2013. augusztus 30., 13:592013. augusztus 30., 13:59
2013. augusztus 30., 14:102013. augusztus 30., 14:10
Családi kötődés miatt mindig is szerettem volna eljutni Verespatakra, de mindeddig egyszer sem sikerült. Származásom néhány szál hajszálgyökere vezet arra a vidékre, s a gyerekkorban halott történetekben gyakran visszatérő kifejezés volt a település neve. A táj szépsége, különlegessége, az ottani emberek életvitele anélkül belém ivódott, hogy bár egyszer betettem volna a lábam arra a vidékre.
Verespatak és az ottani, hamarosan múlt időbe helyezhető tündérvilág felkeresése, úgy tűnik, puszta álom marad immár számomra. Lehet, hogy jobb is, ha inkább a gyerekkoromban kialakult kép marad a vidékről fejemben, mint hogy szembesüljek azzal a rettenetes sebbel, ami hamarosan a falu képe helyett a tájba ékelődik. Románia jelenlegi kormánya hiába ígérte meg választóinak, mielőtt hatalomra került, hogy elutasítja a verespataki bányaprojektet, a plagizáló Ponta szava, mint már számtalanszor bebizonyosodott, egy fabatkát sem ér: a kabinet a héten elfogadott törvénytervezettel gyakorlatilag zöld utat adott a romboló aranykitermelésnek.
De nem ez az egyetlen választási ígéret, amire fittyet hánynak Románia sorsának jelenlegi irányítói. A Szocálliberális Unió, az USL valamikor 2012 tavaszán tizenöt pontban összesítette a kormányváltás előtt javaslatait, az erről szóló makett most is elérhető Victor Ponta honlapján, s a Verespatakról szóló kormánydöntést követően el is kezdett keringeni a világhálón. A 15 pont közül a felsorolásban a nyolcadik volt a Verespatakra vonatkozó. Az 1-es pont valami olyan témáról szól, aminek most már se füle, se farka: közvitára akarták bocsátani az úgynevezett uniós fiskális szerződést – mintha a román állampolgároknak lehetőségük lett volna megváltoztatni annak szövegét. A 2-es pontban az ellenzékkel, a civil szervezetekkel szerettek volna hangsúlyos párbeszédbe elegyedni Romániának a schengeni övezetbe való csatlakozásáról, illetve az ehhez kötődő uniós ellenőrzési mechanizmusról – helló, Románia korruptsága miatt nem csatlakozott a mai napig sem a schengeni övezethez, s az uniónak most sem lehet az a benyomása az egymás után lebukó, sáros Ponta-alattvalók láttán, hogy az országban mérséklődött volna a korrupció jelensége. Ami, mármint a kormányzati korrupció csökkentése, egyébként a választási ígéret-lajstrom előkelő harmadik helyén szerepelt – mi is erre a vulgáris szólás-mondás? Röhög a vakbelem?
Azt is megígérték Pontáék, hogy politikamentessé teszik a hatóságokat, a közigazgatást, mire hatalomra kerülésük után egyik első dolguk az volt, hogy politikai alapon lecserélték a prefektusokat, igazgatókat és egyéb intézményvezetőket. Az 5-ös pontban arra tettek ígértet, hogy a nyugdíjak, fizetések értékét visszaállítják a 2010. június 1. előtti szintekre – megtehették, mert akkor már lehetett tudni, hogy a Nemzetközi Valutaalap ideiglenesnek tekintette a nyugdíjak 15, az állami bérek 25 százalékos csökkentését. A 6. pontban a miniszterelnök tartalékalapjainak felhasználására vonatkozóan volt javaslatuk – valószínűleg zavarta őket, hogy mire használta az akkori miniszterelnök, Mihai-Răzvan Ungureanu ezeket a pénzeket, de Pontáék kormányra kerülése óta erről a témáról nem nagyon hallottunk. Megígérték, hogy kivizsgálják az energiaszektorba beszivárgott „okos fiúkat”, akik az ország érdekeivel szemben a saját és az akkori kormánypárt érdekeit tartották szem előtt. (Hol vannak ezek a kivizsgálások? Talán nem volt idő erre a sok USL-s korrupciós botrány miatt?) Azt mondták, csökkenteni fogják a mezőgazdasági termékek áfáját, visszavezetik a differenciált jövedelmi adót, tíz százalékos vagyonadóval sújtják a gazdagokat. Megígérték, csökkentik a munkáltatókat érintő egészségügyi hozzájárulást. Leírták, nyolcszázötven lejre emelik a minimálbért (jelenleg 800 lej), új esélyt adnak az állami vállalatoknak azzal, hogy profi menedzsmentet ültetnek az élükre (erről egyelőre vegyesek a benyomások, bár valóban elkezdték a folyamatot). Ígértek egy új, átlátható, mindenki által támogatott választási törvényt, amelynek eredményeképpen a képviselők, szenátorok száma lecsökken 312-re (ehelyett, mint tudjuk, számuk 470-ről rekordnak számító 588-ra emelkedett tavaly decembertől).
Egy, azaz egyetlen választási ígéret messzemenően betartott Victor Ponta és az USL. Ez így hangzott: az RMDSZ elbátortalanítása attól, hogy követeléseket támasszon, feltételeket szabjon – beleértve a marosvásárhelyi orvosi- és gyógyszerészeti egyetem „etnikai alapú megosztását” is.
Ez Románia mai kormánya: velejéig hazug, becstelen, szakszerűtlen, komolytalan. Egyetlen szempontból megbízható: magyarellenességében.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!