Rédai Attila
2016. január 15., 11:582016. január 15., 11:58
Emlékszem: Anatólia partjainál, a mai (s nemsokára talán egykori) török Riviérán mennyire zavaró jelenség volt számomra néhány éve az idős, fedetlen keblű hölgyturisták látványa. Vagy még korábban Tunéziában, ahol a lógó csöcsű vénasszonyok mellett tetőtől talpig feketébe öltözött arab nők mentek be fürödni a tengerbe.
Ennyire tisztán és kontrasztosan ritkán lehet látni a civilizációk, kultúrák huntingtoni ütközését. Nekem ugyanis nem feltétlenül az esztétikai antiélmény okán futkosott a hideg a hátamon: benne volt a levegőben, hogy ez így nem helyes. Talán a parton dolgozó muszlim férfiak szúrós tekintete miatt? Vagy egyszerűen annak tudatában, hogy ez egy iszlám országban történik, a Korán szigorú előírásaival ellentétesen? Nem tudom. Valamilyen szinten tiszteletlenségnek és visszásnak éreztem a helyzetet. Vajon ezek a hölgyek odahaza is így közszemlére teszik keblüket? Kötve hiszem.
A következő évben Anatólia partjainál már hevenyészett csónakokon érkeztek a fedetlen keblű turisták közé a menekültek (erre már nem voltam kíváncsi). Akkorra már átbillent az egyensúly, lejárt az önfeledt világutazás kora. Világszerte egyik terrortámadás a másikat éri, Nyugat-Európa nagyvárosaiban, Észak-Afrikában, Törökországban, Ázsia egyes helyein szünidőzni már igencsak rizikós. A turizmus a nyugati civilizáció sajátja, szemben az iszlám gyökerű terrorral.
Samuel P. Huntington a kilencvenes évek közepén fogalmazta meg antitézisét Francis Fukuyama a „történelem vége-elméletére”. Nézete szerint a kommunista blokk összeomlását nem követi globális nyugatiasodás, épp ellenkezőleg. A politikai ideológiák civilizációkon belüli összecsapását felváltja a vallás és a kultúra civilizációk közötti összecsapása. Megállapította: a hidegháború utáni világ szabályait a kulturális identitások adják. Az emberek a politikát nemcsak érdekeik előmozdítására, hanem saját identitásuk meghatározására is használják. A sokoldalú, sokpólusú világban jelenleg a civilizációk közötti erőegyensúly módosulása zajlik. A civilizációkon alapuló újfajta világrendben a Nyugat mindinkább konfliktusba kerül más civilizációkkal, s ezekben a konfliktusokban nem feltétlenül a Nyugat az erősebb.
Vigyázat: Huntington víziójában mi itt Székelyföldön, Erdélyben ismét két civilizáció határmezsgyéjére kerülünk: a nyugati- és az ortodox kereszténység közé.
Ma már jól láthatjuk, hogy az először 1993-ban megfogalmazott gondolatok mennyire helytállóak. Színtiszta racionalitásuk ellenére mégsem a közgondolkozás részei: politikailag nem korrekt ezekre a tézisekre alapozni a politikai cselekedeteket.
Márpedig ha tetszik, ha nem, a világ már átalakult. Érezzük ezt már a mi bőrünkön is. Miután megszenvedtük a kommunizmus bukásának rettenetes következményeit, alig néhány évünk maradt, hogy kiélvezzük a számunkra is kinyílt világ gondtalan örömeit – már aki tudta és akarta. A turizmus az a gazdasági ágazat, amelynek keretében óhatatlanul először és látványosan összeütköznek a civilizációk, mivel a nyugati turisták fizikai valójukban is elviszik kultúrájukat az iszlám országokba.
Nem véletlen ma már az sem, hogy idén a nagy, mérvadó turisztikai portálok biztonságosabb célpontokat ajánlanak olvasóiknak, a Lonely Planet például éppen Erdélyt. Az útitervek megfogalmazásakor az egyik első, ha nem a legelső szempont ez: meghalhatunk-e egy merényletben, ha odautazunk?
Mi talán így ideig-óráig még jól is kijöhetünk az egészből. S ha bezárulnak is előttünk az iszlám világ kapui (amit, jegyezzünk meg, sok muszlim országban egyáltalán nem szeretnének), talán kinyílnak előttünk másak: itt a szomszédban vagy éppen a saját portánknál. Újra felvirradhat a családlátogatások kora: idegen vendéglátósok helyett a saját rokonaink között érezhetjük jól magunkat. Vajon ez annyira elvetemült gondolat?
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!