Rédai Botond

Rédai Botond

Többnyelvűség EU-módra

2010. szeptember 28., 12:472010. szeptember 28., 12:47

2010. szeptember 28., 17:522010. szeptember 28., 17:52

A kisebbségi nyelvek hivatalossá tétele az illető államok belső ügye. Ebbe az Európai Uniónak nincs, és nem is lehet beleszólása – fogalmazott kérdésemre Andrula Vasziliu, az Európai Bizottság oktatásügyért, kultúráért, többnyelvűségért és ifjúságpolitikáért felelős ciprusi biztosa. A brüsszeli sajtótájékoztatóra a Nyelvek Európa Napján (szeptember 26.) szervezett eseménysorozat alkalmával került sor.

Galéria
Az az igazság, valahol pont erre a kerülő, semmitmondó válaszra számítottam. Ám mégis, valahol pislákolt a remény bennem: lesz annyira merész a biztos, hogy állást foglal a kisebbségek ügyében. Ott tartózkodásom alatt ugyanis legalább tucatszor volt alkalmam hallani, hogy az EU tagállamaiban a többnyelvűséget szorgalmazza.

Merész gondolatom támadt ezzel kapcsolatban: miért ne lehetne a többnyelvűséget úgy is garantálni, hogy a kisebbségiek nyelvét az államok hivatalos nyelvévé nyilvánítsuk? Erre vonatkozó pozitív példa akad bőven. Miért nem szorgalmazhatná ezt is az unió azon államok esetében is, amelyek hallani sem akarnak erről? „Eszement” ötletemet tálalva a sajtótájékoztatón, a kollégák sűrű bólogatása mellett a biztos elegáns, ám határozott hárításával kellett szembesülnöm. És ekkor ismét tudatosult bennem az, amit már többször is volt alkalmunk tapasztalni: „őket” nem is érdekli a kisebbségiek sorsa.

Most már végképp úgy érzem, a nagyra becsült EU nem más, mint bizonyos érdekeket kiszolgáló gazdasági szervezet. Amely egyszerűen képtelen, vagy nem is akar megoldást keresni számos égető problémára. Amely csak akkor kapja fel a fejét, ha már ég a ház, és ilyenkor is kizárólag a tűzoltást alkalmazza. A parázs viszont ott izzik valahol az aljban, és bármikor lángra kaphat. Ez alkalom újból rávilágított: önállósulásunkért folytatott harcunkban csak, és kizárólag magunkra számíthatunk. Nagy kár, hiszen annyi jóval kecsegtetett a csatlakozás. Igaz, volt aki figyelmeztetett is, azokat a hangokat viszont elfojtottuk magunkban. Vajon jól tettük?

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.