Fotó: Kristó Róbert
Két megyét érintő emlékfutással tisztelgett az 1848–49-es szabadságharcban elesettek emléke előtt a sepsiszentgyörgyi Gáll Lajos Futókör. A háromszékiek hagyományos, március idusán zajló emlékfutása idén a Nyerges-tetőtől indult, és Tusnádfürdőn áthaladva Sepsiszentgyörgyön zárult.
2010. március 14., 23:132010. március 14., 23:13
2010. április 07., 20:312010. április 07., 20:31
Fotó: Kristó Róbert
Közel százan tisztelegtek a nyerges-tetői emlékmű előtt, ahol Csillag Ottó kozmási történelemtanár elszavalta Kányádi Sándor 1965-ben írt Nyerges-tető című versét, majd egy kevésbé ismert, a lázárfalvi Virág Péter bácsi által 1958-ban elmesélt, az 1849-es nyerges-tetői csatával kapcsolatos történést elevenített fel. Majd elindult az emlékfutás.
Kozmáson Bodó Dávid polgármester és számos érdeklődő fogadta a váltófutás tagjait, akik a polgármesteri hivatal előtti emlékműnél koszorúztak, majd meghallgatták a Kozmás történetéről szóló rövid ismertetőt. A kozmásiak kürtős kaláccsal, ásványvízzel és üdítőkkel fogadták a vendégeket.
Nagytusnádon népes küldöttség fogadta a váltófutást, itt a Borvízmúzeum melletti Szent Ferenc-szobornál volt közös koszorúzás, ezt követően pedig Raffain Endre polgármester és Ravasz József alpolgármester ismertette a település történetét. Az emlékfutás résztvevőit fánkkal és meleg teával kínálták meg, a nagytusnádi Imets Fülöp Jákó Általános Iskola 18 diákja pedig Kozmástól Tusnádfürdőig szaladt együtt a háromszéki csapattal.
Tusnádfürdőn hasonlóan lelkes fogadtatásban volt része a háromszéki csapatnak, Albert Tibor polgármester személyesen várta őket, együtt koszorúzták meg a turulmadaras emlékművet, majd teasüteménnyel, üdítőkkel, teával, kávéval vendégelték meg az atlétákat, és lelkükre kötötték, ha újabb hasonló emlékfutásra kerülne sor, ki ne hagyják Tusnádfürdőt.
Az emlékfutáson több csíki futó is részt vett, ketten egészen Sepsiszentgyörgyig futottak, a Szentimrei Torna Egyesület atlétái köré csoportosulók pedig Nagytusnádnál Verebes felé fordultak, és ez a lelkes kis csíki csapat Verebes, Csatószeg, Szentsimon, Szentimre és Szentkirály emlékműveinél helyezte el a kegyelet koszorúit.
Fotó: Kristó Róbert
A Csutak Tamás vezette Gáll Lajos Futókör tagjai egy olyan koszorút vittek végig, és 66 km megtétele után elhelyezték délután a sepsiszentgyörgyi Erzsébet-parkban álló ’48-as emlékműnél, mely a nap során érintett települések nevét örökíti meg. A háromszékiek számára óriási élményt jelentett az emlékfutás, az, hogy minden településen szép számban fogadták őket, minden polgármester személyesen részt vett a fogadtatáson. Kellemes meglepetés volt a népes dánfalvi küldöttség jelenléte – nyilatkozta Csutak Tamás. Gáll Lajos szülőfalujából többen részt vettek az emlékfutáson, Süket Jenő polgármester vezetésével számos tanár és diák volt jelen a múlt szombati eseményeken, a Nyerges-tetőtől Sepsiszentgyörgyig.
szóljon hozzá!