Fancsali Attila
2010. október 21., 17:562010. október 21., 17:56
Épül a pálya, a zautópálya – szövegelhetne a magyarországi Belga Romániában. Ugyanúgy Görögországban is elnyomhatnák a dalukat. A különbség a két helyszín között azonban óriási.
„Nyaralásunkkor” kicsit számolgattam. Egy üveg sör a bárokban 2–2,5 euró. Az 8,4–10 lej. Ez egy kicsit soknak tűnik. 142 eurós (romániai) minimálbérünkből 70 sört, 229 (0,65 centes) kenyeret vehetünk. A helléneknek azonban ennél sokkal nagyobb a fizetésük. A minimálbér összege ott 863 euró, vagyis ők 431 sört, 1327 kenyeret vehetnek egy havi keresetükből. Itthon a bárokban a sör ára átlagban 3,5 lej, vagyis a 600 lejes bérünkből 171-et, a görög minimálbérből pedig 1035-öt lehet venni. A kenyér kilója 2,7 lej, vagyis a mi bérünkből 222 kilóra futja, míg a hellénekéből 1342-re. Azon sem kell csodálkozni, hogy a nyugati országokban csak úgy elmegy a család vacsorázni egy héten akár 3–4-szer is. Egy eldugott görög (turisták által látogatott) falu éttermében a hagyományos menü ára egy pohár borral együtt 12 euró. A városok éttermeiben 6-–7 euróért már jól lehet lakni. Ez a 863 eurós minimálbérhez viszonyítva nem is olyan sok, szemben a mi 142 eurós kiszúrjákaszemed fizetésünkkel. Ami szintén furcsa egy romániai számára, hogy egy hajó bárjában ugyanakkorák az árak, mint a szárazföldön. Már minálunk babám ez így nem működik. Egy központi szórakozóhelyen esetenként kétszer annyit fizetünk ugyanazért a szolgáltatásért, termékért, mint egy lakónegyediben. Hiába... A hellének jobban tudják, hogyan kell pénzt keresni.
Lényeg a lényeg: aki külföldre utazik, az ne számolgasson. Legyen egy büdzséje, és az alapján „szórja” a pénzt. Aki számolgatni kezd, az elveszett ember: nem fog sem enni, sem inni, így nem is érzi majd jól magát. Kissé megdöbbentem, amikor Bulgárián áthaladtunk. Azt hittem, hogy mi vagyunk a legszegényebbek – annyi szépet hallottam a tengerpartjukról, a szolgáltatásokról, a hegyeikről. Azok lehet, hogy szépek, de a többi nem túl vidám látvány. Szürke, omladozó panelnegyedek, nagyon elhanyagolt termőföldek, az emberek arcán látszik, hogy szomorú a soruk. Van, akinél jobban élünk – náluk 123 euró a minimálbér.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.