűrésére és felismerésére kidolgozott törvényt, amit László Attila Kolozs megyei RMDSZ-es szenátor és Vass Levente Maros megyei parlamenti képviselő dolgozott ki.
Vass Levente a Székelyhonnak elmondta, hogy fontos a cukorbetegség megelőzéséről szóló törvény, hiszen jelenleg a betegségben szenvedők mintegy 40 százalékát ismeri az egészségügyi rendszer, hatvan százalékuk nem kerül diagnosztizálásra. Ezt azt jelenti, hogy
Ezt az adatot súlyosbítja, hogy az ismert betegek 70 százaléka esetében a szívérrendszeri-, neurológiai-, vagy látásproblémák diagnosztizálásakor derül ki, hogy cukorbetegség is van a háttérben. De a kutatások arról beszélnek, hogy a cukorbetegség 25 százalékkal növeli a daganatos betegségek kialakulásának lehetőségét is. „Most, amikor mindenki otthonról dolgozik, a tanárok és gyermekek is nagyon sok időt töltenek a számítógép előtt, szinte teljesen hiányzik testmozgás, oda kell figyelni a táplálkozásra és a mozgásra, mert az ülő életmód életmód hajlamosabbá teszi a gyermekeket is a cukorbetegségre” – hívta fel a figyelmet Vass Levente.
A törvényt azt a célt szolgálja, hogy megfelelő motivációs eszközökkel tudják megelőzni, mihamarabb kiszűrni és pontosan kezelni a cukorbetegséget.
Például a megelőzésre jóváhagyott összeg 15 százalékát a diabétesz szűrésére és kezelésére kell fordítani. Eddig nem volt leosztva ez így tételesen. A szakmai szervezetek 25 százalékot kértek, de mivel vannak más betegségek is, ezt 15 százalékra mérsékeltük. A törvény alapján az oktatási, az egészségügyi, a sportminisztérium a polgármesteri hivatalokkal közösen hat hónapon belül ki kell dolgozza a diabétesz országos stratégiát, ami leszögezi, hogy kinek milyen fontos szerepe van a betegség megelőzésében, felfedezésében” – részletezte a képviselő.
Fotó: Haáz Vince
Mint Vass Levente elmondta, a törvény lehetőséget biztosít a megelőző tevékenységet végző civil szervezeteknek költségvetési források igénylésére. De azon cégek, amelyek a diabétesz megelőzésére, kezelésre fordítanak pénzt, leírhatják majd költségként ezt az összeget.
2024-ben osztályozni fogják a polgármesteri hivatalokat, aszerint, hogy mit tettek a diabétesz megelőzéséért, az egészséges életmód népszerűsítésért. A törvény rendelkezik arról is, hogy ha egy iskolában ebédet rendelnek, készítenek, akkor az önkormányzatnak dietetikust kell alkalmaznia, aki összeállítja a menüt, hogy az megfelelő minőségű és mennyiségű tápanyagokat tartalmazzon. Szintén ő tud majd a szülőknek és gyermekeknek tanácsokat adni az elhízás elkerülése érdekében.
Az egészségügyi szakpolitikus elmondta, a törvény megszabja, hogy az egészségbiztosítási pénztár anyagilag kell ösztönözze a háziorvosokat arra, hogy kellő időt töltsenek a betegekkel, alaposan kikérdezve őket életvitelükről, panaszaikról, így hozzájárulva a diabétesz felfedezéséhez, az erre hajlamosító szokások kiküszöböléséhez.
„Ha a háziorvos 5-10 perccel többet tölt egy-egy betegével, elmagyarázza neki, hogy mire figyeljen oda, hogy megelőzze a cukorbetegséget, vagy ha az már kialakult, akkor hogyan lehet együtt élni vele, akkor a beteg jobban megérti a problémát, és gyorsabban is gyógyul” – mutatott rá Vass Levente. Szerinte ha az elkövetkező 4 évben a törvényben foglaltak 25 százalékát megvalósítják, akkor elégedettek lehetünk, ismerve a román egészségügyi rendszert.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!