Négy évvel ezelőtt román, idén pedig már magyar színekben indul a csíkszeredai Miklós Edit alpesi síző a téli olimpián. Miklós már többször végzett pontszerző helyen a világkupa-versenyeken, Szocsiban is hasonló bravúrt szeretne véghezvinni.
2014. február 04., 09:572014. február 04., 09:57
2014. február 04., 10:462014. február 04., 10:46
Miklós Edit sorrendben a hatodik csíkszeredai alpesi síző, aki ötkarikás játékon indulhat. Előtte Balázs Zsolt (1984, Szarajevo), Kristály Péter (1992, Albertville), Bónis Attila (1992, Albertville és 1994, Lillehammer), Bónis Annamária (1994, Lillehammer) és Zárug Mária (1994, Lillehammer) vett részt olimpián, edzőként pedig Balázs Zsolt és Bónis Ferenc irányított csapatot az ötkarikás játékokon. A második olimpiájára készülő Miklós Editet kérdeztük.
– Hosszú út vezetett az olimpiáig? Kivel kezdte a sízést, kik voltak az évek során az edzői, melyek voltak fontosabb hazai és nemzetközi eredményei?
– Szabó Mária és Biró Tibor voltak gyerekkoromban az edzőim, majd hosszú ideig Bónis Ferenccel készültem. Vele kezdtem külföldre járni edzeni és versenyezni. 2006-tól osztrák edzőm lett, akivel hat évet dolgoztunk együtt, abban az időben ifj. Biró Tibor volt a segédedző. Most egy másik osztrák edzővel, Thöni Dietmarral készülök, segédedzőm és szervizemberem Stark Márton. Az erőnléti edzőm Zakariás Zsolt. A csíki származású, Ausztriában élő szaktekintély egyébként már több éve segíti pályafutásomat. Az ifjúsági világbajnokságon 5. és 6. lettem lesiklásban, a felnőtt világbajnokságon pedig a 18. hely volt a legjobb helyezésem. Világkupa-versenyeken többször benne voltam az első harmincban. Legjobb világkupás eredményemet idén Val d\'Isere-ben értem el, ahol 12. lettem.
– Nem ez az első olimpiája. Hogyan emlékezik vissza az előzőre?
– Az előző olimpián még Romániát képviseltem, de az első versenyszámban elestem és lesérültem, így nem tudtam többet rajthoz állni. Sajnos, csak mankós élményeim vannak Vancouverből.
– Hol és mennyit készült a szocsi olimpiára, kik fizették a felkészülést, kitől kapta a legtöbb támogatást?
– A magyar síszövetség támogatja felkészülésemet. Az év nagy részét Ausztriában töltöttem, nyáron Csíkszeredában, illetve Svájcban edzettünk.
– A gyors számokban indul. Mennyire ismeri a szocsi pályát, mire kell figyeljenek a tévénézők az alpesi-síversenyeken? Milyen érzés 100 km/óra feletti sebességgel száguldani?
– Már síztem ezen a pályán, volt ott világkupa-versenyünk. Néha nem is érezzük, hogy milyen gyorsan csúszunk, már megszoktuk a sebességet. Nagyon oda kell figyelni, mert egy apró egyensúlyvesztés ennél a sebességnél nagy bajt okozhat.
– Jól ismeri a világ legjobb sízőit. Kik a szocsi olimpia női alpesi-síversenyének éremvárományosai, kiket lát a dobogón? Miklós Edit milyen helyezéssel lenne elégedett az olimpián?
– Olimpiai bajnoknak születni kell. Az is lehet, hogy olyan valaki fog nyerni, akire senki nem gondol. A célom a pontszerzés, az első hat közé becsúszni!
– Sok sikert, olvasóink nevében is: hajrá, Edit!
szóljon hozzá!