Rédai Attila
2016. július 22., 11:472016. július 22., 11:47
Ha egy problémát nem tudsz megoldani, hozzál létre egy bizottságot – szól a Murphy-törvény. Önkéntelenül is ez jutott eszembe annak kapcsán, hogy a garantáltan még csupán néhány hónapig hivatalban lévő Cioloș-kormány stratégiát állított össze a romániai korrupció megfékezésére.
A dokumentum, persze, szükségszerű: a román társadalom legnagyobb rákfenéjétől való megszabadulás bármilyen román kormány elemi érdeke kell legyen. A stratégia keddi bemutatásán a felszólaló miniszterek már kissé színpadiasan hangoztatták, hogy a korrupció öl. Épp a Colectiv-tragédia óta tudja ezt az egész ország, aminek következtében hatalomra került ez a kormány, s amelynek ténykedése alatt megdöbbentőbbnél megdöbbentőbb állapotokra derült fény leginkább az egészségügyben – ahol a leginkább kiszolgáltatottabb a polgár, s ahol az élete a leginkább veszélyben van.
Bizonyos szempontból a korrupció elleni harcban az tud a leghatásosabban segíteni, ha kimondatnak s megértésre találnak az igazságok. Ez a kormány most megpróbál rámutatni arra, hogy miért káros az egészségügynek a paraszolvencia jelensége: azzal, hogy a betegek borítékokkal tömködik az orvosok zsebét a jobb egészségügyi szolgáltatásban reménykedve, valójában éppen az ellenkező hatást érik el. Sokan már eleve el sem jutnak orvoshoz, mert nincs lehetőségük a borítékot megtölteni, de akik el is jutnak, éppen a borítékolás miatt egy sánta, sokszor béna, hatékonyságát vesztett rendszerbe helyezik bizalmukat. Lehet, hogy emiatt nem kerülnek a legjobb kezekbe, lehet, hogy ezért nincsenek a legoptimálisabban kihasználva a rendelkezésre álló erőforrások: az egészségügyben tapasztalható kiskorrupció káros hatásait hosszan sorolta Vlad Voiculescu jelenlegi egészségügyi miniszter. A korrupció gyengíti a társadalmat, gyengíti az államot, s egy gyenge állam nem épít kórházakat, nem biztosít gyógyszereket, elfogadható kórházi állapotokat a betegek és az orvosok számára, nem védi meg a pácienseket az orvosok visszaéléseitől, mondta.
Mind súlyos igazságok ezek. Csak az a kérdés, hogy megértésre találnak-e igazán, elég-e ennyi a túl széles körben elterjedt mentalitás megváltoztatásához.
Dacian Cioloș technokratának nevezett kormánya ugyanis mindössze az őszi parlamenti választásokig tevékenykedik. A rendelkezésükre álló rövid idő arra elég lehetett ugyan, hogy megfogalmazzanak, s megpróbáljanak életbe léptetni egy korripcióellenes stratégiát. Egy ilyen hosszú távra gondolt intézkedés azonban csak akkor tud hatékony lenni, ha van, aki kellő szigorral be is tartatja.
Márpedig jelenleg az ősszel esedékes parlamenti választásokon az a párt áll nyerésre, amelyet egy elkövetett bűncselekmény miatt jogerősen elítélt politikus vezet. Sok jóval nem kecsegtet ez a stratégia életképessége szempontjából.
A Cioloș-kormány utolsó hónapjaiban szükséges és szimpatikus PR-intézkedésekkel próbál még tenni, amit lehet. De irányvonaluk követőit hiába keresi majd a korrupciótól megundorodott választópolgár a szavazólapokon.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!