A Roseal Sport Klub, a Székelyudvarhely FC és az Iskolás Sport Klub közös szervezésében szeptemberben és októberben másfél hónapos rendezvénysorozattal ünnepelik az idén 90 évet töltő székelyudvarhelyi nagypályás labdarúgást.
2011. szeptember 06., 17:432011. szeptember 06., 17:43
2011. szeptember 06., 19:112011. szeptember 06., 19:11
Széll Károly és Bokor György, az udvarhelyi labdarúgás korábbi meghatározó játékosai
Székelyudvarhelyen az első, hivatalosan is jegyzett mérkőzést kilencven évvel ezelőtt, 1921. június 19-én rendezték. Az akkori székelyudvarhelyi Hargita Testedző Egyesület (HTE) a Székelykeresztúri Atlétika Club csapatát fogadta és győzte le 3–0 arányban. Az első focilabda még korábban, pontosabban 1910-ben került a városba, akkor ifjú Papp Zakor Endre Aradról hazatérve hozta magával az első igazi, bőrből készült labdát. A második világháború előtt a székelyudvarhelyi nagypályás labdarúgást két csapat képviselte a Brassó körzeti bajnokságban, hiszen a HTE mellett 1928-ban megalakult az Udvarhelyi Munkás Testedző Egylet (UMTE) is. 1930-ban a két csapat a körzeti bajnokság dobogóján végzett, a HTE második, az UMTE harmadik lett. A világháború után a HTE és az UMTE egyesült UMTE néven, a csapat pedig a C osztály VIII. csoportjának ötödik helyén végzett. Ezután újraszervezték a bajnokságot, az udvarhelyi csapat a tartományi, illetve körzeti bajnokságban szerepelt, utóbbit meg is nyerte.
Az UMTE 1951-ben felvette az Akarat nevet, a szövetkezetek országos bajnokságában bronz-, majd aranyérmet nyert. 1959-ben az Akaratot Fásokra nevezték át, amely 1962. júliusában 3–2-re legyőzte a román ifjúsági válogatottat, a góllövők Gergely, Fehér és Széll voltak. Az 1964–65-ös évadban Készruhagyár néven a tartományi bajnokságban a második helyen végzett a Fások. Egy évvel később is ezüstérmes lett a csapat, míg a Románia Kupában nagyon jól szerepelt, kiejtve a Dicsőszentmártoni Egyesülést, majd a Kémiát, a Marosvásárhelyi Medicinát és a B osztályú Kolozsvári CFR-t. Végül az A osztályos Jiul állította meg a csapatot, igaz, a petrozsényi együttes zöldasztalnál szerezte meg a továbbjutást.
Az 1967–68-as szezonban a Fások csapata megnyerte a tartományi bajnokságot, és bejutott a C osztály VIII. csoportjába, ahol egymást követő két évben a negyedik helyen végzett. 1971–72-ben a Textil nevet felvevő székelyudvarhelyi csapat a harmadosztály második helyén végzett, majd a román labdarúgás átszervezése után bejutott a B osztályba. A B osztályt ősszel még a 10. helyen zárták, az évad végén azonban búcsúzniuk kellett a másodosztálytól. Ezután Haladásnak keresztelték át a csapatot, mely a harmadosztályban rendre az élmezőnyben végzett, többször is közel állt a feljutáshoz, hiszen négy alkalommal is második lett. 1983-ban a Haladás kiesett a C osztályból, de egy év múlva megint visszajutott, majd a negyedik helyen végzett.
1985. július 13-án a Mircea Lucescu vezette román labdarúgó-válogatott is tiszteletét tette a sétatéri stadionban egy barátságos mérkőzésen, az eredmény 5–0 lett. Egy évvel később, miután a csapat negyedik lett a C osztályban, a Bajnokcsapatok Európa Kupáját (BEK) elhódító Bukaresti Steaua vendégeskedett Székelyudvarhelyen. A találkozóra több mint ötezer székelyudvarhelyi zsúfolódott be a stadionba, ahol óriási meglepetésre a házigazdák Bodoni Sándor (2), Mihály Imre és Szávuly Attila góljaival 4–2-re legyőzték a BEK-győztest.
A rendszerváltásig minden évben az egy osztállyal feljebb jutás volt a cél, ez azonban nem sikerült, rendre második-harmadik helyeket szerzett a csapat a bajnokságok végén. 1990-ben a Hargita nevet kapta az együttes, és a C osztály III. csoportjának harmadik helyén végzett, majd egy évvel később a negyedik lett. Ezután a Román Labdarúgó Szövetség átszervezte a bajnokságot, létrehoztak egy nemzeti osztályt, a második vonalat A osztálynak nevezték, míg a harmadik liga lett a B osztály. A Hargita csoportjának negyedik helyén végezve bekerült a B osztályba 1992 tavaszán. Négy év múlva az RLSZ visszatért az eredeti kiíráshoz, az udvarhelyi futballcsapat ismét C-osztályos lett, és itt folytatta bajnoki szereplését.
1997-ben megalakult a Budvár FC, amely hamarosan a város első számú csapata lett: benevezett a megyei bajnokságba, az első idény végén megnyerte azt, majd a C osztályba jutást is kiharcolta a selejtező mérkőzésen. Ennek az idénynek a végén a Hargita búcsút mondott a harmadosztálynak, jobb képességű játékosai pedig a Budvár FC-nél kötöttek ki. A Budvár FC összesen hat idényt játszott a C osztályban, 2004 nyarán búcsúzott a harmadik vonaltól. A megyei bajnokságot megnyerő, majd a C osztályba visszajutó Roseal SK egy évet, a 2005–06-os idényt töltötte a harmadosztályban, majd kiesett.
2009-ig kellett várni, hogy megint harmadosztályú csapat legyen a városban, a Székelyudvarhely FC két évet töltött a 3. Ligában. Első évében két ponttal lemaradva a dobogótól a hatodik helyen végzett, míg az előző bajnokságban búcsúzott a harmadosztálytól. Az SZFC anyagi és játékosgondok miatt idén nem indult még a megyei bajnokságban sem. Jelenleg a Roseal SK a 4. Ligában képviseli Székelyudvarhelyt a felnőtt nagypályás labdarúgásban.
Szeptemberben és októberben több rendezvénnyel ünneplik a városban a kilencvenéves labdarúgást. Idős, korábbi labdarúgók elevenítik fel a múltat az újságban, rádióban és tévében, a velük készült interjúkat oldalunkon is elolvashatják. Az iskolakezdés után ifjúsági labdarúgó-bajnokságot rendeznek a különböző korkategóriáknak, majd szeptember 20-ától a városi felnőttcsapatok részvételével labdarúgótornát tartanak. A rendezvénysorozat záróakkordjaként tisztelegnek az 1921-es mérkőzés előtt, összecsap Székelyudvarhely és Székelykeresztúr öregfiúcsapata.
szóljon hozzá!