R. Kiss Edit

R. Kiss Edit

Pénz, ügyek

2015. augusztus 23., 14:422015. augusztus 23., 14:42

Miközben az egészségügy és a tanügy fontossága örökzöld témája a romániai politikumnak, a két ágazatnak kiutalt költségvetési támogatás nagysága, illetve ezen területek pályakezdőinek bérei homlokegyenest ellentmondanak a sokat hangoztatott szólamoknak.

Miközben az egészségügy és a tanügy fontossága örökzöld témája a romániai politikumnak, a két ágazatnak kiutalt költségvetési támogatás nagysága, illetve ezen területek pályakezdőinek bérei homlokegyenest ellentmondanak a sokat hangoztatott szólamoknak. A valóságban a rendvédelmi szervek kezdő tisztjei kétszer vagy háromszor annyit keresnek, mint egy pályakezdő pedagógus vagy egy rezidens orvos – írta nemrég a Ziarul Financiar. Így aztán nem csoda az sem, hogy sokkal több fiatal akar rendőr- vagy csendőrtiszt lenni, mint amennyi tanár vagy orvos, a tisztképző főiskolákon nagyobb az egy helyre pályázók száma, mint a bukaresti bölcsészkarokon vagy az orvosin. Van ennek jó oldala is, a nagy verseny révén legalább biztosan az okosak jutnak be a rendőrakadémiára, viccelhetnénk, de nem ez a lényeg. Amint ugyanis az újság is rámutat, a költségvetési források kiutalásával ezt a helyzetet maga az állam generálja, tehát hiába ígérik oda az egészségügynek meg a tanügynek a nemzeti össztermék öt vagy hat százalékát minden egyes választási kampányban, ez később valahogy mégsem tud megvalósulni.

A román gazdasági lap ismerteti a három területre kiutalt összegek nagyságrendjét európai összehasonlításban is. Az Eurostat kimutatásaira hivatkozva azt írják, Romániában az állam a költségvetés 6,3 százalékát fordítja évente az állambiztonsággal és rendfenntartással kapcsolatos költségekre, az Európai Unió országaiban viszont ez az arány átlagosan 3,7 százalékos. Közben az egészségügyre és oktatásra fordított pénz mintegy harminc százalékkal kevesebb, mint a többi uniós országban. Az Eurostat statisztikáiban szereplő legfrissebb adatok szerint Romániában 2013-ban a nemzeti össztermék 4 százalékát kapta az egészségügy, Európában pedig átlagosan 7,2 százalékot áldoznak erre az országok. Dániában például a nemzeti össztermék 8 százalékát fordítják gyógyításra, de ezen felüli az arány Finnországban, Hollandiában és Franciaországban is. Az oktatásra 2013-ban a nemzeti össztermék 2,8 százalékát merték elkölteni Romániában, miközben az uniós átlag öt százalék, a legtöbbet pedig Dániában (7 százalék), Izlandon (7,6 százalék) és Portugáliában (6,8 százalék) fordítanak erre a területre. Emellett azt is tudjuk, hogy a két ágazat finanszírozására adott pénz felhasználása nem a leghatékonyabb, a mindenkori román kormányzat ugyanis erre hivatkozva igyekszik folyamatosan lefaragni a veszteségeket az egészségügyben és csökkenteni a költségeket a tanügyben. A rendvédelmi szervekkel kapcsolatban ilyen problémákról nemigen hallani, ott ezek szerint nincsenek veszteségek, optimálisak a költségek és minden egyes oda juttatott adólej elköltése kellően megalapozott.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.