Zakariás Éva gyógytornász csíkszeredai tornatermében kerestük fel kedden Miklós Edit alpesi sízőt, aki január 15-én súlyos sérülést szenvedett Ausztriában, az Altenmarkt-Zauchenseeben rendezett világkupa lesikló versenyt megelőző hivatalos edzésen.
2017. február 08., 12:352017. február 08., 12:35
A magyar színekben versenyző csíki sízőlánynak egy jobb kanyarban szétcsúszott a lába, majd nagyot esett, egyik léce ráadásul nem oldott ki, és a havon csúszva nekisodródott egy kapunak is. Mentőhelikopterrel a pongaui kórházba szállították, ahol kiderült, hogy szalagszakadást, csonttörést, valamint porcsérülést szenvedett. Innen az Innsbruck melletti magánklinikára vitték, ahol az a térdspecialista végezte el az operációt, aki korábban már műtötte Miklós Editet. A rehabilitációs időszak várhatóan hat hónapig tart majd.
– Hogy halad a rekuperáció, hogyan dolgozta fel mentálisan például azt, hogy nem lehet ott svájci St. Moritzban zajló alpesisí-világbajnokságon?
– Jól haladok, napról napra jobban érzem magam. Vannak jobb és kevésbé jobb napjaim. Rossz érzés, hogy nem vagyok ott a vébén, de hiába szomorkodom, nekem most az a feladatom, hogy meggyógyuljak, és az olimpiára készüljek. A jobb lábamat még kell védenem, de a bal lábamat már terhelhetem és teljes mértékben hajlíthatom. Kerékpározni már tudok, szobabiciklire ráülhetek, de utcán, rendes kerékpárra mikor ülhetek, azt a szakember fogja megmondani. Jövő héten kell kimenjek Ausztriába ellenőrzésre.
– Számít az, hogy itthon, Csíkszeredában zajlik a rekuperáció, a gyógytorna?
– Igen, számít. Zakariás Évával dolgoztunk már együtt több baleset után, itt van a családom, rengeteget tudnak segíteni.
– A nagy szerencsétlenségben szerencse, hogy egy híres orvos műthette meg.
– Már ismertem ezt a szakembert, műtött már, lábamat és a kézujjamat is operálta. Tudtam, hogy bármikor valami történni fog, hozzá megyek vissza. Egy profi klinika, helikoptert intéztek, egyik kórházból átszállítottak a másikba. Vasárnap délelőtt történt a baleset, és este már meg is műtöttek.
– Sokan mellé álltak a baleset után, gyógyulást kívántak. Itthon is, külföldön is rengetegen szorítanak Miklós Editnek. Hogyan értékeli mindezt?
– Akik mellettem voltak eddig, ezután is mellettem lesznek, a barátaimban nem csalódtam. A magyar szakszövetségtől pedig a főtitkár Kapitány Ildikó végig mellettem volt a műtét alatt, és ezt követően két napig ő ápolt. Az embereknek dráma kell, az ilyen eseményeket sokkal többen követik, nagy volt a médiaérdeklődés a baleset kapcsán.
– Számos világversenyen végzett az élmezőnyben, ifivébén negyedik, világkupán bronzérmes, olimpián hetedik helyezést ért el. Kik voltak eddigi szép karrierje során azok az edzők, akik nélkül nem juthatott volna el idáig?
– Kezdőként, gyermekként Szabó Mária és Bíró Tibor voltak az edzőim, később hosszú ideig Bónis Ferenccel készültem, vele jártunk versenyekre, ő volt a „második” apám, amíg itthon voltam, klubom, a Csíkszeredai Sportklub kiállt értem. 2011-től a magyar színeket képviselem, az ezt követően elért eredményeim a magyar síszövetség hathatós támogatása nélkül nem valósulhattak volna meg. És természetesen a szüleim, a családom, akik akár a román, akár magyar színekben versenyeztem, mindig támaszt jelentettek. A felkészülésben mindig fontos szerepet töltött be az Ausztriában élő Zakariás Zsolt, az erőnléti edzőm. Ő a legrégebbi edzőm, a technikai edzők változtak, de vele nagyon rég dolgozunk. Most is szinte naponta beszélünk, a mostani munka még nem az ő területe, de bízom benne, hogy 2–3 hónap múlva elkezdhetjük a közös munkát, az erőnléti felkészülést a következő idényre.
– Egy év múlva olimpia lesz Pjongcsangban. Ismeri a pályát?
– Nem ismerem, nem jártam Dél-Koreába. Márciusban lett volna ott egy verseny, de sajnos ez is kimarad. Kapok majd felvételt a pályáról, és mentálisan fogok készülni belőle. Pjongcsangba azért utazom, hogy olimpiai aranyérmet nyerjek. Ha márciusig annyira halad a felépülésem, szinte biztos, hogy jövő februárra újra százszázalékosan tudok majd versenyezni. Plusznyomást nem érzek, viszont kételkednek az emberek abban, hogy elérhetem ezt a célomat. Az eddig kitűzött céljaim megvalósítását az emberek nagy többsége kétségbe vonta, de én megcsináltam, amit kimondtam. Amikor jó olimpiai szereplésről vagy világkupa-dobogóról beszéltem, akkor is kételkedtek, de én megcsináltam. Amit kitűzök magamnak célul, azt 99 százalékban meg is valósítom.
Szibériában, Krasznojarszkban elkezdődött a sítájfutók 22. világbajnoksága. A megmérettetést a 2019-es téli Universiádé főpróbájának is tekintik a szervezők.
Iskoláskorú gyermekek álltak rajthoz a Gyergyói Sportegylet által szervezett alpesi sí versenyen a Bucsinon.
Közzétették a román ifjúsági alpesisí-bajnokság második versenyszámának, az óriásműlesiklásnak eredményeit. A Bucegi-hegység Prahova-völgyi részén, az azugai Cazacu-pályán megtartott versenyen újra jól szerepelt a csíkszeredai Tóth Krisztina.
Harmincnegyedik alkalommal rendezték meg vasárnap a Pro Familia családi síversenyt. A Madarasi Hargitán ragyogó időben húsz család hetvenhárom versenyzője állt rajthoz.
Újabb bajnoki címet szereztek a csíkszeredai Tóth lányok alpesi síben. Egy héttel ezelőtt arról számoltunk be, hogy Tóth Krisztina felállhatott a dobogó tetejére a 18 év alattiak műlesiklásában is.
Kiváló eredményeket értek el – ismét – a Gyergyói ISK sífutói. A Predeálon megrendezett ifjúsági országos bajnokságon szombaton és vasárnap újabb három aranyat, három ezüstöt és egy bronzot tettek a korábbi kollekciójuk mellé.
Jó és nagyon jó – így értékeli Jánosi Béla, a Gyergyószentmikósi ISK vezetője a sífutók ifjúsági bajnokságának első két napján elért eredményeket. A gyergyóiak három aranyat, két ezüstöt, egy bronzot és több dobogóhoz közeli helyezést értek el.
A Bucegi-hegység Prahova-völgyi részén, az azugai Cazacu-pályán tartották meg a román ifjúsági alpesisí-bajnokság első versenyszámát, a műlesiklást.
Nyolc éremmel tértek haza a Gyergyószentmiklósi ISK alpesi sízői az ifjúsági és felnőtt országos bajnokságról. Az Azugán megrendezett viadal egyedüli szépséghibája, hogy arany nem került a kollekcióba, de így is szépen csillog a gyűjtemény.
Összesen 11 aranyérmet és még számos további dobogós helyezést értek el a Gyergyószentmiklósi ISK sífutói a hétvégén lezajlott országos versenyen, melyen a csíkszeredai sportolók is ügyeskedtek.
szóljon hozzá!