Fotó: Dénes Ida
Angolként megtanult magyarul és cigányul, hogy a legarchaikusabb roma népcsoport életét kutathassa. Michael Stewart résztvevő megfigyelésének eredménye, a Daltestvérek című könyv nemrég jelent meg román nyelven is Vremea romilor címen. Az antropológussal választásairól, korszakokról és kulturális különbségekről beszélgettünk.
2014. április 17., 11:392014. április 17., 11:39
– A cigányok jelentik egyik fő kutatási témáját. Ön találta meg őket, vagy a cigányok találták meg önt?
– Én találtam meg őket. Még egyetemista voltam Angliában, amikor egy nyári munka keretében cigányokkal kezdtem foglalkozni egy londoni cigánytelepen. Mondhatni a véletlen műve volt a találkozás. A későbbi tervem pedig az volt, hogy Madagaszkáron kutatok egy olyan kicsiny part menti népességet, amely 1947-ben forradalmat robbantott ki a francia kolonialista rezsim ellen, az érdekelt, hogy mi tette ezt a népcsoportot képessé erre. Időközben találkoztam azonban egy magyar nővel, aki a feleségem lett. Gyermekünk született, és nem költöztünk Madagaszkárra, Magyarországon kellett érdekes témát keresnem. Így esett a választás a cigányokra, nekem ők tűntek Magyarország legérdekesebb lakóinak: a romani nyelven beszélő cigányok, vagyis az oláhcigányok (az oláhcigányok roma nyelven beszélnek, nem románul. Magyarországon románul a beás cigányok kommunikálnak, míg a magyar nyelvet beszélők a romungrók – szerk. megj.).
– Tizenöt hónapon át élt egy oláhcigány közösségben. Hogyan sikerült elfogadtatnia magát?
– Nem igazán úgy mutattam be magam, mint egy társadalomtudományokkal foglalkozó kutatót. Általában azt mondtam, hogy a nyelvet tanulni érkeztem, a megszerzett tudással pedig majd visszamegyek Angliába, ahol mesélek az életmódjukról. Nem használtam a „kutató” szót, attól tartva, hogy ezt csak a rendőrségen hallhatták korábban. Nagyjából tudták, hogy mit is csinálok, mert látták, hogy jegyzetelek, hogy megfigyelem az életük különböző aspektusait. Nem volt könnyű, de amikor megjelent magyarul a könyvem, tetszett nekik. Olyan közösségben éltem, amelynek saját értékrendje, mértéke van. Nagyon másak, mint a magyar cigányok, akik magyarul beszélnek, ezért sok szempontból közelebb állnak a magyarokhoz. Mivel közösségnek saját kulturális értékei és terei vannak, elég nagyot kellett „hátralépnem” a „normális életből”, hogy a közösség tagjává válhassak. Ez jóval nehezebb, mint kutatóként elfogadtatni magam.
A teljes interjú az Erdélyi Napló április 17-én megjelent 15. lapszámában olvasható.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!