Éppen egy évvel ezelőtt, 2009. november 12-én, nem sokkal éjfél után indult útjára a Székelyhon.ro. Alulírott mellett akkor egyetlenegy személy volt még tanúja és aktív közreműködője ennek a történelmi eseménynek, Gagyi Zoltán rendszergazda személyében.
Furcsa egy pillanat volt. Nem csattogtak a nyomdagépek, nem dübörögtek a terjesztők autói, mégis, teljesen némán és szinte észrevétlenül, egy új sajtóterméket hoztunk létre és juttatunk el már legelső nap olvasók ezreihez.
A mai egy ünnepi pillanat, az egy éves születésnap. Éppen ezért nyilván, most ünneprontó kesergésre nem kell számítani, de mindenképpen jó alkalom ez arra, hogy megpihenjünk egy pillanatra, körülnézzünk, vizsgáljuk meg, merre indultunk és hová jutottunk.
A Székelyhon.ro, a Csíki Hírlapot, az Udvarhelyi Híradót, a Vásárhelyi Hírlapot is kiadó sajtókonzorcium hírportálja, egyéves születésnapja ellenére, nem a legfiatalabb tagja a csapatnak, hisz azóta még egy napilappal, a Gyergyói Hírlappal bővült a kínálatunk. Így jelen vagyunk nyomtatott tartalomszolgáltatással most már Marosszéktől Udvarhelyszéken át, Csíkon keresztül Gyergyóig, s természetesen a világháló segítségével bárhol a földgolyón.
A Székelyhon létezésének egy éve alatt, s ez is pusztán egy tény felsorolása, eljutott oda, hogy forgalom-számlálótól (trafic.ro, Google Analytics stb.) függően napi 8–9000, heti kb. 30 ezer egyéni látogató keresi fel a honlapot. Csak január óta több mint félmillió egyéni látogatónk volt, együttesen közel hárommillió látogatás, több mint 15 millió oldalletöltés – ezek olyan számok, amelyek nagyon közel állnak ahhoz, amit a honlap indításakor az első évfordulóra terveztünk. A látogatottsági mutatók hétről hétre, hónapról hónapra emelkedő tendenciát mutatnak, azt bizonyítván számunkra, hogy van még közönség, amelyet el kell érni, ki kell szolgálni.
Mindezek persze csupán számok, mondanak esetleg valamit a szakmabelieknek, másoknak elég annyi, hogy egyre ismertebb és népszerűbb a Székelyhon. Bizonyítják, nem volt hibás a döntés annak idején internetes jelenlétünk megerősítéséről, arról, hogy végre betöltjük azt a mérhetetlen űrt, ami a székelyföldi internetes tartalomszolgáltatásban tátongott. Nem könnyen határoztuk el magunkat, s még mindig nem jelenthetjük ki, hogy nem fogunk ráfázni. Az első év tapasztalatai azonban arra engednek következtetni, hogy előzetes reményeinknek megfelelően napilapjaink olvasótábora nem csökkent az internetes jelenlétünk miatt, igaz, nem is nőtt jelentősebb mértékben, de a jelenlegi gazdasági konjunktúra körülményei között ez is nagy szó.
Persze, nem csak sikerekben úsztunk ez alatt az időszak alatt. A gazdasági válság bizony sok mindenre rányomta a bélyegét a kiadó tevékenységi területein. Mondanom sem kell, hogy főleg a reklámbevétel az, ami jócskán lecsökkent, s mivel kiadványaink szinte teljes egészében a piacról élnek meg, a reklámpiac zsugorodása akár a halálos ítélettel is egyenértékű lehetett volna. Szerencsére, nem így történt, s ilyen körülmények között az a puszta tény, hogy még létezünk, már az egy sikertörténet. S nem csak pusztán létezünk: az elmúlt egy évben két új sajtóterméket dobtunk piacra. Sőt, tulajdonképpen hármat, ha a
szorakozas.szh.ro címen elérhető szabadidős portálunkat is beszámítjuk, s miért ne számítanánk bele?
Meghúzzuk most tehát a mérleget, és összességében pozitív képet látunk. De ki lehet mindent fejezni pusztán számokkal? Természetesen nem.
A Székelyhon egy éves szerkesztése alatt a nyomtatott sajtóban dolgozó kollégák rengeteget tanultak az internetes újságírásról, de nyilvánvalóan még sok dolgot lehetne sokkal jobban is csinálni – ezen leszünk ezután is. Van még egy számadat azonban, amelyet érdemes megemlíteni: naponta több száz, általában legalább 300–400 hozzászólás születik a megjelent cikkekhez. Ez egy nagyon jelentős szám. Azt mutatja, hogy a portálra látogató olvasóink nem csak fogyasztják, hanem használják is az ott kapott információkat, véleményük van róla, vagy ők maguk osztanak meg információkat. Ez egy klasszikus internetes közösség alapja, ami már alig egy év elteltével kialakult a Székelyhon.ro-n.
Van azonban egy probléma is ezzel kapcsolatban. Jól tudjuk, hogy az internetes nyilvánosságot meg kell különböztetni a klasszikus, „valós” nyilvános tértől, de ennek az internetes nyilvánosságnak attól még nem muszáj silánynak, értéktelennek, sértőnek vagy erkölcstelennek lennie. Az első évben ebből a szempontból is sokat tanultunk, hisz nem léteznek tankönyvek az internetes nyilvánosságról, a névtelen kommentek moralitásáról. Egy biztos: ha a rejtett énünkben romlottak vagyunk, s a való világban a társadalmi blokkok hatására ezt elrejtjük, féken tartjuk, attól még romlottak maradunk. S ez nem jó. Ezen szeretnénk változtatni a közeljövőben, és hozzájárulni, a Székelyhon segítségével is, a rejtetten romlott lelkek meggyógyításához.
Ui.: az évforduló alkalmából szülinapi interjút készített alulírottal a csíkszeredai Fun FM rádió és a Retro rádió! A Fun FM-beli műsor letölthető innen. Köszönet a rádiós kollégáknak a lehetőségért!
szóljon hozzá!